Reklama

Reklama

Křižáci

  • Polsko Krzyżacy (více)
Drama / Historický / Dobrodružný
Polsko, 1960, 166 min

Režie:

Aleksander Ford

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, (více)
(další profese)

Děj filmu se odehrává v 15. stol. Zachycuje obranné bitvy Polských rytířů proti křižákům. Sledujeme vlastně boj dvou odlišných kultur: proti polské společnost, která přísně dodržuje rytířské zákony i humánní zásady křesťanství, stojí křižáci, kteří užívají kříže jen k maskování svých válečnických výbojů… Původní záměr, totiž šíření křesťanství mezi pohanskými slovanskými kmeny na východě Evropy, je v době děje slavného románu a filmu jen zástěrkou surové dobyvačné politiky řádu německých rytířů. Film vrcholí slavnou bitvou u Grünwaldu v roce 1410, kdy spojená slovanská vojska přivodila křižákům zdrcující porážku. Bitvy se zúčastnily vedle polských, ukrajinských a litevských vojsk i české bojové houfy vedené Janem Žižkou z Trocnova. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (75)

Fr 

všechny recenze uživatele

Jsem chudý šlechtic. Mám jen čest!…. Přesto, že nemám moc rád staré filmy, občas nějaký vyzkouším (snad jestli mě to nepřešlo). Nepřešlo! Tohle se dalo sledovat TENKRÁT. Spousta keců o ničem má vykreslit charakter postav a doby. Divná kamera předvádí divný souboje, kterých je stejně na tu délku málo. Celkově to zpracování (myslím) o dost zaostává za českými historickými filmy z doby husitské. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Jako malý kluk jsem četl Sienkiewiczovu knížku Křižáci a dodnes je v mém srdci zapsána nesmazatelným písmem. Tento film je písmem trochu méně viditelným, ale přece jen velmi potěšil. Přes svou délku nenudil a na skoro tři hodinky mne vrátil do mého oblíbeného rytířského středověku. Velmi potěšitelné byly i bojové scény a středověké reálie vůbec. Poláci mají bohatou historii a na tyto velkofilmy jistě talent. Více o filmu je možno dozvědět se zde: http://filmpolski.pl/fp/index.php/122230 ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

Díky tomuhle filmu se ve svém dětstvím zaznamenal své jediné dvě záškolácké absence :o) Za komoušů v našem kině dvakrát týdně běžela takzvaná „Dopolední promítání pro důchodce“ (fakt, nekecám), kde si za symbolickou pětikorunu člověk mohl zpestřit den. V jeho rámci tam promítali i tenhle dvoudílný historický velkofilm, takže škola zkrátka šla stranou, já jako milovník dějepisu jsem neměl na vybranou :o) Následné poznámky v Žakovské knížce mě opravdu nevzrušovaly, hlavně že křižáci v bitvě u Grünwaldu dostaly nehorázně na prdel :o). Opravdu, pro milovníky historického žánru je tohle vydatná potrava, epicky rozmáchlá, výpravná podívaná se silným příběhem a pěknou bitvou na konci.____Jenom musím varovat před zdejší DVD edicí, která se u nás prodává a jejíž OBRAZOVÝ PŘEPIS JE NAPROSTO OTŘESNÝ (!!!) a vypadá jak ze stokrát šmirglem omleté VHS-ky, navíc ještě s bočním ořezem! Opravdu hnus, velebnosti……. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Standardní historický film své doby nese všechny znaky romantického uchopení historické látky. V českém prostředí by mu nejvíce odpovídal JAN ROHÁČ Z DUBÉ. Hodnotím-li film z tohoto hlediska, vyniknou více v tomto rámci historické znaky konfliktu přes více či méně prezentní uchopení postavy krále Vladislava I. -Jagiella. Bitva u Grunwaldu znamenala fakticky zastavení středověkého Drang nach Osten a v případě polského státu dočasný mocenský, územní, ale i hospodářský rozmach. Za připomenutí stojí i ve filmu zmíněná účast českých žoldnéřských bojovníků na polské straně. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Epicky velkofilm zo vsetkym co ktomu patri. Na ploche troch hodin sa odohrava konflikt zacinajuci relativne malou udalostou, ktora vsak postupne vyusti az do ohromneho vojenskeho stretu mnohych narodov. Intrigy, klamstva, boj o moc, boj o cest, boj o spravedlnost a k tomu kus historie. Ked som videl stovky udatnych rytierov cvalajucich do boja, v momente ma napadla ich podobnost s japonskymi samurajmi, sktorymi urcite mali mnoho spolocneho. Myslim, ze nebudem prehanat, ak film zrovnam s Kurosawovou Kagemushou, ktora je sice predsa len o niecom inom, no podobnych prvkov je tu neurekom. Kazdopadne, ak mate slabost pre historicke velkofilmy, nenechajte sa odradit vekom tohto filmu, ani jeho miernou utahanostou. Naozaj to stoji za to. (8.5/10) ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Kniha i film zmiňují v bitvě u Grunwaldu Janu Žižku. V bitvě u Grunwaldu roku 1410 jej historické anály zaznamenaly vůbec poprvé. (Kulmon)
  • Rozpočet filmu byl 33 milionů polských zlotých. (Kulmon)
  • Premiéra filmu byla v den 550. výročí bitvy u Grunwaldu. (Kulmon)

Reklama

Reklama