Kuře melancholik

Melancholic Chicken, The

Česko, 1999, 114 min

Autor scénáře je znát a právě scénář je na filmu to nejlepší, zbytek se už tolik nepovedl. Herecké výkony jsou možná dobré, ale jak to mám zjistit, když je většina filmu braná "z dálky". Kamera si vyhrává se záběry na krajinu, které jsou ovšem často kýčovité, ale zbytek jakoby nebyl důležitý, což je velká škoda. On právě ten zbytek je tu to nejdůležitější, takhle jsem si k postavám nenašel cestu, snad až na malého Lojzíka. Hudba je sice pěkná, ale opět nemohu pouze chválit, je jí tu totiž až příliš, díky čemuž film zase směřuje do sladkého kýče, místo toho, aby byl drsným dramatem. A co teprve ten závěr... Jednoduše, velká škoda nevyužitého potenciálu scénáře. 50%(22.3.2016)

• Bathory

Kájo ? Áňo ? Vilmo ? Co Vám to ten ubohej Brabčák udělal ? Po hodině jsem již nahazoval "WiFinu" a dával Vám, nebo spíše jemu odpad. Ještě štěstí, že je ta "WiFina" natolik pomálá, že jsme stihl hořící, běhající kuře, jak zapaluje všechno kolem sebe a změnil své hodnocení na jednu hvězdu. Nojono, kdyby tu slepici někdo nepolil a běhala ještě chvíli, tak dám hvězdy dvě, ale s takovouhle je to provdu skoro odpad!!!(12.5.2014)

Ten název se k tomuto depresivnímu a hnusnému filmu naprosto nehodí. Je takový roztomilý. Film není hnusný sám o sobě, ale svým tématem a vyzněním. Zrežírovaný a natočený je na český porevoluční film dost dobře. Ale jednu věc nepochopím. Jak může být Vilma Cibulková oceňovaná jako vynikající herečka. Příšerně přehrává. Vždycky.(24.9.2014)

Jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy spatřil. Herci předvání úžasné výkony, zejména pak Vilma Cibulková hraje roli "zlé macechy" naporsto procítěně, až z ní jde chvílemi mráz po zádech. Dále úžasná kamera, perfektní režie a hudba. 5 hvězdiček ale nedám díky až neúnosně depresivnímu dopadu na diváka, kvůli kterému je tento film velice špatně stravitelný.(25.11.2004)

Konečne po dlhšom čase v telke niečo z českej tvorby 90. rokov, ktorá v žiadnom smere nenadbieha divákovi. Kuře melancholik asi nebol divácky hit. Odvážna a zaujímavá výtvarná forma, nevyhýbajúca sa symbolom, zato však nevyhýbajúca sa ani klasickému naratívnemu klišé. Ono totiž tento predvídateľný film trvá dve hodiny a nemusí každý niektoré opakujúce sa scény vydržať. Takže krásna kamera, výborné herecké výkony, ktoré sa však snažia zastrieť nie príliš dôveryhodné správanie postáv. Tá Rodenova sa v istom dôležitom okamžiku, takpovediac kde sa jeho osud láme, zachová v rozpore s tým, ako sa choval doposiaľ a niet divu, že dej sa uberie tragickým smerom. Ale keď dá prednosť na pohľad zostarnutej Cibulkovej pred mladšou Mórovou, tak nič iné si nezaslúži.(24.9.2014)