Devil

• Irsko

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

Mám spoustu výhrad k příběhu, k jeho jednoduchosti, smysluplnosti a zábavnosti. Jenže celé je to natočené s tak moc poctivou dávkou filmařiny, že mi vlastně až tolik nevadilo vnímat příběh jen jako pouhý důvod k vizuálně krásné podívané. Naprosto mě uchvátily občasné pohledy z různých vrat a průchodů na nekonečné pláně okolo sirotčince zalité ostrým sluncem a ocenil jsem i uměřené využití CGI, které navíc na své stáří vypadá skvěle. Bavil mě i ten lehký magickorealistický nádech, který spolu se zasazením děje do španělské občanské války jasně předznamenává Faunův labyrint. Dát tomu zajímavější příběh (nebo prostě lepší scénář?), byla by Ďáblova páteř nezapomenutelným del Torovým dílem. Takhle je v obecném kontextu jeho tvorby asi jen tím dobrým filmem, na kterém si natrénoval Faunův labyrint. 7/10(20.2.2018)

Čo je to vlastne duch? Strašná udalosť odsúdená k neustálemu opakovaniu. Možno len okamžik hroznej bolesti. Niečo mŕtve, čo sa chvíľami zdá akoby ešte žilo. Pocit ktorý sa zastavil v čase. Niečo ako rozmazaná fotografia... Snímky mexického režiséra Guillerma del Tora majú charakteristický rukopis a svojskú amosféru. Težke nečakajte žiadný tuctový duchársky horror. Keď si pustíte titul "El Espinazo del Diablo", buďte pripravený na kvalitný filmový zážitok. ****(24.6.2016)

Kdyby byl každý horor takový jako je tento tak bych ten styl měl i rád. Opravdu jeden z mála hororů, který má příběh, atmosféru a je správně ponurý. U řady scén jsem se bál a to se u většiny hororů říct nedá, jelikož už nemají ani čim zaujmout. Tenhle je pravým opakem a zřejmě zůstane i takovým malým unikátem. Guillermo del Toro je dobrý režisér a zde to potvrdil tím jak nádherně natočil tento film.(1.8.2006)

Bravo. Gullermo ma skutocny talent, dar, schopnost s mnohych ingrediencii namiesak kompaktny celok, ktory bezchybne funguje po vsetkych smeroch. Horor, drama, mysteriozny pribeh, to vsetko funguje skvelo a predsa sa neda jednoznacne oznacit ani za jedno z nich. Jednotlive prvky su pevne prepletene bez jedinej chyby, ci zavahania. A to vsetko je zafarbene skvelo stylizovanymi symbolmi, ktore sa divakovi dostanu hlboko do mysle a nedovolia mu povolit zo sustredenosti ani na minutu . Zlovestna bomba ticho stojaca na dvore je priam hypnotizujuci prvok a zaroven dokaz Guillermovej obrovskej tvorivosti a fantazie. No a herecke vykony - priam nema zmysel niekoho vyzdvihovat. Su prvotriedne. Dufam, ze Guillermo coskoro znova natoci film v rodnom Mexiku, pretoze zatial vsetko co som mal moznost vidiet - Cronos, Devil's backbone, Pan's Labyrinth - su brilantne filmy, vedla ktorych vacsina ostatnych podobnych vyzera ako nevynaliezava odflaknuta robota. Este raz - BRAVO. (10/10)(27.1.2008)

U mě je to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Guillermo je nejen velmi talentovaný a všestranný filmař, ale také velký experimentátor, jehož horory vznikají úplně jinou technikou než u ostatních tvůrců. Princ bez království je velmi zajímavě zpracovaný, chytře zasazený na odlehlé a temné stavení a příznivě nakloněný jak směrem k fanouškům duchařských hororů, tak i k náročnějším divákům, kteří chtějí vidět jednou za čas také něco nového. Příběh se ani moc nedá označit nálepkou "horor", protože ta je sice pro celý film důležitým a spojovacím prvkem, ale po většinu času ji překrývá osud hlavních protagonistů, kteří se musí vypořádat nejen s tajemným místem a duchem, ale hlavně sami se sebou. A to je přesně to, co se mi na filmu líbilo- žádné laciné lekačky nebo otravná klišé, nýbrž maximálně originální a zajímavá filmařina s nepředvídatelným vývojem a vcelku smysluplným scénářem, který je v daném žánru čím dál vzácnější. Na to, o jak ohraný námět se jedná, dokázal Del Toro skoro zázrak..(27.4.2013)

• - Režisér označil Faunův labyrint jako neformální pokračování tohoto filmu. (Chatterer)

• - Podoba ducha byla inspirována japonskými horrory, jako např. Ringu. (Chatterer)

• - Guillermo del Toro napsal scénář při studiu na univerzitě. (Chatterer)