Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

J.Lajner

Kdo z vás uživatelů CSFD tušil, že ve východní Asii žije opravdový „Iron Man?“ Japonský, surrealismem prolezlý sci-fi horor Tetsuo: The Iron Man (1989) je rozhodně dílem, jaké z hlavy jen těžko vyženete. Jeho ostré kovové špony vám proniknou hluboko do mozkových závitů, kde zůstanou zaseknuté napořád. Příběh chlapíka, který se začne měnit v oplechované monstrum, má na svědomí uznávaný japonský režisér a příležitostný herec Šin’ja Cukamoto. Ve formálním stylu Cukamota se snoubí zasněná poetika stanovená Davidem Lynchem a zarputilé zkoumání tělesných metamorfóz dle pravidel „body hororu“, která z valné většiny definoval kanadský režisér David Cronenberg. Tetsuo je zajímavý tím, že je dodnes otevřen různým fanouškovským interpretacím. Jde o film vhodný pro různé intelektuální diskuse i zapálené hospodské tlachání nad půllitrem piva. Některé segmenty použité ve filmu mají relativně ustálený výklad, ale spousta dalších dílčích prvků vyloženě svádí k individuálním postřehům a myšlenkám. Jedinečné technické zpracování a mnohovrstevné možnosti diskurzu zabývající se obsahovou podstatou filmu, zajistily Tetsuu kultovní statut, který přetrval dodnes. Šin’ja Cukamoto se originálním způsobem vyjádřil k rozrůstajícím plochám panelákových sídlišť a průmyslových zón zasahujících do volné přírody. Tetsuo je možné vnímat jako čirou varovnou myšlenku o postupném pohlcování člověka neúprosnou industrializací. Stejně tak je možné hodit všechny úvahy stranou a užít si nevšedně zpracovaný příběh pomsty, v němž Kovový fetišista trestá Muže a Ženu za to, že jej téměř zabili a utekli z místa činu. Originálnější příběh aby člověk pohledal. Více. ()

Ichabod

Ano je to blbost. Dokonce blbost s velkým "B" . Nicméně díky poměrně nadčasové práci s kamerou a střihem filmu se mi to líbilo více jak Erasehead. O scénáři nemá cenu mluvit, v necelých 70 minutách se nám postupně posouvá velice bolestivá transformace člověka do finálního přerodu ve "stroj".The End.K tomu jedno anální znásilnění muže ženou pomocí jejího cyber-penisu -neptejte se :). ()

RumbleFish odpad!

Ve 36. minutě se vyřkne věta "Co to kurva je?", která naprosto shrnuje celé toto "dílo". Dále už jsem na to nekoukal, jelikož pokud mám možnost volby, tak zásadně nedělám věci, které dělat nechci... Srovnávat to s Mazací hlavou a podobnými je absurdní. Tetsuo vůbec nemá myšlenku, dějovost, natož emoční hloubku...ono to ani nešokuje. Jakýmkoliv způsobem se to může dotýkat snad jen člověka, který sám má místo mozku kov. V podstatě se jedná o... ale co, ono to nemá smysl ani rozebírat, protože se vůbec nejedná o film, natož o umění... Je to hloupost. ()

jitrnic

Surrealisticko-cyberpunková šílenost, která je možná velkou pozérskou samoúčelností a nechutností a možná velice zručně, skoro až geniálně natočenou postmoderní noční můrou. U mě mírně vede druhá možnost. ()

Dreadd

Tetsuo představuje nesmírně bizarní a intenzivní filmový zážitek, který je zajímavý svým extrémním střihem, soundtrackem i nesmírnou originalitou, avšak zároveň představuje také zážitek značně tísnivý a nepříjemný, který se nedá jen tak vytěsnit z hlavy. A přestože předkládá mnoho námětů k přemýšlení, svou úchylností je úspěšně potlačuje. ()

R1CH1E

Vždycky jsem tak nějak věděl, že Japonci jsou tak trochu psychouši. Tenhle film to jen potvrzuje - víc zvrácenou šílenost jsem ještě neviděl. ()

Pedross800

A to jsem si myslel, že v oblasti filmu už mě nemá co překvapit. Chyba lávky, hlavně první půlku téhle industriální šílenosti jsem sledoval v němém úžasu. Ta postupná proměna člověka ve změť kovu byla ve své nechutnosti a explicitnosti až vtahující, omračující, čemuž pomáhala i skvělá hudební složka. A i když jsem se při tom necítil zvláště dobře, asi tu šílenost jen tak z hlavy nedostanu. Škoda, že se to postupně v druhé půli rozplizlo v samoúčelnou a nudnou exhibici. "Tour Japonskem zhýralým, temným a hříšným." ()

mirec88 odpad!

S veľkým sebazaprením som to dopozeral dokonca. Bože, veď to je horšie ako bláznivé lynchoviny. Totálna blbosť bez zmyslu a bez nejakej myšlienky. A keď na konci Tetsuo povie: "Cítim sa skvele.", tak to bola fakt sila. Ďakujem, takéto filmy nie sú pre mňa. Rýchlo som to zmazal z počítača a už nikdy viac. ()

KASUGI odpad!

Vypatlaná (pseudo)intelektuální sračka, bez hlava a paty. Ó ano, stačí použít ta kouzelná alibistická slovíčka jako experimentální, surealistický, blablabla. Už mě to fakt nebaví. A neplatí to jenom u filmu. Jsem abnormálně alergický na tyhlety filmové, hudební, výtvarné hovna, ve kterých se vždycky nějací chytrolínci přehrabujou a hledají to něco v ničem. Co se ale vůbec divím ve světě, ve kterém se pětihvězdičkují filmy, kde někdo pět hodin spí, chodí se na koncert, kde "muzikant" "hraje" na krájenou mrkev, nebo se chodí na výstavu řitních otvorů. ()

IMPAIRED

Prvních padesát minut naplnuje bílo, jako když člověk nechápe. Člověk nechápe, a je to debilní. Proto je třeba otevřít pivo, popřípadě ubalit blunt, a dojít na konec, kde se všechno vysvětlí. Přemýšlel někdo z vás někdy o sebevraždě? Všechny tyhle pocity jsou v tomhle filmu, je to tak naplněné že to praská ve švech. A ten industrial na konci je velkolepý. Odpálí to člověka na chvíli. Chápete to? ()

Beer Ceps

Jak by se mi nemohl líbit film, který vypadá, jako by vypadl z dílny Hanse Ruediho Gigera :-). Pořádná dávka biomechanického surrealismu a prvků, které mi připomínali mého dalšího oblíbence Švankmajera. Plno nepříjemných pocitů zaručuje Tetsuovi pět hvězd. ()

mozkomor

Rozhodně to není film, na který bych se chtěl dívat ve společnosti. No, přidávám se k těm, kterým druhá půlka - narozdíl od fascinující první zobrazující počáteční přeměnu - připadala až nesnesitelně nudná. Kdyby měl Tetsuo půl hodiny, považoval bych jej za geniální. Takto jsem to dokoukal jen s velkým sebezapřením. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu