Zrůda

Monštrum

• Nový Zéland

Krimi / Drama / Životopisný

USA / Německo, 2003, 105 min

Kontroverzní drama, které stojí na precizním výkonu Charlize Theron, která ztvárnila masovou vražedkyni nenávidějící muže. Theronová se nechala zohyzdit, hrála lesbu a prostitutku a sem tam zabila pár maníků, kteří ji lezli krkem. Pronikavý výkon vysoké blondýny je to, co utkví v paměti, ale přehlédnout se nedá ani Christina Ricci jako její zdatná přihrávačka. I když film v podstatě nemá nijaké tempo, rozhodně nepřišel divákovi předložit jen líbivé obrázky, ale niterné drama, které nutí po skončení filmu k zamyšlení. Výrazné odosobnění a odstup diváka od hlavní postavy je jaksi záměrné. 90%(16.1.2012)

..možné spoilery.. Ze Zrůdy jsem se vzpamatovával dlouho. Říkal jsem si: to byla fakt Charlize Theron? nepoznatelná, jiná, drsná, skvělá, tak skutečná.... a Christina Ricci, to byla tak podlá mrcha, že to ani není možný. Ale obě jsem zároveň miloval i nenáviděl, asi jako ony sebe navzájem. Která z nich je zrůdou? Neznám odpoveď... zrůdný je systém, který toto dovolí, systém, kde jsou ženy znásilňovány jak na běžícím páse a nikoho to nevzrušuje. HUDBA: BT - dobrá, milá, když má být milá, znepokojivá, kdy má být znepokojivá.(17.5.2008)

Herecký koncert ktorý predviedli Charlize Theron a Christina Ricci je jednoducho úžasný. Zručná režisérka nás zasype prívalom krásnych scén, ako je zbližovanie sa týchto dvoch odpadlíkov spoločnosti, aby nás potom šokovala drsnými scénami vrážd potenciálnych zákazníkov. Bezkonkurenčne najlepšia emocionálna scéna filmu: Aileen telefonujúca z väzenie vyzná lásku Selby a prizná sa k svojim hrozným činom a pritom ich odpočúva polícia. Škoda, že príbeh stráca na spade pri scénach, kde sa tieto dve postavy hádajú.(15.2.2005)

Upřímně řečeno, moc mě to nebavilo, asi jsem to všech těch oslavných recenzích čekala něco víc. Charlize Theron předvádí opravdu dobrý herecký výkon, ale přesto se mi nepodařilo její postavu nijak uchopit ani pochoit. Ve filmu jsou opravdu silné a působivé momenty, přesto to na mě jako celek působí jen mírně nadprůměrně.(11.2.2006)

• teutates

Radová autobiografia ďalšieho z brutálnych vrahov. Takéto priemerné snímky púšťajú každu nedeľu po 22:00 na Markíze (TV na Slovensku). Podobných snímkov je strašne veľa a Monster nijako nevyčnieva zradu, miestami možno až zaostáva. Osudy ľudí v tomto snímku sú vážne hrozne, ale réžia v podaní Patty Jenskins to nedokázala patrične previesť na filmové plátna. Za zmienku snáď stoja Charlize Theron a Christina Ricci, ktoré sa snažili. Je pravdou, že obe tu vyzerajú hrozne a potiahli tento snímok trochu ďalej. Ale aj napriek tomu ide len o piemerný film, na ktorý čoskoro zabudnete... 5/10(16.12.2007)

• - Snímek podle skutečných událostí debutoval v amerických kinech 26. prosince 2003 jen ve čtyřech kinech a odnesl si za první tři dny 86 831 dolarů. Po půlroce, kdy už samořejmě zasáhl více promítacích ploch, vydělala 8-milionová produkce 34,5 mil. dolarů. (imro)

• - Charlize Theron (Aileen) musela nosit během natáčení zubní protézu a hnědé kontaktní čočky. (Martinibaby)

• - Režisérka Jenkinsová si musela důvěru skutečné Aileen, která vždy spolupráci odmítala, nejdříve získat a přesvědčit ji o poctivosti svého počínání. Wuornosová teprve v předvečer popravy vyslovila souhlas s tím, že si filmařky mohou přečíst její dopisy, a tak se Charlize s Jenkinsovou ponořily do čtení korespodence napsané v posledních deseti letech vězení. (Michelle75)