Devil

• Kanada

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

Od del Tora jsem jako první film viděl Blade 2. I když se mi po vizuální stránce (nemyslím triky) moc líbil, tak jsem váhal, jestli přeci jen nebude tenhle pan režisér jedním z mnoha "dobrých" řemeslníků. Po Hellboyovi už jsem si říkal, že na tom chlapíkovi něco bude, a definitivně to potvrdil jeho španělský film Princ bez království, který je velice vkusně nasnímaný a má velice hutnou atmosféru. Tím se dostávám k největšímu překvapení filmu. Jelikož se jedná o duchařinu, čekal jsem horor (strašení, lekačky a další atributy), ale Devil (tenhle název nedává smysl narozdíl od amerického The Devil's Backbone) je spíše dramatem. Děj není nijak objevný, ale různé věci (konkrétně bomba) vás nalákají na něco, co se třeba potom vůbec nestane.(6.4.2005)

Od obalu dvd, popisek a zpracování menu na tom dvd společně s na hlavu padlým českým názvem "Devil" se Diablova chrbtica tváří jako nějaký hustokruťácký satanský horor, který diváka nenechá ani chvíli z celé hodiny a třičtvrtě napokoji. Film je to ale o dost jiný než by člověk tady po téhle masáži čekal. Hororová část je tu až ta druhotná v příběhu o malém Carlosovi, který kvůli španělské občanské válce musí odjet do zapadlého sirotčince, kde se seznámí s místním provozem a vedením a hlavně ostatními kluky ze sirotčince. Záhy se ale začnou dít taky nějaké ty podivné a strašidelné věci směřující ke Carlosově výpravě za odhalením záhady sirotčince. Mezitím ale ostatní postavy řeší svoje dospělácké problémy jako je válka, nedostatek peněz, závist a zloba a taky je tam i trochu nešťastné lásky a podobně. Tohle je na filmu asi to nejpůsobivější jak dokonale dokázal Guillermo del Toro vystihnout tu atmosféru rozdílných světů dětí a dospělých a jejich odlišné pohledy na realitu a její problémy a postoj k životu. Zatímco dospělí jsou celí vážní a řeší vážná životní dramata, tak kluci si prohlíží komiksy a jejich momentální starosti představují jen výměna hraček za jiné a pátrání po stopách fantoma místního sirotčince. Z té klučičí strany je to mnohem spíš takový strašidelně dobrodružný příběh mezi stěnami sirotčince zatímco z dospěláckého pohledu je to vztahové drama, ale nikdo není dítětem věčně krom Oskara Matzeratha, takže se dospělácká část s dětskou nakonec musí nějakým způsobem střetnout. Ale samozřejmě že pořád to i trochu horor je, ale ne takovým tím tradičním způsobem bafání a podobně. Guillermo del Toro k tomu přistupuje takovým osobitým fantastickým způsobem, že to co v sirotčinci straší se projevuje a vypadá tak trochu tradičně hororově, ale zároveň velmi zvláštně a obrazově nápaditě, i když zase ne moc :) to je pravda. Diablova chrbtica není horor, ze kterého by člověk ještě týden nespal, ale je to velmi zajímavým způsobem pojatá strašidelná historka o dvou pěkně kontrastně zpracovaných pohledech na věc, která má i sem tam nějaké čistě hororové momenty. Čtyřku to ale zatím má proto, že to byla "jen" zábava a vizuálně pěkná, ale nějak mi přišlo, že tam není nic, co by mě jako úplně dostalo. A taky Carlos byl sympaťák :) navíc s těma jeho kámošema Galvézem (myslím) a Vejrem, který toho moc nenamluví ale hodně kouká :).(21.1.2011)

Těžko to brát jako čistě hororový film, když je to především drama, které je hororovým prvkem jen lehce dokořeněno. Větší hrůzu tu tedy logicky nahánějí někteří lidé, kteří jsou větší bestie než nemrtvá strašidla. Film s působivou atmosférou má mnohé společné filmy s pozdějším del Torovým majstrštykem Faunův labyrint. Osobně těmhle jeho španělským filmům dávám přednost i před Bladem či Hellboyem.(24.5.2011)

Výtečné. Co na tom, že je to téměř totožné jako Faunův labyrint. Del Toro je borec a dokáže podrobně vykreslit charaktery těch největších sviní a všechno podává pěkně syrově. V obou dvou filmech jsem si závěrečnou pomstu pořádně užil. Klasicky skvělá kamera, hudba a atmosféra. Hobit bude až za tak dlouho....(27.10.2009)

Dokonala ukážka del Torovej réžie, ktorá vás nielen pripúta k sedačke, ale dokáže aj vystrašiť. Film stavaný hlavne na detskej zvedavosti. Prekvapili ma hlavne dialogy a detsky herci, ktorý nemali problém potiahnuť film. S časti mi to prišlo ako skromnejšia a ducharskejšia verzia Faunovho labyrintu, aj keď ten je kvalitou ešte o chlp lepší. 75% - 4*(23.6.2019)

• - Guillermo del Toro pracoval na filmu dlouhých šestnáct let. (TylerGage)

• - Film byl nominován na cenu Saturn Award v kategorii Nejlepší horor. (Chatterer)

• - Režisér označil Faunův labyrint jako neformální pokračování tohoto filmu. (Chatterer)