Epizody(6)

Bůh opustil nebesa. Píše se rok 1985, v Bílém domě vládne Reagan a smrt swinguje v rytmu AIDS. Ve společnosti vládne pokrytectví, strach z odlišnosti a zahanbení, výčitky za minulé prohřešky, drogy a především sex.
Muž miluje muže. Mají se ke své sexuální orientaci přiznat, nebo je lépe ji skrývat, jako je tomu v případě právníků Roye Cohna a jeho kolegy Joa Pitta? Roy to dělá z obavy o svou kariéru, Joe proto, že se za ni stydí. Je dokonce ženatý s Harper. Ta se poté, co jí manžel odhalí pravdu, dostává na absolutní dno a začne být závislá na valiu. Léky, coby jediný utěšující prostředek, se stanou nejlepším společníkem i Roye, který má AIDS (okolí ovšem tvrdí, že má rakovinu jater). Umírá i Prior Walter, který se nakazil, když byl nevěrný svému milenci Louisovi. Louis jej proto opouští a setkává se s Joem.
Šestidílná minésrie HBO Andělé v Americe je považována za výjimečnou televizní událost - komorní a zároveň epickou podívanou, jež reflektuje dobovou politiku a morálku na příběhu šesti postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají v bouřlivém prostředí New Yorku konce 80. let. Na hranici mezi komedií a tragédií, lásky a zrady, života a smrti sledují diváci jejich cestu krajinou zoufalství i naděje, která byla tak určující pro Ameriku konce 20. století.
„Je v tom vše, co si dovedete představit: láska, smrt, opuštění, zodpovědnost, pokrytectví. Ale díky představivosti Tonyho Kushnera také spousta smíchu a fantazie,“ vysvětluje představitel jedné z postav Jeffrey Wright.
Dramatické poselství příběhu, vynikající režie a účast slavných hereckých hvězd zaručily úspěch seriálu i při uvedení v Evropě, která je otevřena nejen otázkám politickým, společenským a náboženským, ale také problematice spjaté s homosexualitou a šířením nemoci AIDS.
Jedinečné na seriálu kromě jeho námětu a zpracování je i to, že někteří z herců ztělesňují (stejně jako tomu bylo na divadelní scéně) více postav. Zvláště obdivovatelé Emmy Thompson a Meryl Streep si těchto skvělých hereček užijí dosyta. Emma hraje postavy tři, Meryl čtyři: „Byla to opravdu velká legrace a bylo zábavné hrát více postav. Měla jsem původně hrát tři, ale nakonec mi Mike řekl, jestli nechci hrát čtyři. A já: ‘Jo, nemůže jich být pět?‘.“  Další postavy stejně brilantně ztvárnili Mary-Louise Parkerová, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell, Michael Gambon a Simon Callow. (oficiální text distributora)

Vajonek

Filozofování, náboženství, politika, sexualita, homosexualita, diskriminace, stereotypy, nemoc, umírání a smrt, touha po životě, naděje i beznaděj, blízkost i odcizení, fantazie až pohádkovost, veškeré zlo a dobro na světě, výjevy z Bible a historie, síla a slabost, láska a nenávist, komedie i tragédie, všednost i šílenost, balancování na hraně všeho možného (a někdy možná za ní), skvělá hudba, herecké výkony tak dobré, že ani nemáte pocit, že ti lidé před vámi něco hrají ... To vše a ještě mnohem více se snoubí v téhle opravdu velmi netradiční minisérii. Těžko se to popisuje, buď to asi člověku sedne nebo ne. Já jsem Anděly v Americe zhlédla prakticky na jeden zátah, sice si nejsem jistá, že jsem vše úplně pobrala a vstřebala (možná by to šlo lépe, kdybych si těch šest dílů trochu dávkovala - jenže co má člověk dělat, když ho to nutí dívat se pořád dál a dál..?), ale každopádně času stráveného s tímto dílem, které opravdu nedokážu přirovnat k ničemu, co jsem zatím viděla, nelituju. A každému doporučuji, ať se taky podívá. 85 %. ()

Hopper

Seriály zo stajne HBO môžem a ešte ma tuším žiaden nesklamal. S veľkými nádejami som preto pristupoval aj k Anjelom, ale tentoraz to nevyšlo. Netvrdím, že ide o zlý seriál, to asi nie, ale spracovanie ide mimo mňa. Samotná tématika je pritom maximálne zaujímavá a o problematike HIV v raných 80-tych rokoch tu veľa podobného nemáme. Na môj vkus je tu však príliš metafyziky a filozofovania, ktoré pri tejto stopáži pôsobia únavne. Nezachránia to ani herecké výkony, ktoré sú skvostné a skutočne vyvyšujú seriál vysoko nad priemer. ()

VIPerson

Kdyby nebylo Newmana tak za tři a půůl...a kdyby nebylo Pacina,Streep,Thompson,Cromwella a Wrighta....a jedinej by byl nahrazen...pak by mi to absolutně nic neříkalo... ()

danielosbourne

Sice jsem ještě nedokoukal, ale musím sem napsat komentář, dokud mám první část ještě v živé paměti. To co jsem právě viděl, je snad to nejnáročnější, co divák může dostat na svoji obrazovku. Úžasné herecké výkony a atmosféra plná nechuti, strachu a beznaděje. Vážně to na diváka působí velice depresivně...alespoň na mě jo. V tomhle filmu je vážně až příliš homosexuálních problematik, že mi z toho jde hlava kolem. Chvilku mi trvalo, než sem se v příbězích orientoval. Podivné scény s tajemnými hlasy, či vizemi, ať už z Antarktidy, či vize duší svých předků dotváří náročnost filmu. Všude jinde by tyhle scény byly označeny za nevhodné a matoucí, ale do tohoto snímku se velice hodí. Filmová verze 1 části, která má 2 a třičtvrtě hodiny je sice dlouhá stopáž, ale film si vás udrží. Jsem zvědav co přinese 2 část, až se odhodlám tento snímek dokoukat. "Jsem přelud....přelud oddělen od těla" . ()

Radim

Další perla v pokladnici HBO, drama vyrazí dech ve všech směrech. Co však musím vypíchnout, to jsou herecké výkony prakticky všech protagonistů, hlavně pak Al Pacina, který pro mě odvedl životní výkon. A Emmy Thompson, která v roli anděla byla nezapomenutelná (toto dopisuju po dvou letech, vím, o čem píšu). ()

Erinye

Název tohoto filmu je tak trochu matoucí. Očekávala jsem od něj naprosto něco jiného. Musím říct, že mě velmi překvapil, ale faktem je, že nakonec jsem se od něj nemohla odtrhnout. A je to jeden z mála filmů, u kterého člověk opravdu musí namáhat mozek. Místy jsem se ztrácela, nevěděla jsem, co je fikce a co realita. Rozhodně zajímavě a po umělecké stránce dokonale zpracované téma. Al Pacino, jako vždy podal skvostný herecký výkon, a ostatní herce nevyjímaje. A co jsem si z toho odnesla? Není radno spoléhat se na druhé, a pomoc přijde od toho, od koho ji nejméně očekáváte. ()

conery1

Nič podobné som zatiaľ nevidel. Nezvyčajne široký tematický záber, ktorý by stačil na niekoľko filmov. Do hĺbky rozpitvané témy: mormonstva, židovstva, financií, politiky, manželstva, homosexuality, rasizmu, vecami "medzi nebom a zemou" ... Je to naozaj tak? Možno je to iba jedna téma. Hľadanie zmyslu života obyčajných ľudí, ktorých rozdelila kultúra v ktorej žijú. Film sa prelína na dvoch úrovniach. Materiálnej a duchovnej, pretože jedno sa prelína s druhým. "Ako hore, tak i dole". To nie je fráza, ale hlboká múdrosť. Tejto šperkovnici múdrosti sa nedá nič vyčítať, iba jedno. Boh neopúšťa svoje dielo, my opúšťame Jeho svojimi skutkami. Je od nás tak ďaleko, ako ďaleko sme sa vzdialili, alebo je tak blízko, ako blízko sme my k Nemu. Herci sú neobyčajne presvedčiví. Mňa si podmanila Emma Thompson. ()

Movie Gourmet

Angels in America (Andělé v Americe) je šestidílná minisérie s vpravdě hvězdným obsazením. Těžko tuto minisérii hodnotit. Není určena zrovna všem, neboť pojednává o homosexuálech a jejich slastech a strastech. Odehrává se v 80. letech 20. století, době, kdy na scénu přichází problematika viru HIV a nemoci s ním spojené - AIDS. Jedná se o zcela neobyčejný a originální příběh, který zaslouženě získal mnoho ocenění. Je to jistě jednak díky dobrému scénáři, ale také výborné režii v rukou Mike Nicholse a díky skvělým hereckým výkonům takových hvězd jako je Al Pacin, Meryl Streep a Emma Thompson ale také díky skvělým výkonům ostatních herců - Bena Shenkmana, Justina Kirka, Jeffrey Wrighta, Patricka Wilsona a Mary-Louise Parker. Problémy a starosti hlavních postav jsou zde velmi dobře zpracovány a režisér se s nelehkým scénář zvládl poprat na výbornou. Série je také pozoruhodná svými maskami a make-upem. ()

Mouzon

"Připomínají smrt, ale ukazují na svět, kde se neumírá..." Až do úplného konce jsem nevěděl, jak na tento opus zareagovat a nevím to upřímně ani po jeho zhlédnutí, ale jedním jsem si jist - rozhodně bych se do tohoto světa "soumraku tisíciletí" znovu rád ponořil. V určitých chvílích nutí ANDĚLÉ V AMERICE člověka jen nevěřícně zírat, jindy budí salvy smíchu, který však v zápětí mrzne na rtech... pro mne nejhůře uchopitelný Nicholsův počin (velkou zásluhu na tom samozřejmě má extrémně náročná předloha). Co se však ukazuje zcela bezpečně, je fakt, že Mike Nichols je nejlepší interpret divadelních her na filmovém plátně vůbec (bez nadsázky). ANDĚLÉ jsou opulentní a zároveň hluboce niternou a minimalistickou kompozicí lidských pádů i vzletů a předkládají otázku, zdali má v dnešním světě vůbec ještě cenu se znovu a znovu zvedat. Nakonec odpověď... dostaneme. Nebo ne? Osobně si myslím, že ano. A osobně si také myslím, že to cenu má. "More life..." ()

Alf

pro opravdové fajnšmekry-milovníky intelektuálsky laděných dialogů, hlubokých monologů, scén s mnohoznačným vyzněním hodných celoživotního rozboru typu "co tím chtěl básník asi říct" (ale pozor, neptejte se básníka), nadplanetárních poselství a vůbec kina "pro náročného diváka".. p.s. hodnocení především za herecké výkony, jinak by to bylo na výbornou (tedy za jedna - pro upřesnění). ()

fredisek

"...A tohle je mormonská matka přítele mého expřítele." Mělo to své světlé momenty. Bylo to příjemně ironické, ale nesnesitelně fantasmagorické - jiné slovo mě nenapadá. Priorovy sny jsem měl chuť přetáčet. Naopak postava Harper mi vyhovovala. Kdyby jí tam jen bylo víc! Co jsem ovšem oceňoval byly dialogy, monology. Kombinace hořkého humoru, dramatu a bláznovství. A také společenské a náboženské kontrasty. ()

Rada

Tak jako některé knihy jsou těžké, tak i tato série není určena každému. Kdo si dokáže užít vodopády slov, prolínání fantazie s realitou a kdo snese sledovat tolik utrpení, je odměněn optimismem, který nakonec pocítí, a závěrečná slova: ,,Žehnám vám, chtějte žít!" jsou zbytečná. ()

Jacek

Šestihodinové dramatické obžerství - žádné kompromisy, žádné řezání do filmového masa, ale oběma rukama nabírané drama... Skvělé. Fantasticky napsané, fantasticky zahrané, fantasticky zrežírované. ()

Daweflip

Opravdu skvělé herecké výkony i výborně napsané dialogy. Hned v úvodu upoutala moji pozornost jedna taková malá genialitka "...nejsem katolík, jsem žid" - "Tím hůř pro vás. Katolíci věří v odpuštění. Židé věří ve vinu..." Co sráží mé hodnocení ze 100% na silné 4*, je fantazijní svět hlavních postav - není špatný, ale v některých dílech ho na mě bylo trochu moc. ()

Kroupa

Výborně jsem se bavil po většinu filmu, nicméně jsou některé momenty, které si podle mě režisér mohl odpustit. U Nicholse mě ale tolik nepřekvapují - celkem zapadají do obvyklé míry jeho úletů, pro které pochopení nemám. Kreace Emmy Thompson je naprosto nepatřičná a ničemná, o jejím výjimečném talentu svédčí jen scéna v nebi. To, co předvádí Al Pacino, bych u kohokoli jiného z fleku označil za brilantní, u něho jde ale o průměr :-) Tím se dostávám k Meryl Streep. Ta je bez diskuze vynikající, obzvláště její "mother Pitt", ale i ona vpodstatě "jen" plní očekávání. Tím, kdo celým filmem hýbe, jsou buzny, především J. Wright, i když ostatní tři mu jsou v patách. Tedy kromě k zblití sladkého P. Wilsona :)) Ještě že i ve filmu o homosexuálech, stařenách a andělech je prostor pro krásnou mladou ženu. Taky vám tak připomíná Lorelai Gilmore? :-) ()

Kratoc

Docela síla, která si na nic nehraje a ukazuje hodně tvrdou realitu. Ozdobeno navíc úžasnými hereckými výkony. Je dobře, že seriál měl jenom pář dílů, nevím jak bych zvládal, kdyby jich bylo dvakrát tolik. ()

LuccinyFilmy

Ano - dívat se na to celé najednou je hodně velké sousto. Příběh se odvíjí dost pomalu, ale jde spíše o detailně vykreslené charaktery postav a jejich interakce. Je to typ filmu/miniseriálu či co to je (původně divadelní hry), který vás nutí k zamyšlení, zda máte právo někoho odsoudit a hlavně co byste udělali vy. Herecké výkony jsou úžasné, od celého ansámblu. Meryl Streep jako rabín vás navnadí hned zkraje a ostatní nezůstávají pozadu. ()

sedlo03

Tohle je asi příliš i na mě. Perfektní sestava herců mixovaná z naprostou náhodností? scén. Při některých jsem se bavil, u některých jsem musel dost přemýšlet, abych je mohl ocenit ale u dost jsem prostě jen zíral, co se to vlastně děje. Troufám si tvrdit, že zprávu který tenhle film asi chtěl předat jsem pochopil, no abych ocenil celkovou "genialitu" tohohle snímku ... na to asi opravdu nemám. ()

Florfila

Určitě se jedná o snímek, který stojí zato vidět. Amíci se taky jednou vytáhli. Nicméně na můj vkus to postrádalo duši. Bylo to chladné a s aktéry jsem nebyla schopná nijak soucítit. Právě naopak. Nevím, co přesně tím chtěl "básník říci", ale sympatii jsem rozhodně necítila. Postavy, tak sobecké a pokrytecké, mi doslova pily krev. A do toho ten pocit, že se mě tvůrce snaží donutit, abych s nimi sympatizovala, nebo je chápala. Samozřejmě, jednalo se o 85., kdy každá odchylka od proudu byla trestána vyhoštěním z pokrytecké společnosti. Forma podání mi taky nebyla zrovna nejpříjemnější. Až příliš fantasmagorijní. Vytříbené dialogy a monology byly občas unikátní, ale občas příliš zdlouhavé a příliš o ničem. Na druhou stranu jsem ochotná pochválit celkový dojem z provedení a herecké výkony. Ty byly brilantní. Obzvláště Jeffry Wright - jehož postava mi byla ze všech nejsympatičtější, Al Pacino, Streepka, Emma Thompson - ale to není žádné překvapení. Ale koho jsem se nemohla nabažit byla Parkerová v podání Harper - opravdová lahoda. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols