Devil

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

,,HODNĚ VÁS TU UMŘE.…“ /// A jak Santi řekl… Nečekejte povrchní béčko, i když jinej (rádoby)režisér by to tak jistojistě pojal. Film mísí atmosféru občanský války s duchařinou. Je to taková klučičí story, která není ani tak o duchovi, jako o hajzlovi (no dobrá, tak 50 na 50, a teď zmiz!). Spíš než horor – drama, s pár duchařskejma prvkama a zajímavej příběh, s pár momentama (ne hrůznejma) pro ty starší. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Na dvorku mám bombu a ve sklepě straší Santi. 2.) Nebojím se tmy. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(4.11.2013)

Jeden ze starších kousků od hororového mistra Guillerma del Tora. Dostal jsem se k němu až teď. Moc mi to ale jako horor nepřipadalo. Děj se odehrává v sirotčinci na konci 30. let ve válkou zmítaném Španělsku. Občas se tu dějí podivné věci. Chlapci ovšem drží pospolu. Touha po zlatě způsobí rozkoly mezi místními, což vyústí v tragédii. Chlapci jsou na všechno sami a musí si s touto situací poradit. I s drobnou pomocí ducha. "Měl jsem ho zabít."(2.12.2018)

Pozor komentář obsahuje několik SPOILERŮ, i když pointa není á la Shyamalan, přesto je lepší nechat si pár detailů až na film. ---------------------- Není to špatný film. Trpí však několika šablonovitými postavami (bezskrupulózní hajzl, nevinná dívka,...). Del Toto využívá dobu války, tedy dobu, ke které se ve svých pozdějších filmech ještě několikrát vrátí. Stejný styl pak zopakoval ve Faunově labyrintu. Film ale je parádně propracovaný, vyskytuje se v něm dost dobrých nápadů, výborná atmosféra, hudba a herecké výkony, že mu nelze dát průměrné hodnocení. Těch pár much mu rozhodně rád odpustím. Jako např. (SPOILER!!!) --------------------------------- nepřekvapivého hodného ducha. Myslel jsem si, že tu je jen jako páté kolo od vozu, jen tak, aby se mohli menší diváci čeho leknout. Ale jak se příběh vyvíjel, dostával smysl a na konci byl vyloženě nutný. I když to, že fakt nejde o zabijáka jsem poznal hned. Škoda občasné šablonovitosti, ale i tak je film velmi povedený. DOPORUČUJI VŠEM, KTERÝM SE LÍBIL FAUNŮV LABYRINT.(15.9.2008)

Někdo vzpomíná na dětství jako na to nejšťastnější období svého života, ne tak hrdinové tohoto mexického „ani ne tak hororu“. Devil je hlavně filmem o konfrontaci dětské nevinnosti s nelítostným světem dospělých, o konfrontaci nezbytné pro plné dosažení dospělosti. Jeho děj je zasazen do Španělska zmítaného občanskou válkou, konkrétně do jistého sirotčince, místa dost depresivního i bez nevybuchlé bomby coby válečného mementa na zdejším nádvoří. To však není to nejděsivější, co zde můžete s trochou smůly vidět. V noci po sirotčinci zevluje krvácející duch mrtvého chlapce, ve dne postarší žena s dřevěnou protézou namísto nohy – ne, tohle opravdu není ideální místo pro příjemně strávené dětství. Stejně jako Devil není jenom další laciným strašidelným filmem o místě s nepěknou minulostí. Na minulost věcí a osob je zde nicméně kladen velký důraz a je třeba se s nimi pro jednou vypořádat. Del Toro umí budovat atmosféru plnou děsu, nepotřebuje k tomu mnoho – starou ošklivou budovu, silně nalíčeného klučinu a jednoho obyčejného člověka z masa a kostí, který se chová jako ta největší svině pod ostrým mexickým sluncem. Nápomocná je mu rovněž kongeniální kamera Guillerma Navarra, ten se vyžívá v dlouhých, pomalých záběrech majících neskutečnou sílu. Ve většině ohledů jde o snímek podobný Faunovu labyrintu a ve většině z těchto ohledů je nepatrně slabší než Labyrint. Ale co znamená nepatrně slabší než dokonalý? 85% Zajímavé komentáře: Nick Tow, Desperado(10.11.2007)

• teutates

Sem rád, že sou všichni hotoví s p. Guillerma, jáa taky, ale spíš s Guillerma od Jimmyho Kimella. S tím je teda vetší švanda. Toro jako obvykle lpí nad Španělskem 30. let. Bezesporu ho trápí svinstva ty doby, pokaždé do toho tahá decka a aby toho nebylo málo taky "hororové" vobludy. Jak vidím na drtivou veščinu tyhle bu bu uspávanky platí, no nevím, mne to opět jednou hoóodně obešlo. Když už to musí byt, tak bych přivítal alespoň nějakou tu nadsázku, no takhle... ach jo, při vizuální orgie. Hluboce smeknu ale do kapesníčku. 3-4/10(1.1.2012)

• - Guillerma del Tora podle jeho slov ovlivnil k natočení filmu jeho strýc, který se po smrti vracel jako duch. (TylerGage)

• - Guillermo del Toro pracoval na filmu dlouhých šestnáct let. (TylerGage)

• - Podoba ducha byla inspirována japonskými horrory, jako např. Ringu. (Chatterer)