Petrovi přátelé

Scénografie:

Tim Harvey

Kostýmy:

Stephanie Collie

Kenneth Branagh, přesně ten Kenneth Branagh , jehož filmová tvorba mi snad nikdy moc neseděla, dokázal natočit něco tak krásného a tak britského, že až lituji, že jsem zhlédnutí tohohle filmu odkládala asi dva měsíce. I přesto, že film staví především na skvělých hereckých výkonech, neboť příběh se na první pohled zdá býti o ničem, tak mě ve finále překvapivě bavilo, pozorovat to, jak se lidé a jejich životy během pár let změnily. Není to film, na který bych se dívala nějak často, ale jasno mám v tom, že ještě jednou ho chci v nejbližší době vidět, ale v originále. Britský přízvuk je přeci jen britský přízvuk.(31.12.2011)

Největší předností tohoto filmu jsou nade vší pochybnost herecké výkony většiny zůčastněných a aby také ne, když se tu sešla taková britská herecká elita. Když k tomu přidám výborné dialogy a pár vtipných situací, je to velmi dobře koukatelné. Příběh ala osmdesátá léta sice už takové terno není, ale na hodně slušnou trojku to v pohodě vystačí.(26.5.2013)

Setkání po letech může být pro mnohé překvapením. Známe to všichni, jen někteří o tom přemýšlí víc a jiní to berou prostě jak to je. Tento film je pro ty přemýšlivé. Čas každému z nás obrousí hrany a život nás naučí. Co se z nás stane nikdo z nás ve dvaceti neví a neví to ani hrdinové tohoto snímku. Malý reunion přátel ze školy se změní v přehlídku "charakterů" a případů pro psychologa. Tragikomedie. Rozhřešení nakonec dostane každý. Jen si stačí vybrat. Výkony i kvalita vyprávění jsou neoddiskutovtelné, přesto příliš hlubokou jizvu to ve mně nezanechalo...75%(10.7.2011)

Kenneth Branagh je sice výborný herec, ale o to více je geniálnější režisér, jež dokáže svým divadelním cítěním vystihnout jakékoliv pocity pomocí sebemenších gest či mimik. Peter's Friends jsou ve výsledku naprosto brilantní divadelní konverzačkou, jež pod úmyslně milým povrchem ukrývá trpká životní zklamání a tajemství. Vidět "mladičkého" Hugha Laurieho , "ďiblíkovskou" Emmu Thompson, oduševnělého Stephena Fryé a další, jak si své "malé" role užívají je radost. Nemluvě o vykreslení ryzího přátelství, jež se v současném filmu příliš nenosí. Well done, soo British!(3.1.2014)

Už nějakou dobu si myslím, že jedny z nejlepších komedií točí Angláni se svým proklatě suchým humorem, kterýmu není nic svatý. Vzhledem k tomuhle faktu a k obsazení jsem si mnula ruce, že Petrovi přátelé musí být tutovka. No a ono ne. Jednak jsem tu nenašla moc inteligantního humoru (to spíš tak mírně jedovatý poznámky), pak tu nebyl v podstatě žádný nosný děj, což by nevadilo, kdyby to bylo zábavně šáhlé, a ne placama až trapně uječené, čili zbývá v podstatě jediný klad: herci, tedy to, co z jejich výkonů nechal příšerný dabing (Rösnera z toho vyjímám). Což v tomhle případě není zase tak moc. Proč? Protože neměli moc co hrát... "Šokující" odhalení u krbu funguje spíš jako smutná rezonance, protože i tohle dneska působí spíš jako klišé. Holt nemůže bejt každej den kaviár.(31.1.2011)

• - Představitelka Peterovy (Stephen Fry)hospodyně Very, Phyllida Law, je matkou Emmy Thompson. (vesper001)

• - Stephen Fry, Emma Thompson, Hugh Laurie a Tony Slattery jsou skutečnými spolužáky z Cambridge. Společně také účinkovali v univerzitním amatérském divadelním spolku Cambridge Footlights. (vesper001)

• - Znělku pro reklamu na kávu, kterou ve filmu skládá Roger (Hugh Laurie), složil představitel této postavy Hugh Laurie. (vesper001)