Reklama

Reklama

Křižáci

  • Polsko Krzyżacy (více)
Polsko, 1960, 166 min

Režie:

Aleksander Ford

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, Tadeusz Kosudarski (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Děj filmu se odehrává v 15. stol. Zachycuje obranné bitvy Polských rytířů proti křižákům. Sledujeme vlastně boj dvou odlišných kultur: proti polské společnost, která přísně dodržuje rytířské zákony i humánní zásady křesťanství, stojí křižáci, kteří užívají kříže jen k maskování svých válečnických výbojů… Původní záměr, totiž šíření křesťanství mezi pohanskými slovanskými kmeny na východě Evropy, je v době děje slavného románu a filmu jen zástěrkou surové dobyvačné politiky řádu německých rytířů. Film vrcholí slavnou bitvou u Grünwaldu v roce 1410, kdy spojená slovanská vojska přivodila křižákům zdrcující porážku. Bitvy se zúčastnily vedle polských, ukrajinských a litevských vojsk i české bojové houfy vedené Janem Žižkou z Trocnova. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Zeby polska odpoved na Vavrovu husitku trilogiu ? Pri pozerani filmu som nadobudal coar z silnejsi pocit, ze na tom nieco bude. Aleksander Ford je mne dost neznamy reziser, tuna natocil ale slusny film s  tematikou strdoveku, konkretne kriziakov. kriziacke vypravy sa dotkli Polska len minimalne, ani jeden polsky kral  sa neucastnil kriziackych vyprav. Taxi ich zas a znovu zopakujem, ked uz som videl ten film : Prva Kriziacka vyprava 1095 - 1099, Druha sa konala 1147 - 1149, tretia 1189 - 1192, Stvrta Kriziacka vyprava 1 202 - 1204, piata 1217 -21, siesta  1228 - 1229 a konecna siedma regulerna kriziacka vyprava 1248 -54. Popri tychto siedmych riadnych kriziackych vypravach sa konali este kadejake krestanske zajeby typu Ludova kriziacka vyprava 1096, Norka 1107- 110, benatska 1122 - 1124. Mnohe aj  s cernoprdelnikmi na cele. Tato cast historie ma este bavi, hoci ako celok uz historia nie  : 77 % ()

J.Connor 

všechny recenze uživatele

Sienkiewiczovi Křižáci byli mým dětským kultem, a to jak ve formě románu, tak jako legendární komeťácký komiks od Matějky a Kociána. Film zhlédnutý s odstupem let, je pak celkem zklamáním. Nejsem sice fanda na ten typ lkaní, jak se film nikdy nevyrovná knize, ale když je to srdcovka, tak se halt nedá nic dělat. Křižáci jsou koukatelné dílko, které však zdaleka nedosahuje epické velkoleposti knihy a samozřejmě ani akčnosti komiksu, byť za bitvu u Grunwaldu se nikdo z tvůrců stydět rozhodně nemusí, stejně tak bych pochválil i zapojení autentických lokací (Malbork). Subjektivním a bohužel zásadním problémem byly mé značné nesympatie k představitelům Zbyška, Danuše a Jagienky, což je vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o hlavní postavy příběhu docela špatné. Krpatý Zbyšek rozhodně nepřipomínal onu zabijáckou mašinu prahnoucí po řádové krvi a Danuše s Jagienkou zase bohužel nepřipomínaly ani anděly ani kočeny, co by za ně jeden vedl válku. Na Juranda, komtura a spol. naopak vybrány velmi dobré typy. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Klasika podle Sinkiewicze na základě skutečné bitvy u Grunwaldu. Příběh o tom, jak jak Slovanům (nejen Polákům!) došla trpělivost s germány a vypráskali je z Polska. A to pořádně, německým rytířům tam padlo 15.6.1410 hafo můžů a rytířů včetně několika komturů. Boje se na protistraně účastnil i mladý Jan Žižka. Zpracování snímku je bohužel poplatné své době a tak leckeré efekty (např. oslepení atd..) dnes působí úsměvně. Na druhou stranu je barevný a u záverečné bitvy těžké jízdy, kdy proti sobě režisér nahnal stovky oplechovaných komparzistů a herců na koních bral dech. Lépe zpracovanou jízdní bitvu ze středověku jsem doposud neviděl. Dávám plně zasloužené 4 korouhve * * * * . ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Keďže som tento film nevidel aj vyše 10 rokov a jedná sa o snímku o ktorú sa naše televízne spoločnosti akosi nebijú, vydanie tohoto filmu na DVD som uvítal a ani chvíľu som neváhal a kúpil som si ho. Ako to mnohí užívatelia uvádzajú obraz je v absolútne otrasnom stave, ešte horšie je to však s dabingom, ktorý nielenže v češtine nijak ľúbezne neznie, navyše je do neho počuť aj poľský originál. Okrem aj samotný zvuk je nahratý tak, že sa sústreďuje hlavne na dialógy, čím okolité zvuky úplne zanikajú, rovnako ako hudobná zložka. Ak by som mal hodnotiť teda kvalitu DVD, tak by odomňa poťažko dostal 1*. So samotným filmom je to aspoň zato omnoho lepšie. Sienkiewicz napísal Križiakov v roku 1910, k 500. výročiu bitky pri Grunwalde a keď sa Poliaci o 50 rokov neskôr pustili do filmovej verzie tohto impozantného diela stvorili film, ktorý má aj dnes čo ponúknuť. I keď po mnohých stránkach už dnes nie je úplne dokonalý, v dobe svojho vzniku to musela byť paráda. Filmu trocha trvá kým pridá na tempe, výhodou však je že Alexander Ford vedel rovnako dobre nakrútiť dialógy ako aj bojové scény. Poliaci sa v posledných rokoch celkom predviedli v adaptáciach Sienkiewicza a myslím si, že znovu nakrútenie Križiakov by mohlo byť veľmi zaujímavou udalosťou. ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Scenáristicky poměrně nudný snímek, ale za podívanou rozhodně stojí závěrečné ztvárnění bitvy u Grunwaldu - která by byla i na dnešní poměry nadprůměrně zpracovaná. Škoda, že s postavami se divák nemůže ztotožnit, plynou si takovým svým životem, divákem nerušeným. Zato výborné jsou kostýmy, které zde dosahují podobné úrovně, jako ve Vávrově husitské trilogii. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (3)

  • Kniha i film zmiňují v bitvě u Grunwaldu Janu Žižku. V bitvě u Grunwaldu roku 1410 jej historické anály zaznamenaly vůbec poprvé. (Kulmon)
  • Premiéra filmu byla v den 550. výročí bitvy u Grunwaldu. (Kulmon)
  • Rozpočet filmu byl 33 milionů polských zlotých. (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno