Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

joehot

Malena je film oslavující/proklínající (nehodící se škrtněte) ženskou krásu. Renatovi jsem jeho touhy a sny naproso uvěřil, navíc, kdo z nás si něčím podobným neprošel, že? Režie Tornatoreho (můj první film tohoto pána) je ve spojení s hudbou mistra Morriconeho něco sladkého jako bradavky krásné ženy, ale také ostrého jako její jazyk.. Nádhera.. ()

Marek1991

Film alá Čokoláda. Avšak tvrdší, temperamentnejší a zachytávajúci povahu jedného národa počas určitého hektického obdobia, kedy sa menili kabáty, prispôsobovali sa povahy a správania, ľudia niekedy aj o 180 stupňov zmenili zmýšľanie. Treba si uvedomiť, že každý človek je iný a preto netreba odsudzovať hlavnú postavu, proste bola dotlačená k múru a skrslo jej na um si s nepriazňou osudu poradiť zlým spôsobom, všetko pod dohľadom mladého chlapca, ktorý sa zamiloval a celý príbeh sleduje. Nikdy však nedosiahne svoj cieľ, ale aspoň sa s tým vyrovná chlapsky, taktiež manžel Malèny a aj ona sama, keď sa vrátila nakoniec domov. Je to príbeh dnes už akoby z dôb minulých, dôb, kedy každý o každom všetko vedel, príbeh o talianskej bláznivosti, ale ono sa to deje aj dnes, len v iných formách. Toto je film, ktorý krásne poukazuje na závisť, tu konkrétne k žene, kedy ženy chceli byť ako ona, ohovárali ju, muži ju chceli dostať a ona sama tak zostala znechutená a krása trpela tým, že vyčnievala veľmi z radu. Teoreticky by sa tým dalo poukázať na ľudí, čo vyčnievajú z radu, ako si často život pretrpia, aký ho majú, aj keď si okolie myslí opak, ťažký a zlý. Veď stále mnohí čítajú bulvár, stále sú tie zlé vlastnosti medzi nami, len to skúsme priznať a postaviť sa tomu. Neschvaľujem to, čo urobil chlapcov otec na konci a aj sám chlapec počas deja, ale treba si uvedomiť, že je to film vlastne aj o pubertiakovi, je to o snoch a realite, podfarbené krásnou hudbou, možno sem tam až priam vulgárne, ale podľa mňa v medziach vkusu, pre dospelých bezpochyby. Čakal som však krajšiu farebnosť, iné prostredie, ale film bol filmom aj tak. Hlavná hrdinka nie je môj typ, ale vidno, že pre mnohých áno, pre mňa to je celkovo tak na 90%. Nepoburuje ma to, ale zároveň tomu chýba štipka krásy, zvláštnosti, ale je to talianske, tak to beriem. ()

curunir

,,...DNES KEĎ UŽ MÁM ŽIVOT ZA SEBOU, VŠEDNÝ A OBYČAJNÝ, UVEDOMUJEM SI, ŽE MI VEĽA ŽIEN POVEDALO NEZABUDNI NA MŇA A JA SOM ZABUDOL SKORO NA VŠETKY, LEN NA ŇU NIE, NA ŇU SOM NEZABUDOL NIKDY - NA MALENU." __ Milovali ju všetci, skutočne však iba jeden. Jednoduchý príbeh o prvej láske dospievajúceho chlapca k žene Malene, odohrávajúci sa v malom sicílskom meste počas 2. svetovej vojny - príbeh tak krásny a dojímavý ako len život môže byť. Samozrejme ťažiskom celého príbehu je krása Monici Belluci, ktorej sa môže rovnať iba čarokrásna a podmanivá hudba Ennia Morriconeho (jedna z najlepších aké autor zložil, a Oscara opäť nedostal). Malena je stredobodom obdivu mužov a žiarlivosti žien (občas až prehnane znázornené) - scény, keď sa prechádza po námestí patria medzi tie najlepšie vo filme. Z mojej strany nemôžem filmu naozaj nič vyčítať, nechýba mu šťavnatý taliansky temperament, veľmi zábavné sú Renatove bujaré predstavy a túžby s Malenou, pochváliť musím aj výkony obidvoch hlavných predstaviteľov, ktorí akosi zatieňujú ostatných - ešte je dobre vykreslená postava Renatovho otca , ktorý aj navzdori všetkému ako jediný chápe svojho syna a je naozaj škoda, že sa mu nedostalo občas viac priestoru. Film má jeden z najdojímavejších záverov, aké som doposiaľ videl a vždy ma ohromí. ()

NinonL

Film o předsudcích, o závistivých manželkách a dychtivých mužích. A taky o první lásce dospívajícího chlapce, která zůstala nenaplněna nejen proto, že zrovna byla válka. ()

Paxxx.cz

Pěkný film o dospívajícím chlapci, který se zamiluje do starší krásné ženy (kterému z nás se to nestalo ;-)), která je pomlouvána okolními žárlivými ženami. Monica Belluci skvělá, příběh taky pěkný, pro mě 70%. ()

Lamiczka

Nejen, že se v hlavní roli objevila svůdná Monica Bellucci, ale i mile vyprávěný příběh platonicky zamilovaného mladíka je velmi pěknou romantickou podívanou. Nechme si zdát o ní, o té, kterou půlka vesnice až obcesně zbožňuje a druhá (samozřejmě ženská) ji závidí půvab a nenávidí ji. Snímkem z druhé světové války je ukázáno, že být "jiným" bohužel znamená být odstrčeným a nemohoucím a to bohužel s sebou nese, zvlášť v tak kritické době, negativní důsledky. ()

sta

Tenhle film mě úplně dostal svou dramatičností a obrazem sicilského maloměsta. Scéna pomsty průměru na kráse je prostě nářez. ()

GodComplex

Mam rad italskou kuchyni, vlastne kdyz se nad tim zamyslim, tak 70% casu nejim nic jineho nez spagety a pizzu, navic mam italske prijmeni, to je ale vsechno co se mi na italii libi. Italove, italska mentalita, jejich chovani, a ta italstina !!! To je proste konecna. Pokud si Malenu pustite v originale, tak to do vas pumpuje takove italske davky, ze se z toho po celou dobu filmu nevzpamatujete a presne to jsem snasel pomerne spatne. Koukam na popis filmu a tam vidim romanticke valecne drama. To jako fakt? Ona to nebyla parodie?? Mozna mam hardtime v rozlisovani toho, kde je italske chovani opravdu uveritelne a kde uz z toho mel reziser vylozene fun, hlavne pokud se podivate na soucasnou Tornatoreho fotku na csfd, tak to vypada spis na druhou zminenou moznost. Zhruba po 20ti minutach jsem rezignoval na to, abych tenhle film bral vazne, jednoduse to neslo. Snazil jsem se, Malena byla celou dobu tak nadherne zklesla a v depresi, ze pro me byla duvodem cele dilo ocenit. Ona byla ale absolutne jedina, kdo se v celem filmu choval "normalne" i kdyz to taky byla "normalnost" v hodne tucnych uvozovkach. Vsichni kolem ni se uplne zblaznili, coz byl zrejme reziseruv zamer, ale muselo to jit tak do extremu? Takhle over-the-top film, ktery sam sebe povazuje za seriozni jsem uz dlouho nevidel. Nejvic me dostavaly ty rodinne sceny, uz konecne vim, co to znamena ta povestna italska rodina. Cely film byl dobove velmi autenticky, prislo mi jako bych skutecne sledoval film z doby nekdy pred 50ti lety. Kdo si to ale cele samozrejme daval uplne nejvic a musi mit z filmu nejvetsi radost je Monica Bellucci, ktera je jadrem a primarnim tahounem snimku. Pro me to sice bude asi do smrti sexy upirka z Coppolova Draculy, ale tohle je jeji druha osudova role. Genialni bylo jeji antre. Kdyz se mela poprve objevit na scene, tak tomu predchazeji abstraktni prostrihy jak se nekdo cese, nasazuje podvazek atd. Pripomelo mi to filmy, kde se ma poprve objevit nejaky superhrdina, ktery si nasazuje hi-tech brneni a pripravuje si militantni vybaveni, jen namisto obrneneho Arnieho v pancerove veste a s rotacakem v ruce zde nakonec vyjde noblesni, elegantne oblecena zena na podpatcich a vsichni v prumerovem okruhu 100m jsou z toho totalne na vetvi. Pokud bych dostal zakazku natocit remake Maleny, tak bych presne vedel koho obsadit do hlavni role. Sice sem tomu chtel nejprve hodit prumer, ale kdyz jsem nad tim takhle dodatecne zapremyslel, tak to zvedam na 4*, protoze pod tou silenou italskou slupkou se ve skutecnosti nachazi docela originalni, pusobivy, dobove autenticky snimek se skvelou hlavni predstavitelkou. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Malena obsahuje niekoľko nezabudnuteľných zážitkových pastiev: telo Monici Bellucci, tón Ennia Morriconeho, šikovnú i keď miestami nefenomenálnu réžiu Giuseppeho Tornatoreho a precítenú atmosféru vojnovo poznačené Talianska z každodennej optiky. Tornatore je asi jediný, ktorý z jednoduchých zápletiek dokáže vyčariť hypnotickú pozornosť k svojmu divákovi a narozdiel od Felliniho ma dokáže presvedčiť, že aj expresívny taliansky humor môže byť velice príjemný. To, že táto vec nie je vynikajúca nevadí, záverečný Renatov monológ musí každého pohladiť pri srdci. ()

zipper111

Monica je neskutečně nádherná, smyslná v každém políčku, nevinná jak andílek a přesto to o sobě moc dobře ví, ďáblice :D....Ačkoliv je to film svým způsobem velmi vážný, člověk se neubrání úsměvu...Jenže, dokonce ani hněvu. Ve scéně, kde lynčujou chudinku Malénu, jsem mel chut rozkopat monitor. Tornatore je velmi mocný režisér, když ve mě dokázal probudit takové emoce. A já si toho cením. ()

numi

Skrz naskrz průměrný evropský film, který z šedi vybočuje jen a pouze impozantní krásou Monicy Bellucci. Film pro kluky ukryté v mužích, kteří si rádi zavzpomínají na tu svou Malénu z dětství. ()

blackrain

Krásně vykresleno období dospívání třináctiletého chlapce Renata, kterým proplouvá oslnivě krásná Malena v podání Monici Bellucci, i když v jejím případě je oslnivá slabé slovo! ()

Maq

Měl to zřejmě být příběh o krásné a počestné ženě dohnané k prostituci skrze závist a chlípnost obyvatel sicilského maloměsta. Nebylo by to sice zvlášť originální, ale potenciál takový námět má. Můj dojem je, že zůstal nevyužitý. Tornatoreho scénář je slabý, žádnou postavu včetně titulní Maleny a dospívajícího Romera nevykreslil do hloubky. Nejasná je i odpověď na zásadní charakterní otázku, nakolik opravdová byla Malenina počestnost a jak tíživý byl tlak, který ji přiměl k prostituci. --- Je to výpravná limonáda viděná očima zamilovaného naivního mladíka, který nic nechápe a nic řádně nevysvětlí. Zklamání. ()

italka63

Až po zhlédnutí Maleny jsem usoudila , že Monica Bellucci není jen krásná žena, ale umí i hrát.Ten film se vážně musí vidět a na základě toho si musí každý obrázek udělat sám. Kdo z nás ví, jak by se zachoval....jako pokrytec, hrdina...scenérie městečka byla skvělá, místy jako by se v Itálii čas opravdu zastavil a jste zpět ve válečných letech a dění prožíváte očima dospívajícího kluka.Scéna, kdy dav na náměsí dá Maleně na pamětnou za ně za všechny, prožitou válku, ta byla pro mě hodně silná...nádherná hudba E.Morriconeho - jak jinak a čtyři hvězdy zaslouženě. ()

major.warren

Maléna má krásný příběh i silné téma, ale od Tornatoreho se čeká víc než jen výplňková snůška chlapeckých snů. Monica Bellucci film bezpochyby táhne svou krásou, ale z hereckého hlediska nemá příliš mnoho prostoru. Chvíle hrozící nudou či stereotypem naštěstí zachraňuje přenádherná Koltaiova kamera, Morriconeho hudba a v neposlední řadě i Tornatoreho režijní poetika. Je to pěkné, klukovskou nostalgií provoněné vzpomínání, do kterého se divák s chutí a láskou ponoří, ale strhující účinek režisérovy "Legendy o 1900" či "Nejvyšší nabídky" se sotva dostaví. 7/10. ()

Frenegonda

Nádherný silný film... ze zajímavého pohledu dospívajícího kluka. Je tu krásně vidět že lidi málokdy odpouští.. krásu hlavně. A Monika tu vypada absolutně božsky!!! ()

ilemas

Moc pěkný film u kterého jsem se bavil hned od začátku se spoustou skvělých hlášek (co na ni všichni chlapy vidí?, můj manžel by se jí ani nedotkl..., už prošla, můžeš se vrátit zpátky do krámu...), ale líbilo se mě i prostředí krásného městečka Castelcuto (Syrakusy) Maléna trpěla za svou krásu na kterou škaredě doplatila. Proč ji z tolika obdivujících mužů ani jeden nebránil? Malého Renáta nepočítám. Stále tvrdím, že lidé jsou ve skrytu duše pěkně falešné svině. ()

Martin741

Fajny film, sice sa cely dej nesie len na tom, ako chlapci snivaju o samiciach svojich snov, ale aj tak. A za nadhernu Monicu Bellucci a melancholicky a ponury zaver musim dat 77 % ()