Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jeden z nejdramatičtějších okamžiků starověkých dějin ožívá ve výpravném koprodukčním filmu. Roku 1193 před Kristem unesl trojský princ Paris ženu spartského krále Menelaose, krásnou Helenu. Králův hněv vyústil v desetiletou válku mezi nejsilnějším z řeckých měst a Trojany. Střetli se v ní největší antičtí hrdinové Sparty v čele s Achilesem a Troji, vedení Hectorem, nejstarším synem krále Priama. Její vyústění patří k největším příběhům všech dob. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

majo25 

všechny recenze uživatele

Velkolepá trójska vojna z pohľadu Trójanov sa podarila velmi dobre. I ked som samozrejme držal palce Grékom a prial si, aby Reeves bojoval po ich boku. Film je krásne dobrodružný, pútavý, velkolepý. Súboje sú tiež dobré, aj keď sem-tam majú pár múch. Kostýmy, hudba a kulisy ujdú. Viac takých filmov. ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Tak toto byl pokus mého přítele shlédnout nějaký bohem zapomenutý historický film. Tuším, že bozi na Olympu otevírají další láhev a sbírají špuntíky do stříbrné mističky. To bylo tak...Trojská válka se táhla devátým rokem, mrtvých plno, Hérakles po smrti, Patrokles taky, k ničemu to nevedlo a krásná spartská královna si hrála u Parida na mrtvého brouka. A tak zasedl Menealos, starý král, ve své jednací síni, aby rozhodl co dál. Tedy v síni...ono to připomínalo spíše řeckou restaurací typu Poseidón, a když dorazil Paris, ihned mi napadlo, že je to gay, a nedejbože, když mluvil, to bylo na propíchnutí od nepřítele i přítele rovnou. A do toho všeho vojenský kapitán Aeneas, se svým názorem. Jo....to už byla jiná liga, neboť jeho představitel Steve Reeves, ten vzor Arnolda i Slyho, to byl zkrátka ten chlap, kdy si každá normální žena řekne a kruci, to je chlap! No...děj se rozbíhá dle toho známého příběhu, ale ty perly, jo, ty byly! Devět let nedobytá Trója, a když naoko obléhatelé odtáhnou, hlídá hlavní bránu asi šest ovíněných týpků, kteří o boji nemají ani páru a bránu drží jedna kláda. To mi velmi zaujalo, že. Achilles byl nesympatický, obstarožní náfuka, a co teprve Odysseus! Ten malej, hubenej šedivej, všema mastma mazanej skrček, na tom bylo vidět, že jeho život je přepestrý! No, a něco pozitivního, Helena byla opravdu ta krásná mrcha,v nádherných šatech, obzvláště modrá tunika byla ólalá, Paris zemřel dle zásluh a nasazení obrovského počtu komparzistů a koní zdálky v bitvě vypadalo impozantně, tedy pokud jste nekoukli blíž, neboť herci to byli mizerní a zemřeli velmi rychle i pod vaším pohledem. Dokonce jsem zaznamenala jeden záběr dvakrát. Takže shrnuto, ten nemilosrdný čas vzniku filmu udělal své. Ale i přesto se skláním před tím spravedlivým Aeneasem, z jehož krve vzešli zakladatelé Říma. Zkrátka, starý film... ()

Reklama

Lilloos 

všechny recenze uživatele

Tyhle staré klasicky točené řecké báje mají prostě něco do sebe, ačkoliv v dnešní digi-době už bohužel ztrácí dost ze své původně velkolepé působivosti. Zajímavě řešený je také výběr ústředních (Aeneas) a záporných (Paris) postav, který má výrazný dopad na děj a celkový divákův zážitek. (Řecká) mytologie je totiž natolik vzdálená a tajemná, že si ji každý může vyložit podle svého a už se nikdy nedozvíme, který výklad je ten správný. Ale nebyli by to Italové, kdyby si v závěru nenadělili vlasteneckou poznámku, která však hezky uzavřela cyklus vyprávění. ()

tonho 

všechny recenze uživatele

Tento sandálový film začína v desiatom roku trójskej vojny, na rozdiel od Pettersenovej Tróje sa odohráva až po smrti Hectora, Paridovho brata, ktorý zahynul v súboji s Achillom. Hlavným hrdinom filmu je Aeneas, jeden z obrancov obliehanej Tróje, ktorý je kladnou postavou, čo nemožno povedať o Paridovi, ani Helene, kvôli ktorej došlo k vypuknutiu trójskej vojny. Aeneas bojuje nielen proti Grékom, ktorí obliehajú Tróju, ale aj proti Paridovi, ktorí naňho žiarli. Aenea stvárnil údajne Schwarzeneggerov a Staloneho idol, kulturista a herec Steve Reeves. Vo filme uvidíme aj trójskeho kráľa Priama, jeho dcéru a veštkyňu Kasandru, spartského kráľa a Heleninho manžela Menelaa, jeho brata Agamemnona, či hrdinu a vynálezcu trójskeho koňa Odyssea. Film končí dobytím Tróje, narodením Aenehovho syna a smrťou jeho ženy – Hectorovej a Paridovej sestry Kreúsy, ktorá zomiera pri pôrode a útekom Aenea z horiacej Tróje. Dočkáme sa aj trójskeho koňa, ktorý vyzerá celkom slušne a pomocou ktorého sa Grékom (Achájcom) podarilo dobyť Tróju. Ináč, Aeanes sa po úteku z Tróje usadil v Taliansku, je považovaný za predka legendárnych zakladateľov Ríma – dvojičiek Romula a Rema, teda za praotca Rimanov. Jeho životné príbehy spracoval Vergílius v epose Aeneas. Predstaviteľ Aenea herec S. Reeves si v tom istom roku zahral aj Romula v ďalšom sandálovom filme, tentokrát o založení Ríma, Romulus a Remus. Podobne ako v Pettersenovej Tróji, ani v tomto spracovaní trójskej vojny, bohovia nezasahujú do jej priebehu. Film ma síce chvíľami nudil, ale myslím si, že na svoju dobu ide o slušne odvedené remeslo. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Kdo by neznal příběh o krásné Heleně, dobývání Troje a lsti v podobě ohromného dřevěného koně. Jeden z nejdramatičtějších okamžiků starověkých dějin. Tentokrát se jedná o filmové zpracování italských tvůrců, které určitě stojí za pozornost. Jedná se o klasiku, takže s přihlédnutím na svou dobu se jedná o standardní dílo nevyčnívající z řady takzvaných 'sandálových filmů'. Masový kompars ohromuje svou velkolepostí a bitvy naopak svou lehkostí. Ano, dnes už diváka nijak neohromí, neboť mnohé dialogové scény spíše připomínají divadelní představení. Kulisy a kostýmy jsou však výborné. Historická stránka je u filmu vždy diskutabilní, tak proč se tím trápit. Filmový zážitek toto dílo u divák zanechá. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama