Petrovi přátelé

Scénografie:

Tim Harvey

Kostýmy:

Stephanie Collie

Kenneth Branagh je prostě můj favourite a tímhle opět dokázal, že umí. Režisérsky dokonalé, dialogy výborné, herectví přesné...že Peter něco skrývá mi bylo jasné už v půli filmu....a hudba příslušící. Prostě podívaná pro všechny party přátel, co se občas scházejí a zábava hodná Kennetha Branagha, který opět do filmu vložil velký kus sebe....(13.1.2013)

Jeden z mála nepředvídatelných filmů. U tradiční filmové produkce, která se ke mně valí přes všechna média, přátele a rodinu, jsem si nějak zvykla, že za deset minut otipuju prostředí a uhodnu, kdo s kým skončí a jak se děj bude vyvíjet. U Petrových přátel to nejde. Postavy se chovají lidsky, nesou si své hříchy minulosti a snaží se s nimi vyrovnat. Mezi sebou vtipkují a předstírají, že je vše ve stejném pořádku jako před deseti lety, když je ale kamera zastihne samotné, ukazuje se, že nic není úplně tak fajn. Někdo trpí smrtí dítěte, jiný pocitem, že zústal sám, další řeší manželskou krizi složitější o to, že ONA je pořád pryč a ON ji vlastně nikdy úplně nemiloval. Celkem by mě zajímalo, jestli Petrovi přátelé nemají předlohu v nějakém divadelním představení, protože přesně tam bych si tento příběh odehrávající se v jednom domě dokázala představit. Dejte tomu stejně schopného režiséra a herecké obsazení jako je tady a máte jednu z nejlepších her roku. Dodatek 11. května 2010: Napodruhé zvyšuji hodnocení. Tak upřímný, realistický, pohodový film říznutý sarkasmem aby člověk pohledal. Petrovy přátele si asi nebudu pouštět dennodenně, ale věřím, že když se k nim jednou ročně vrátím, uchvátí mě ta jejich atmosféra přesně tak jako dnes. Dodatek 27. prosince 2011 Čím častěji tento film vidím, tím komplexnější a lepší mi přijde. Tihle "Kenovi přátelé" se mi zkrátka zaryli pěkně hluboko pod kůži.(1.11.2009)

Velmi britská hořká komedie aneb Any news on the boyfriend front? 1) Spousta typicky anglického humoru nedá chvílemi vydechnout a místy ponouká až k smíchu. Adults are just children who owe money. Nicméně jenom komedií film není. Divák to pozná pár minut po začátku a postupně vážné tóny stále více převažují. 2) Scénář připomíná divadelní hru. Trochu mi nesedne nadměrná stylizace postav i děje (zvláště u pointy). Zřejmě je to daň za hutný děj a svižný průběh (až na asi 15 nudných minut uprostřed). 3) Dvaatřicetiletý režisér Kenneth Branagh si i zahrál jednu z rolí - Andrewa z Hollywoodu. Při přípravě dříví do krbu: Do you have wood in Los Angeles? Well, we have Hollywood! 4) A ještě malý citát pro studenty angličtiny: I've never fallen in love. I've stepped in it a few times.(7.11.2010)

Opona, pohodlná sedačka, tři hodiny stopáže, přestávka v půli ... a užil bych si to naplno. Takhle se jednotlivý příběhy vesměs naťukly a jednim vrzem dorazily, což nějakym způsobem pomohlo vlastně jen Peterově monologu u krbu (ovšem o to důslednějc). Každopádně když to vezmu kolem a kolem, pořád Peter's Friends utvářej nesmírně kvalitní konverzačku s pár brilantníma, leč nevýraznýma hláškama ("Adults are just children who owe money"), jednim skvostnym hudebnim číslem a výbornou dvojkou lehce upozaděných dam Thompson-Law. --- "Ben, please, play with the tractor that cost daddy 40 pounds, not the box it came in."(30.8.2013)

Velmi příjemné překvapení.Úsměvné i smutné setkání bývalých spolužáků, kteří chtějí pořádně oslavit blížící se konec roku ve zděděném sídle jejich hostitele. V komorním hereckém obsazení se tady sešla největší britská herecká špička, navíc za Branaghovy režie, a já jsem si všechny ty tragikomické situace v jejich provedení náležitě užívala. Kromě toho se mi taky dobře koukalo na zařízení a vánočí výzdobu ve vile a měla jsem velkou chuť ochutnat lákavé pokrmy, které připravila hospodyně.(19.10.2013)

• - Představitelka Peterovy (Stephen Fry)hospodyně Very, Phyllida Law, je matkou Emmy Thompson. (vesper001)

• - Znělku pro reklamu na kávu, kterou ve filmu skládá Roger (Hugh Laurie), složil představitel této postavy Hugh Laurie. (vesper001)

• - Stephen Fry, Emma Thompson, Hugh Laurie a Tony Slattery jsou skutečnými spolužáky z Cambridge. Společně také účinkovali v univerzitním amatérském divadelním spolku Cambridge Footlights. (vesper001)