Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

Lionheart

Asi po půl hodině sledování se mě zeptali, jestli to bude taky o něčem jiném, než o tom, jak se dvanáctiletý kluk chce vyspat s Malenou. Ukázalo se, že to fakt o ničem jiném nebylo. Přesto však tento film chytí za srdce (když už ničím jiným, tak Moriconeho hudbou). A navíc Monica Bellucci potvrzuje, že v žebříčcích krásy stále hraje prim. ()

DannyBoy80

Průměr. Monica "Dobrý den kozy ven" Bellucci neumi moc hrát. Jejích pár scén kde se do toho měla vložit působí až směšně. Ale dudy má pěkné, to jo. Jinak je to film o Italské společnosti během války, jak se chovala. Neliší se ale moc od ostatních zemí, tudíž film nic objevného nepřináší. Nejvtipnější scény jsou z italské domácnosti, kde dochází k výpráskům atd. Jen oddychovka na nedělní odpoledne. ()

Piškotka

Pro mě celkem zklamání. M. Belluci ve filmu prošla snad celou Itálií, nadnesené byly ty všudypřítomné pohledy mužů všech věkových a vzhledových kategorií. Na to, jakou tam měla hrát mladici, tak ve skutečnosti jsem viděla ženu těsně na prahu stárnutí. Láska mladého hošíka byla roztomilá a upřímná, stejně tak trable s ní spojené. Celkový dojem z filmu "nic moc". ()

derryl

Nevycházel jsem při sledování filmu z údivu, jak film svižně utíká a jak dokonalým filmařem Giuseppe Tornatore je! Monica Bellucci je neuvěřitelná herečka, která spojila psychologii své postavy se svojí neskutečnou krásou a výsledek je nepřekonatelný. Filmový skvost. ()

tterez

Ačkoliv jsem si původně myslela, že si u filmu budu dělat dalších pět věcí, nemohla jsem. Malena mě prostě přikovala do křesla a nespustila jsem z ní oči. Zkrátka jsem ještě neviděla film, který by lépe nebo aspoň trochu srovnatelně vizualizoval lidskou závist a krutost. Malena mě elektrizujícím způsobem fascinovala a zároveň svojí nulovou obranyschopností frustrovala. Asi to bylo dáno dobou čtyřicátých letech, ale mrazilo mě z toho tak jako tak. A Renato? Ten byl pro mě absolutně nepodstatným prvkem, Bellucci celému ději prostě dominovala. A ta nádherná hudba od Ennia! ()

Cuzan

Horký film o nenaplněné lásce - osobně nemám tu zkušenost, ale vlastně pochybuju, že někdo zažívá větší muka, než 13 letí kluci, kteří vroucně milují, ale nikdo si jich nevšímá. Vedle toho ten film byl velmi civilním vyprávěním o 2. světové válce. Maléna byla nádherná, tatínkovy záchvaty vzteku grandiózní a dost mě bavil jakýsi punc starého filmu - i když je to film z roku 2000, měla jsem pocit, že se dívám na film z 60. let. ()

Rozjimatel

3,5 Spočiatku je film trochu otravný svojou jednotvárnosťou. Všetci muži a aj chlapci, práve objavujúci svoje telo, v malom sicílskom mestečku Castelcuto neustále slintajú nad jedinou kosťou mestečka Malenou a závistlivé a neprajné ženy ju zase ustavične ohovárajú. A to všetko sa deje v komediálnom duchu, ale nie vždy vtipným spôsobom. Pohnutá história fašistického Talianska počas vojny je pritom potlačená a prebieha niekde ďaleko v úzadí. V druhej polovici (alebo lepšie povedané v závere) ale film nadobudne podstatne dramatickejší ráz a až vtedy to začne byť zaujímavé. Krásne je tu vykreslené pokrytectvo a malomeštiacka morálka obyvateľov mestečka a vtedy film, podfarbený  krásnymi tónmi Morriconeho hudby, pôsobí najintenzívnejšie. Len vtedy prichádza pár momentov, kedy je Monica Bellucci nútená skutočne hrať (dovtedy si vystačila s konštantným výrazom zvodnej krásky). ()

Alf

takhle nějak si představuju typický evropský film, milý retro příběh, který nebojuje - a neprohrává - s Hollywoodem jeho vlastními zbraněmi ()

sona123

Máme tu krásnou Monicu Belluci, černovlasou, blond i zrzavou, svůdnou a trýznivě smyslnou, ale i zuboženou a poníženou. Pak je tu mladík, který má srdce plné právě Moniky (Maleny). A něco málo děje na pozadí válečného konfliktu. Ale to je dost málo, řekla bych. Tak trochu zbytečný film, pravdou zůstává, že výběr hlavní hrdinky byl famózní a více než trefný. Jestli to měla být óda na ni, budiž, jestli to měl být film něco sdělující něco (kromě toho, že krása může být přítěží, že žárlivost a závist dříme v každém z nás a dokáže změnit lidskou bytost v pudovou bestii), pak zde je slabina celého díla. ()

Mikino00

Nuda a zase nuda, natažená uměle. Nic se tam celou dobu neděje a nijak zajímavě to natočeno není. Dávám tři za Monicu. ()

Jorge-Z

Bio Ráj jsem si na první pohled hned zamiloval a těšil se i na Melénu. Avšak po shlédnutí na mě dolehlo mírné zklámání. Monica Bellucci je opravdu krásná žena o tom žádná, ale s jejím herectvím už to tak skvělé zase není. Režisér je si toho vědom a v celém filmu toho Maléna moc nenamluví. Pochválit musím záběry na Malénu, vždy spoře oděnou. Radost pohledět. Jen je mi líto, že celý film není takový jako posledních pár minut. ()

Duky69

Malena – film, ktorý sa mi hlboko vryl do pamäte. A to nie len kvôli krásnej Monice Bellucci. Táto snímka dokazuje, že tisíc krát opakovaná lož sa stáva pravdou. Intrigy a klamstvá urobili z Maleny, to čo si menej krásne ženy istej talianskej dediny z nej želali mať. Malena dokázala umlčať celé mesto svojou krásou a na konci filmu aj nezlomnou voľou žiť. Tento krát už iný život. ()

Cement73

Výborný film o ľudskej malosti a o závistlivosti. Zaujímavo poňaté cez sny a túžby chlapca... A Monica je takmer dokonalá. ()

Piri

Videl som to asi pred 10 rokmi a stále sa na to nedá zabudnúť :) Monica Bellucci je iba jedna a je to asi najkrajšia žena tejto planéty. Si ešte pamätám, že jeden kolega ju mal v nadživotnej veľkosti vo svojom kancli :) Neviem si predstaviť, kto iný by túto úlohu mohol hrať tak ako práve ona. Napriek erotickému základu filmu ide o dramatický a smutný príbeh jednej ženy, z ktorej sa stala vojnová "vdova" a miestni muži si z nej spravili svoju konkubínu. Bellucci úžasne prechádza týmito dramatickými zmenami, ktoré vrcholia odpornou scénou, keď ju miestne ženy zlynčujú. V tomto filme museli všetci muži a rovesníci závidieť G. Sulfarovi, že hrá práve s Bellucci a ešte v takých scénach, zaujímalo by ma, ako to všetko točili :) Bellucci je krásna žena v tom pravom zmysle slova, dokonalá a to nielen fyzicky, napriek tomu, že ju vo filme aj "zdevastovali", nestratila nič zo svojej krásy. Skvelá herečka. Tragické, romantické, vtipné, vášnivé, vzrušujúce, smutné - také je toto dielo... ()

laepus

Hodně silný příběh a přenádherná Monica Bellucci. Tornatoreho rukopis je nezpochybnitelný a jasně čitelný. "Kéž bys oslepl!" - "Maléno!" :D úplně nejvíc nejlepší scéna. ()

aLPaC

Zpočátku komedie, na konci docela kruťárna. Samozřejmě, že bez Monicy Bellucci by ten film v podstatě nebyl. Monica je tady ve vrcholné herecké i fyzické formě a plně toho využívá. Ten malý stallker také ujde, ale lidi z té vesnice jsem měl sto chutí zlikvidovat. ()

mira007

80% filmu je popis života na malém italském městečku za 2SV očima malého nadrženého pubescenta a jeho poloerotických fantazijí. Ve světě se válčí, umírá, padají bomby, ale v tomhle poklidném zapadákově nemají obyvatelé nic jiného na práci než řešit místní sexbombu Malenu ( životní role M. Bellucci) zda a s kým spí nebo bude spát. Výpravné, obrazově hezké, parádní retro... ale za tu pohodičku bych dal max dvě hvězdy, naštěstí filmový zážitek zachránil závěr, kdy se projevila frustrace a pokrytectví obyvatel což vyústlo v hromadný lynč. Příjezd manžela, původně prohlášeného za mrtvého , který hledá Malenu a happy end, když ji najde. Tak ještě jedna hvězda. ()