Dny slávy

Days of Glory

Drama / Válečný

USA, 1944, 86 min

• nmafan

Film sice špatný, svou scénáristickou hloupostí se nijak nevymykající jiným v té době natáčeným válečným agitkám, přesto ale zajímavý jako unikátní artefakt doby. Nevím, jestli existuje ještě jiný film, ve kterém Holywood - v době amerického spojenectví se Stalinem - takhle vehementně glorifikuje heroismus sovětských partizánů. O rok dříve ani o rok později by asi něco podobného nemohlo vzniknout. Doporučuji sběratelům filmových kuriozit, kteří ocení možnost vidět Gregoryho Pecka, kterak ve své první filmové roli pojídá boršč, zabíjí nacisty a líbá soudružku z moskevského baletu.(3.1.2019)

DNI SLÁVY teda nie sú žiadna sláva. Opäť jeden z mnohých vojnových snímkov z vojnovej éry, ktorý sa pohltil melodramatom a romantikou. Nemám nič proti takémuto prístupu, ale na ploche necelej hodinky aj pol je to veľa. Buď dbať na akčno-dobrodružnú stránku, alebo pridať ešte nejakú tú hodinku, aby to bolo vyvážené ( viď KOMU ZVONIA DO HROBU 1943 ).(21.2.2018)

Vynikající válečný snímek, který je unikátní tím, že se příliš často nestává, aby Američané točili o druhé světové válce z pohledu Sovětů. Zde, se začínající hvězdou Gregory Peckem, rozjíždí příběh o partyzánech, kterému nechybí napětí, dobré akce (např. hned úvodní střelba ostřelovačkou), ale také na emoce silnější scény. Dny slávy jsou zapomenutým válečným snímkem, který však má co říci i dnes, obzvláště fanouškům Gregoryho Pecka.(18.3.2015)

Celkem dobré i když mírně naivní. Oceňuji však tu americkou snahu natočit v roce 1944 film o partyzánech v Rusku. Velká část filmu je natočena ve studiových kulisách a chvílemi jsme měl dojem, že spíše sleduji divadelní představení než válečný film. K nějakému autentyčtějšímu dojmu nepřispívají ani herci, kteří ač celkem rusky oblečeni a s ruskými jmény stále vypadají americky. Navíc všichni partyzáni mají obleky jako by právě vylezli z čistírny :-). Přesto však na mne zapůsobilo ztvárnění některých bitevních scén, které bych řekl je na svoji dobu celkem solidní. Zejména závěrečná bitva byla zajímavá, ale více nechci vyzrazovat. Pohled na Huga Haase pohladil na duši a ačkoliv mluvil anglicky, jeho ,, maminko Olinko '' znělo ve filmu tak krásně. Když to shrnu je to takový klasický melodramtický film ze čtyřicátých let s typickou hudbou, ozvláštněný ,,exotickým'' prostředím Ruska. Více v mém obsahu. Tři náboje do protitankové pušky! * * *(5.7.2014)

Viac než vojnový je to skôr romantický film, na ktorého pozadí sa odohráva vojna. Aj keď celý čas sledujeme počínanie partizánskej skupiny, veľa vojnovej akcie si neužijeme, postavy viac diskutujú než bojujú. No niektoré sladkobolné dialógy a scény bolo treba zostrihať, lebo dosť narúšajú vyznenie celého filmu. Aj tá záverečná (jediná) bojová scéna je taká naivná a nerealistická až to bolí, ešte keď počas nej hlavná krasotinka skladá partizánsky sľub počas nabíjania veliteľovej zbrane...(16.11.2018)