Absolutní britská herecká špička v trpké konverzační komedii o spolužácích, kteří se setkávají po deseti letech, aby zjistili, jak mocný je čas čaroděj...
Čas letí jako voda, hlavní hrdinové britského komediálního dramatu z roku 1992 se ani nestačili rozkoukat, a už je to deset let od chvíle, kdy společně ukončili studium na univerzitě v Cambridgi a jejich cesty se rozešly různým směrem. A protože si po uplynulé dekádě určitě mají co vyprávět, svolává Peter Morton, který nedávno zdědil honosnou vilu, šest bývalých spolužáků do sídla na sraz, který by se měl odehrát v době oslav nového roku. Přestože je všem příchozím oněch deset let jasně čitelných ve tvářích, neznamená to, že ochladly emoce, které mezi nimi vládly před rozchodem do světa. A to jak v dobrém, tak špatném smyslu slova. Pořád zůstává ještě mnoho nevyřčeného, a jak se zdá, právě na to nyní musí zákonitě dojít. Otázka jen zní, jak moc ničivým způsobem vzpomínky zaúřadují. A také jak mnoho se kdo vlastně změnil. Odpovědi přicházejí společně s výtečnými výkony elitní britské herecké sestavy, které vévodí Stephen Fry, Emma Thompsonová, Imelda Stauntonová a Kenneth Branagh, jenž je zároveň režisérem snímku. Vynikající ostrovní odpověď na Kasdanovo klasické Velké rozčarování nyní uvede kanál Cinemax. (oficiální text distributora)

emma53

Celá tahle parta, která se sešla u Petra byla senzační a kdo má rád klasické anglické drama s jejich zvláštním smyslem pro humor, tak tomu by neměl tenhle snímek s hvězdným obsazením ujít. Výborné dialogy, kde se střídají ty smutné v tom správném poměru s těmi úsměvnými momenty je to, co se mně moc líbilo a ten příjemný, nevtíravý soundtrack už jen skvěle přispěl k té zvláštní atmosféře a byl už jen takovou milou třešničkou na velmi chutném dortu. Není ta Petrova hospodyně Vera ve skutečnosti maminkou Emmy Thompson ? 4.5* - P.S. je její babičkou :-) ()

StarsFan

Jeden z mála nepředvídatelných filmů. U tradiční filmové produkce, která se ke mně valí přes všechna média, přátele a rodinu, jsem si nějak zvykla, že za deset minut otipuju prostředí a uhodnu, kdo s kým skončí a jak se děj bude vyvíjet. U Petrových přátel to nejde. Postavy se chovají lidsky, nesou si své hříchy minulosti a snaží se s nimi vyrovnat. Mezi sebou vtipkují a předstírají, že je vše ve stejném pořádku jako před deseti lety, když je ale kamera zastihne samotné, ukazuje se, že nic není úplně tak fajn. Někdo trpí smrtí dítěte, jiný pocitem, že zústal sám, další řeší manželskou krizi složitější o to, že ONA je pořád pryč a ON ji vlastně nikdy úplně nemiloval. Celkem by mě zajímalo, jestli Petrovi přátelé nemají předlohu v nějakém divadelním představení, protože přesně tam bych si tento příběh odehrávající se v jednom domě dokázala představit. Dejte tomu stejně schopného režiséra a herecké obsazení jako je tady a máte jednu z nejlepších her roku. Dodatek 11. května 2010: Napodruhé zvyšuji hodnocení. Tak upřímný, realistický, pohodový film říznutý sarkasmem aby člověk pohledal. Petrovy přátele si asi nebudu pouštět dennodenně, ale věřím, že když se k nim jednou ročně vrátím, uchvátí mě ta jejich atmosféra přesně tak jako dnes. Dodatek 27. prosince 2011 Čím častěji tento film vidím, tím komplexnější a lepší mi přijde. Tihle "Kenovi přátelé" se mi zkrátka zaryli pěkně hluboko pod kůži. ()

KevSpa

Snímek, který řadím ke svým "srdcovkám". Partička kolem Kennetha Branagha na začátku devadesátých let natočila film, do nějž dala hodně ze sebe. Jde o úchvatný herecký koncert s výbornými dialogy, který by si neměl nechat ujít žádný fanda britského filmu. Kdysi jsem právě tady objevila skvělého Hugha Laurieho. ()

Enšpígl

Nejlepší na celým filmu jsou dialogy v tom jsou Britové fakt mástři. Ovšem samotný děj se až přílši často zadrhával a rozjel se pořádně až ke konci. To, že jsou lidi jiní ve dvaceti a jiní v padesáti není zase až tak šokující jak si tvůrci myslej i odpadkový koše se za tu dobou změnej. Kvalitní herci v dialogově výborném, ale obsahově prázdném snímku, samozřejmě až na Petra a jeho slova u krbu v tu chvíli přestala kapat i voda z rozbitýho kohoutku v kuchyni. ()

misterz

Výborná komornejšia konverzačná dráma s výrazným komediálnym nádychom a typickým britským humorom. Estrádne predstavenie špičkových a veľmi talentovaných britských hercov, ktorí sa po rokoch opäť stretnú, aby zaspomínali na staré dobré študentské časy. Popritom vyjde na povrch aj veľa tajomstiev, ktoré by si najradšej ponechali pre seba.... Inteligentná zábava sa môže začať. U mňa celkom spokojnosť. 70/100 ()

• Znělku pro reklamu na kávu, kterou ve filmu skládá Roger (Hugh Laurie), složil představitel této postavy Hugh Laurie. (vesper001)
  • Stephen Fry, Emma Thompson, Hugh Laurie a Tony Slattery jsou skutečnými spolužáky z Cambridge. Společně také účinkovali v univerzitním amatérském divadelním spolku Cambridge Footlights. (vesper001)
  • Rita Rudner napsala celý scénář filmu za 5 dní. (Pumiiix)