Zločin pátera Amara

• Mexiko El crimen del padre Amaro (více)

Snímek, nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, se točí kolem čtyřiadvacetiletého Otce Amara (Gael Garcia Bernal), který je vyslán do malé farnosti v mexickém městě Los Reyes, aby zde vypomáhal stárnoucímu Otci Benitovi. Po svém příjezdu do Los Reyes se ctižádostivý Otec Amaro setkává s Amelií, krásnou šestnáctiletou dívkou, jejíž zbožnost se brzy začne nezadržitelně proplétat se vzrůstající náklonností k novému knězi. Zatímco odhalení korupce v církvi vyvolá ve městě skandál, Amelia a Otec Amaro propadnou vzájemné lásce a naváží vášnivý sexuální vztah. Amelia jej žádá, aby opustil církev a uzavřel s ní manželský svazek, ale pobyt v Los Reyes Amarovi otevřel oči a ukázal mu, jaké příležitosti skýtá moc církve pro mladého ambiciózního kněze. Uvnitř jeho mysli zuří boj mezi vírou v boha a tělesnou rozkoší. Dřív nebo později musí najít sílu k rozhodnutí, kterou životní cestu si zvolí. (HBO GO)

DannyBoy80

Jako zapřísáhlého ateistu mě film potěšil :) Moc takových filmů není. Každopádně Bernal zahrál velmi dobře, i když jsem mu v průběhu filmu přál to nejhorčí, aleto byl doufám účel. I ostatní hráli solidně. Film je neřestech církve, jejím pokrytectví sahajícím hodně vysoko. Ale i o tom, že tam jsou lidi dobří, kteří pomohou, ale je jich méně. A tkovíto boha až tak nepotřebují jako zástěnu pro své chlípnosti. Škoda některých scénaristických nedotažeností a v druhé půli předvídatelnosti. Před nedávnem jsem po velmi dlouhých letech byl v kostele na ttradičním pohřbu v horské vesnici. Co jsem se od rodiny tam žijící dozvěděl? Že farář chodí do bordelu :/ tož asi tak. ()

cupito

Je to lepší 3, téměř 4, ale závěrečné Ameliino vykrvácení pro mě jako ženu nebylo příjemným zážitkem. ()

jane1106

Souhlas s Kleopatrou, co se týče rozpolcenosti scénáře. Mohlo to být zajímavé romantické drama nebo sonda do pletich místních církevních hodnostářů, ale vyšel z toho vcelku nevýrazný film, bez zajímavějšího hereckého výkonu, ze kterého si zapamatujete možná tak pár nahých scén. ()

S.Dedalus

Dobrý příběh s dobrými herci, který ovšem sráží nepříliš nápadité zpracování bez šťávy a napětí. Za to se ale snímku podařilo hezky vystihnou, jak je křesťanství jednoduché a odpovědnosti zbavující náboženství. ()

KuZd

Kdyby tam nehral Bernal, byl by to odpad. Takhle se alespon muzete vizualne uspokojit nad jeho tvari. Nicmene film je strasny! Takovy telenovelovy celovecerni film. ()

Andronikos

Rozmýšľam, koho mal vlastne tento film uchvátiť. V zásade ukazuje katolícku cirkev v značne nelichotivom svetle, takže možno by poslúžil ako vhodná matéria pre semináre "vedeckého ateizmu", ale keď tak čítam vzrušené výkriky ateistky Kleopatry, zavŕšené napokon iba dvojhviezdičkovým hodnotením, musím uznat, že ani pre toto publikum nejde o filmový skvost. Za seba musím povedať, že som sa nenudil a problematika ma zaujala, ale filmu naozaj chýbala psychologická hĺbka - najmä v prípade titulnej postavy (lepšie na tom boli padres Benito a Natalio, ba dokonca aj Amelia, aj keď v jej prípade nemám pocit, že by som bol dostal dostatok informácii nato, aby som si jej charakter užil). Inými slovami, tvorcom a Českej televízii ďakujem za upozornenie na literárnu predlohu, ktorú si asi rád vychutnám, a za dve hodiny dobrej, ale v konečnom dôsledku nie príliš hlbokej (osobnosť, postoje formujúcej) zábavy. ()

brumbrum

Za pipku Anu Claudiu 1*, inak cista tycka. Ako najsvinskejsie prepliect sex a prachy, aby nebolo hned zjavne, ze je to odpad? No predsa strcime dej do kostola! Sosky Jeziska, hostie, spovednicka, svatenicka, zopnute ruky, zvony a krize a choralove napevy - a zbozna ceckana Ana Claudia sa cickuje s nadrzanym hezounom, akoze mladuckym knazom. Dialogy maju uroven jak z pomocnej skoly, "otce, verite na lasku" a "mam hriech, som moc citova" a podobne. No klise jak svina. Herecky material a kvalita zapletky na urovni nizkorozpoctoveho porna z Rumunska, vocpatim do maticky cirkvi, sa hodnotu nepodarilo dorobit :-). Ana je mila stetka, takze 1* tomu vysluzila, ale inak fakt bieda. ()

bono22vox

Zapálená obžaloba církve a kléru,která místy vyznívá přinejmenším legračně a sahá až do oblasti, jež jsou výsostným územím nejrůznějších telenovel... ()

e(l)a

Je pravda, že tohle je hodně tvrdá proticírkevní agitka... Co špatného se dalo nacpat do jednoho filmu, to tam bylo. Závěr je tak krutý, až nechutný, že člověk až pochybuje o tom, jestli je vůbec reálný. Ale ruku na srdce, my, lidé, jsme často pro úspěch skutečně schopni dělat strašné věci... Amaro je mladý a velice ambiciózní kněz, kterému se však do cesty připlete láska. Narozdíl od oné dívky, která ho miluje nadevše, on však miluje sebe a své povolání stále více než ji, což pak nutně musí vyústit do tragického konce... Jeho bezstarostnost a lehkost, s jakou je nevěrný svému povolání, je (zvlášť u čerstvě vysvěceného, mladého kněze) velice zarážející až neuvěřitelná. Jeho chladnokrevnost k následkům pak už jen šokující, nicméně už nikoli tak neuvěřielná. Každopádně se mi líbí, že postavy v tomto filmu nejsou černobílé a že film odráží společenské problémy, ukazuje, kam až mohou některé věci dojít, jak jednání proti svědomí vždycky nakonec vede k bolesti, i když si znovu a znovu namlouváme opak... ()

liberita

Film, ktorý som chcela vidieť kvôli účinkovaniu Gaela ma veľmi sklamal. Tematika, za ktorú bol film kritizovaný vôbec nie je rozobratá do hĺbky, dalo by sa z nej vyťažiť viac. Najhoršia časť je ale scenár plný nudných a zdĺhavých pasáží o ničom, obzvlášť pri monológoch Amelie plných Biblie som mala chuť vypnúť zvuk. Navyše si nie som istá, pre koho je vlastne Zločin pátra Amara určený. Veriaci sú z neho pobúrení a uráža ich a ateistom sa vidí priveľmi pánbožkársky, čiže v konečnom dôsledku nezaujme zrejme nikoho, hoci chudák Gael sa snaží. ()

pepino

Film je moc dobrý podle mého názoru.Sice občas v něm vidím prvky těch pochybných amerických romantických filmu ale pořád si snímek drží svou kvalitu.Místy si říkate že je to prostě jeden z těch mnoha filmů....ale čím více se zabořujete do děje tím více zjišt ujete že je to naprosto jedinečná podívaná.Plusy tomuto filmu dodává skvělý herecký výkon Bernala.Tento herec má opravdu talent a skáče od jednoho kvalitního filmu k druhému.Modleme se aby ho nezkazil Hollywood. ()

CrazmydRed

Myslím, že lepším nápadom by bolo ponechať priebeh deja v 19.storočí... Film mi síce neponúkol nič prevratné, ale aspoň som zabila 118 minút a s pootvorenými ústami sledovala Gaela Garciu Bernala - od Amores Perros jedného z mojich najobľúbenejších hercov... ()

McIvet

Ukázka na film mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla na celý film podívat i když reakce na film nebyly nic moc. Tento film patří do té skupinky filmu, kdy se to trošku rozjede, pak půlka filmu nic a závěr graduje. Tady to bylo pro mě jen tak tak. Rozhodně si tvůrci mohli to napětí lépe rozvrhnout. Jinak skvělý námět, lokalita i herecký výkon Gaela Gracii Bernala. Ten snad nikdy nezklame. Sečteno podtrženo, docela dobrý průměr, z kterého se ale dalo vytřískat víc. ()

marti

v podstate je to zhustený dej nejakej telenovely. Žiadny vývoj postáv snáď s výnimkou hlavného hrdinu, dobrý farár pomáhajúci chudobný roľníkom, zlý farár majúci milenku a pomáhajúci drogovej mafii, mladá krásna a veľmi zbožná hlavná hrdinka,... Stále som čakal, že dôjde k nejakej katarzii, takže dve hviezdičky za výpravu a že hlavný hrdina zostal zápornou postavou až do konca. ()

barunkah

No, v prvé řadě kombinace Bernal a Talancón je výborná:-) Jinak mi problém církve v těchto zemích přijde velice aktuální a je to krásný příklad toho, jak to dopadne, když se situace vymkne z rukou a už se nedá nic dělat. Příběh pěkný, kamera pěkná, dobří herci. ()

Alenkita

Předvídatelné.. a souhlasím s kleopatrou že jsou tu řešeny dva různé problémy, a tak ve výsledku nepůsobí naléhavě ani jeden z nich. Není tu ale lautr žádný psychologický vývoj mladého kněze. Žádné výčitky, nic. Jakoby ani v to, co chce dělat, nevěřil. Jestli to má být útok na katolickou církev, prosím, taky si myslím že víra v Boha se neprokazuje celibátem, ale neměl by aspoň mladý kluk-kněz přicházet s nějakými "katolickými" ideály?? Napadlo mě přitom srování se Zapomenutým světlem.... Bernal se stal v Mexiku a následně i mimo něj slavným díky svým světlým očím a nemexickému zjevu, osobně považuji řadu současných mexických herců za mnohem talentovanější. Nevěřila jsem Bernalovi ani nos mezi očima. Natož smyslně špulící rtíky (proč se tedy vůbec Amaro rozhodl právě pro tohle povolání?), už od první chvilky kdy viděl Amélii bylo jasné která bije. Až moc jasné. Smyslní mladí mexičtí herci z "velkéhosi světa" si s rolemi cudných venkovanů zjevně nevěděli rady. ()