Znovu po smrti

Znovu po smrti

Mysteriózní / Romantický / Thriller

USA, 1991, 107 min

• honajz

Shakespearovky od Branagha mám moc rád, ale tohle mu nesedlo. Námět je zajímavý, vzít klasickou formu thrilleru a převést ji do jiných životů nebo vtělení s trestem po nějakých padesáti letech, ale natočené je to vskutku zmateně. Ten motiv nůžek je v určité chvíli už směšný, jak se jej snaží prodrat do skoro každého záběru, a konec mi připomněl bratro a sestrovražedné řádění na hřbitově v Limonádovém Joeovi - jenže tam to byla parodie. Tady i ta postupná odhalení jsou udělaná mizerně, bez načasování, hodně scénám chybí pointa, vyústění z jedné situace do druhé, a i kamera je poněkud chladná a nezúčastněná, takže o nějaké tajemné nebo napínavé atmosféře těžko mluvit. Inu a při tomto zvoleném tématu hrozilo, že se linie minulosti podané v retrospektivě a současnosti budou muset nějak prolínat, jenže se opět prolínají neústrojně a prohodit některé scény, nikdo by to nepoznal - což není moc dobře. Pro mne velké zklamání.(12.6.2017)

Jedinou záhadou tohoto nevěrohodného, hystericky zahraného mysteriózního thrilleru (který snad měl být poklonou Hitchcockovi a Premingerovi) zůstává, proč po něm sáhl K.Branagh jako po svém americkém režijním debutu. Že by se tolik toužil vymanit ze stínu superúspěšného shakespearovského nástupu? I jindy spolehlivá Doylova hudba zde burácí poněkud nepatřičně, mnohem lépe se podobné postupy uplatnily v pozdějším frankensteinovském projektu. A finální dramatické „nabodeníčko“ se nechtěně stává parodií sebe sama.(25.1.2008)

Zajímavý netuctový film - původní hledání identity ženy co ztratila paměť s trochou té romantiky se mění v pátrání po minulých životech obou hlavních hrdinů. Černobílé flashbacky se Branaghovi moc povedly, navíc se mu skvěle podařilo vyvolat takové to napětí, kdy člověk do konce netuší, jak to vlastně je. Pointu jsem opravdu neodhadl a "nůžkové" finále bylo podle mě skvělé. K thrileru prostě takové brutální finále patří. Herci hrají fajn, nejvíce potěšil cynický psychiatr/prodavač Robina Williamse, který je opakem všech těch lidských a laskavých postav, zestárlý Garcia ale i hlavní dvojice (i když bych řekl, že Branagh herec není tak dobrý jako režišér). Nuda to rozhodně nebyla.(24.8.2009)

Kenneth Branagh má evidentně nakoukáno hodně starých filmů a vždycky toužil si nějakou tu "ouldskúlovku" natočit. Dead Again je přesně ten typ filmu. Zde totálně vítězí forma nad obsahem. Mísí se tu spousta starých klasik a styl vyprávění vám pořád něco připomíná. Zároveň ale ta jistota, že vlastně víte jak to dopadne, ta uklidňuje, a vy si to "jen" užíváte. Film sice není originálem, ale vytěžil to nejlepší, co se ze staré klasiky vytěžit dá. Banální a zároveň dokonalé finále, výtečnou hudbu, dva pěkné dějové zvraty, hitchcockovské záběry na tváře zkřivené hrůzou a tak dále. Prostě je to tribut starým filmům...80%(14.9.2014)

Mysteriózny krimi thriller je poctou tvorbe Alfreda Hitchcocka. Branagh ako režisér (Thor, Popoluška) pripomína majstrove filmárske postupy v kamere, hudbe aj strihu (a takmer polovina stopáže je čiernobiela), ale popri tom stále ostáva moderný. Nemierne pôsobivé, napínavé a prekvapivé dielo odohrávajúce sa v dvoch časových rovinách je okrem toho aj krásnou osudovou romancou. Tento malý veľký počin síce postupom času zapadol, avšak stále je skvelým filmovým zážitkom.(4.4.2003)

• - První volbou do role Franklyna Madsona byl Donald Sutherland. (..Lucas..)

• - Robin Williams nechtěl, aby se jeho jméno objevilo v úvodních titulcích, aby si diváci nemysleli, že se jedná o komedii. (..Lucas..)

• - Vězeňské číslo Romana Strausse (Kenneth Branagh), čekajícího v úvodu filmu v cele na smrt je 25101415. Dne 25.10.1415 se odehrála bitva u Azincourtu. Účastnil se jí anglický král Jindřich V., o němž napsal W. Shakespeare divadelní hru, a kterou Branagh zpracoval jako svůj režijní filmový debut. (makimarketa)