Režisér Luchino Visconti natočil podle novely Camilla Boita tragický milostný příběh italské hraběnky (Alida Valli) a rakouského důstojníka (Farley Granger). Děj je zasazen do Benátek v době italského povstání proti rakouským okupantům (tzv. Risorgimento) (contrastic)

Galahad

Italská baronka Serpieri je opravdovou vlastnenkou, nenávidí Rakušany a vše rakouské, aktivně se účastní odboje proti rakouským okupantům, její patriotismus ovšem dostane povážlivou trhlinu, když se náhodou seznámí s rakouským důstojníkem Franzem Mahlerem... Další z několika u nás neprávem a nepochopitelně opomíjených Viscontiho filmů. ()

Rattlehead

Nádherný snímek, jako ostatně skoro všechno od božského Viscontiho. Ovšem "Vášeň" řadím k jeho nejlepším dílům. Alida Valliová je zde opravdu úžasná a věrně ztvárnila hraběnku, která se postupně zamiluje do rakouského důstojníka a kterou zakázaná láska přivede až k úplnému sebezničení. Bravo. Z jednoho rozhovoru s panem režisérem vybírám : "Vášeň byla divadlem ovlivněna, to jsem chtěl. Začátek filmu to dost jasně naznačuje. Na jevišti vidíme představení melodramatu, který pak přejde ze scény do života. Vášeň je melodrama, proto jsem začal sekvencí v divadle. Mohl jsem najít tisíc jiných začátků. Původní scénář vlastně začínal docela jinak, příchodem italských oddílů do Verony. V jedné nemocnici objevili vojáci šílenou ženu, která nevěděl, kdo je a odkud přišla. Byla to hraběnka Serpierová. Ale když jsem začal točit, pochopil jsem, že je třeba zachovat v celém filmu jedno ovzduší - ovzduší italského melodramatu, ovzduší Trubadúra. Ano, tento film byl ovlivněn mými divadelními zkušenostmi." ()

Auvajs

KULISY tvoří rok 1866, "rakouská okupační armáda" v Benátkách, resp. v tamní (slovutné) opeře, "Rakušané milují hudbu". Dále prosvítá na povrch (totálně nesympatický) italský nacionalismus (Benátky měly být brzy připojeny k Itálii) a nadcházející (prusko-rakouská) válka. OBSAHem pak je "tragická" lovestory (vdané) šlechtičny a rakouského vojáka ("na něhož ženský letí"). Mno, přesvědčivý to nebylo vůbec, spíš jakoby "umělé", "vykonstruované". Zato však technicolor se doopravdy povedl, mnoho scén vizuálně velmi krásných (nádherně barevných) a Alida Valli jako fakt kočka :) ~~~ 65% ()

Akvidizerp

Melodrama na pozadí národního boje za svobodu, devatenácté století v Benátkách. Dokonalá autentická precizní výprava. Scénář se víceméně průhledný a patos odpovídá dobovému cítění, herci bezchybní, ale na lehké zívnutí při sledování i přes pastvu pro oči dojde, konec hrdiny bohužel nestrhne což je škoda pro diváka, ale  ne chyba díla - záměrem  režiséra byla dobová pestrá dekorativní žánrová freska  ne psychologické bahno. ()