Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

PeterJon

Pekné, smutné, humorné a asi aj autentické. Pozeral som 108min. uncut verziu. Možno trocha priveľa onánie a neúmerne zveličená túžba po ceckoch a chlpatom bobrovi. Krásna atmosféra talianskeho juhu. ()

SilentMemory

Ten zaver to povýšil neviem ako to hodnotiť lebo dobre vyjadrili typických ľudí pletkarskych. Závisť robí veľa no. Ju označovali, že sa tvári, že je niekym viac akoby ona mohla za to, že oni sa cítia menejcenní a nepracujú na sebe a že im k životu stačí ohováranie a vyliať si zlosť na niekom. Samozrejme je to jednoduchšie než na sebe pracovať. Chudinka toľko trpela. Ľudia zaslepení, považovali za zaslúžené trestanie na základe ich vyplodov. Chlapi ju vnímali len ako objekt, aspoň chlapec ju dokázal vnímať komplexne v kontexte života a ľudskej cítiacej bytosti. Psychológa by som nariadila každému. Obdivovala som jej pokoru, že im nevykričala. Veď jej manžel povedal tým chlapom svoje pred kostolom a ostali ako obarení ešte on dostal. Ľudia kvôli sebaklamu a obrannym mechanizmom a vdaka tomu kde žijú nedokážu vnímať ale ani trocha empatie?.... Bolo mi ľúto, že chlapec nezakrocil ani raz a nepovedal pravdu a štvalo ma to, najmä keď si povedal, že jej odpustí že sa vyspala s chlapom lebo nemala peniaze pritom sa zjavne bránila a realita bola, že ju znásilnil zrejme. Na jedno pozretie ok ale viac krát by ma asi trafil šľak nad primitivnostou ľudí ()

0verseer

O ženskej kráse, o chlapeckej láske a túžbach, o premene chlapca v muža, o ľudskej závisti a nenávisti, o tom, že to vdovy nemali v čase vojny jednoduché. Tornatore zvláda elegantne balansovať medzi drámou a komédiou, komické momenty striedajú tie vážnejšie, pričom na rozdiel od mnohých iných filmov tieto žánrové skoky pôsobia v tomto prípade nerušivo a prirodzene. Najvýraznejšia Monicina rola, po tomto už pre mnohých ostane navždy Malena... ()

PlysovyMacko

Chlapec si mysli, ze je iny ako ostatni, ze ju miluje, ale je rovnaky - Malena je prenho len sexualny objekt. Lebo ked potrebovala pomoc, nezastal sa jej. Nechce sa mi verit, ze je jedina krasna zena v meste a ze ludia nemaju svoj zivot a problemy a musia ju stale riesit. Zaujimal by ma pohlad zo strany Maleny, vyzeralo to, ze je pravda co sa o nej hovorilo a ona vsetko pasivne prijima. Chovali sa k nej hrozne. A pekny hudobny motiv. ()

Estwen

Odporná závist a odsouzeníhodné maloměšťáctví v kontrastu s až skoro božskou něhou a vznešeností Monicy Belluci, to celé zabalené v krásných kulisách sicilského městečka a převázaný stuhou hudby Ennia Morriconeho. ()

Mire

V malom mestečku nachádzajúcom sa v nádhernom sicílskom prostredí sa odohráva príbeh o krásnej vojnovej vdove, ktorá sa musí potýkať s neustálou sexuálnou objektivizáciou zo strany miestnych mužov a závistlivých pohľadov zväčša frigidných dám, vyrozprávaný dospievajúcim mladíkom a začínajúcim voyerom/stalkerom, ktorý sa okrem chvíľ keď ju špehuje alebo si na nej v súkromí "robí dobre", snaží držať akúsi ochrannú ruku, väčšinou neúspešne. Hlavná hrdinka tu toho veľa nenahovorí, tej stačí len jej odzbrojujúca krása ako sa prechádza mestom a nie je jedinej živej duše čo by sa za ňou neotočila. Renato je už miestami trochu otravný, ale jeho konanie sa dá v kontexte filmu dá pochopiť. Verím tomu, že natáčanie s Monicou Bellucci pre mladého musel byť riadny zážitok :-) Akurát ma trochu prekvapil záver - po ponižujúcej "intervencii" na námestí pred zrakmi všetkých sa už Malena nemala vracať do toho mesta a už vôbec nie sa zdraviť tým istým strigám, ktoré ju vtedy zlynčovali. Celkovo je to ale príjemný film, ktorý aj po dlhej dobe od vzniku má svoje čaro. [Sledoval som a hodnotím režisérsky zostrih] ()

Jenda1

spojení Morriconeho muziky a Moniky Bellucci je prostě vražedné, nádherný film a Monica je od tohoto okamžiku moje platonická láska - nadosmrti, kromě těchto dvou skvostů je to skutečně poutavý příběh o chlapecké lásce a o lidské zlobě a nenávisti - skutečně doporučuju ()

milanko8

Asi jsem měl před zhlédnutím Maleny laťku nastavenou příliš vysoko. Jelikož Malenu režíroval Guiseppe Tornatore, který režíroval jeden z mých nejoblíbenějších filmů „Cinema Paradiso“ (prozatím nejlepší, co jsem měl možnost vidět), byl jsem po zhlédnutí Maleny trochu zklamán, že jsem neobdržel obdobnou dávku emocí, jako v případě Cinema Paradiso (ačkoli Cinema Paradiso je vážně filmové nebe). Herecké výkony skvělé, příběh taky nebyl nejhorší, dějiště co se týče místa i doby se mi taky líbil, tklivé hudební téma z dílny Ennia Morriconeho (mj. autor též vynikající – ale prostě lepší – ústřední melodie Tema D’Amore právě k filmu Cinema Paradiso), ale něco tomu prostě chybělo… Ale i přes mírné zklamání skvělý film. (P.S.: Zjistil jsem, odkud vzal americký zpěvák Josh Groban melodii ke své asi nejlepší písni You’re still you, kterou mj. zpíval v seriálu Ally McBeal – 4x23 Svatba – kde ji zpíval na maturitním večírku jako student… ano, je to ústřední melodie od Morriconeho k filmu Malena – tahle melodie spolu s Grobanovým jedinečným hlasem a skvělým textem tak patří mezi mé nejmilejší; mimochodem: Groban nazpíval i melodii z filmu Cinema Paradiso, ale tam je lepší původní instrumentální skladba, stoprocentně… jooo, kde by byly filmy bez hudby…). ()

sunjata

V komediálním hávu oděný příběh o dvojí morálce a manipulující lidské (v tomto případě ženské) závisti a pocitu ohrožení. Přímočaře (snad chvílemi až polopatisticky) vyprávěný příběh o (bezohledných) pravidlech maloměsta. Nějak mi nevyplynulo, zda hlavním motivem má být sexuální dospívání ústředního hrdiny, vypravěče, nebo to, jak závist a pomluva dokážou člověka vmanévrovat tam, kde si ale vůbec nepřál být a zničit mu život. Nejspíš obojí, a já si beru z filmu spíš to druhé. V té první rovině film připomíná český Helimadoe. Naštěstí Renato není unylý, vybledlý chlapeček, co vrhá roztoužené pohledy na Lucii Zedníčkovou. Film pěkně bez obalu reflektuje naši chlapskou povahu: a) sexuálním idolem je v dospívání krásná starší žena (matka nestačí prát postříkaná prostěradla) b) v dospělosti slintáme, a udělali bychom pro ni cokoliv, ale když ji nemůžeme mít, tak je to ku*va, c) před svojí starou jsme připosraní a nehnuli bychom pro ni prstem, i kdyby ji měli ukamenovat. Film si budu pamatovat jako komedii o hořkých věcech a krásným exteriérům (hlavně exteriéru Mon..., teda hlavně to sicilské pobřeží, manželka se mi totiž dívá přes rameno). ()

megajalec

Jednoduchý film o ľudskej krutosti, závisti, neprajnosti a naivnej platonickej detskej láske. Trošku slabý scenár, veľa sa toho nedeje vo filme, ale pekných myšlienok je tam viacej.Z technických stránok filmu by som vyzdvihol kameru, hudbu, exteriéry vojnového prímorského mestečka, jednu silnú scénu a prekrásnu Monicu Bellucci, na ktorej (teda na jej kráse) je celý film aj postavený. DC by zdvihol určite aj moje hodnotenie 70%. ()

mata77

Keď Maléna prechádza po nábreží mesta, akoby sa Zem spomalila vo svojom pohybe a každý, kto vidí jej podmanivú chôdzu a melancholicky zasnený pohľad, musí zatajiť dych. Dospievajúci chlapec, ktorý ju miluje, ale aj arogantné meštianky, ktoré ju nenávidia len kôli tomu, že im príroda nenadelila ani spolovice toľko krásy, ako Maléne. Pokým vojna zúri na fronte, všetko sa akoby odohrávalo v duchu epického príbehu. Druhá polovica snímky na mňa pôsobila ako z iného filmu, pričom dej sa bravúrne prehupol do dramatickej roviny vojnou zmietaného mesta a toho, čo sa dialo, keď meštianky získali moc a kontrolu nad svojimi rivalkami a hlavne tou, ktorá im takú dobu ležala v žalúdkoch. Neskutočné. Človek si až uvedomí, že tento scenár je skutočne reálny a vykreslené charaktery z filmového plátna by som kľudne mohla nájsť medzi ľuďmi, ktorých poznám zo svojho okolia. ()

carl.oesch

Tonhle film je asi poslední kvalitní "typicky" italský film. A Monica Bellucci je poslední italská filmová sexbomba. Dneska je italský film o ničem....a místo "Monik" se v něm předvádějí "Iriny Andrejevny" - přivandrovalkyně z druhdy komunistické části Evropy a okouzlují místní mužskou populaci nablond obarvenými hlavami. A italští filmaři točí "veledílaů, která se inspirují hollywoodskými ani ne béčky, ale rovnou céčky či déčky....Zlatá éra italského filmu je pryč, pryč jsou i výrazní a zajímaví herci (a samozřejmně herečky), Tornatore je jeden z posledních režisérů, jehož jméno stojí za zapamatování a zůstává Mistr Morricone. Film sám má děj a ukazuje bez všech příkras a Felliniovské hravosti, jak to v Itálii za poslední války bylo. Drastické scény s týráním hlavní hrdinky za kolaboraci s Němci, které místním závistivým semetrikám poslouží jako dobrá záminka k léčení jejich komplexů je stejně nepříjemně vtíravá, jako typické italské hrdinství v podání oněch "ctihodných" občanů, kteří napadnou a srazí na zem Malenčina navrátivšího se manžela - jednorukého válečného invalidu, když se jí zastane. A tak snad jen odjezd Maleny s navrátivším se mužem je onou pověstnou kapkou naděje v jinak svým vyzněním velice depresívním a přitom poctivě pravdivém filmu. A jestli má film i nějaké to morální poučení pro nás - přečtěte si Malarkeyho komentář a budete doma. Díky za něj. ()

muti

pribeh dospievajuceho sicilskeho chlapca, ktory sa na prvy pohlad zalubi do uzasnej Maleny. Bola snom kazdeho muza, kazdy sa za nou obzeral a kazdy o nej snival. vo filme vidiet chlapcove vizie o tom ako jej spociva v naruci a miestami ide o velmi pikantne scenky. film tu ale nekonci, ponuka nam taliansky temperament, domace otcovske preplesky a bitky, dokonca i fazy druhej svetovej vojny. som inac zvedavy ako natacali niektore sceny kedze hlavny hrdina mal vraj 13 rokov... film žiaľ neponúka nič zmysluplne. ()

Jarlaxle

Krásná žena, chlapecké sny a lidská závist... Film je řemeslně udělán téměř skvěle, nicméně mi po hodině přišel už poněkud prázdný. Možná je to tím, že jsem sledoval UNCUT verzi, možná jsem si ho měl jen pustit o pár let dříve, někdy ve věku Renata, a okouzlil by mě mnohem více. ()

Luswani

Kdyby v hlavní roli nebyla Monica Bellucci, asi bych dal jen čtyři hvězdy. Asi jsem povrchní, ale její krása tomuto filmu dodala neskutečné kouzlo a vytvořila tak pro mě bezkonkurenčně nejkrásnější filmovou postavu. Filmu by se dala vytknout spousta věcí, ale Maléna mě natolik okouzlila, že nic vytýkat nechci. A když se to spojí s hudbou Ennia Morriconeho, vznikne takováto italská filmová krása, byť ve výsledku velmi smutná 80% ()

SonyLucy

Nádherný film! Bydlet v malé vesničcce není nikdy snadné! ti lidé ji sami doženou k tomu, že se stane prostitutka. ()

morricone

Možná že tento film není až takovým majstrštykem pro většinu zde píšících kritiků.Ale má něco co mne už v upoutávce neskutečně zaujalo.A tím je neskutečně krásná Monica Bellucci a také velmi krásná hudba od Ennia Morriconeho.Monica se myslím tímto filmem dost chytla a z vlášt pro temperamentnější chlapce se stala bohyní..... ()

`barocco

Presne v duchu najlepsich tradicii klasickej talianskej filmovej skoly je natoceny tento snimok, drazdivo zmyselny a zaroven cudny, odhalujuci tie najspodnejsie ludske vasne a zaroven poukazujuci na tie najuslachtilejsie ludske city... Malena ako zena musi naoko moralne zradit aj samu seba aby sa napokon ukazalo ze este viac moralne padli ti ktori ju za jej vynutene konanie odsudili... Film jasne ukazuje za zavist a nenavist idu ruka v ruke s pokrytectvom a sebectvom. Film plny symboliky nemilosrdne odhalujuci najskrytejsie postoje ludskeho vnutra.... ()