Čtyři sourozenci Kryštof, Kristýna a Ema a nejmladší Samuel prožívají spokojené dětství ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno změní. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Takto záhadně usnuli rodiče po celém světě. Nastává chaos, jejich město ovládnou bezdětní a mladí, kteří se dokázali ve vzniklé situaci zorientovat. Věřit se nedá nikomu. Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž by měli vítězit ti silnější a chytří, ale leckdy mají navrch ti vychytralí a bezohlední. Malý Samuel je navíc unesen a sourozenci se vydávají na cestu do neznáma, aby ho zkusili najít. Podaří se jim opět setkat a najít cestu zpět domů? Probudí se jejich rodiče a bude vše jako dřív? (Bontonfilm)

Trailer

Lencha

No, co k tomu napsat. Dětem (11 a téměř 9) se to líbilo. Mně již o poznání méně. Námět je určitě zajímavý. O to víc mě mrzí, že jsem z filmu necítila vůbec žádné emoce. Rodiče usnuli, a co jako? Žádná dráma. Bráchu necháme odjet s podivným týpkem, a co? Starší Svátek nejenže mdle mluví, ale i se tváří celou dobu naprosto bez výrazu. A ten mladší? Když už tuší, o co jde a co by se mohlo stát, sní o své rodině, ale jinak projev emocí žádný. Ano, děti jsou různé, různě dávají najevo svoje pocity a emoce, ale jsem si jistá, že kdybych se někde v osmi letech ocitla sama a s vědomím, že moji rodiče spí a nevím, jestli se někdy probudí, byla bych v řiti. Jako matka musím přiznat, že dějová linka s prodejem dětí na mě vůbec nepůsobila dobře. Rabování, sebranka v kostele, vyčuraní jedinci, kteří se snažili vytěžit ze vzniklé situace... Vše působilo celkem věrohodně. Ovšem bez hlubšího prožitku. A vůbec si nejsem jistá tím, že by se vše zhroutilo a většina těch bezdětných lidí se začala chovat jako zvěř vlastně hned od začátku nastalé situace spících rodičů. Jaký by k tomu měli najednou důvod? Copak v každém z nás dřímá zvíře, které jen čeká na příležitost? Nemyslím si. VĚTŠÍ SPOILER!!! Ve finále, kdy se sejde celá rodina a rodiče se probudí, žádné objímání (krom s bráchou), pláč, vyjádření štěstí, že se máma a táta konečně probudili... Smích. To jediné tam bylo. Protože rodiče ha ha ha neměli tušení, že se něco stalo, a že byli víc jak 14 dní mimo. Vlastně mi teď došlo, že ten mladý hodný motorkář (Hes), když se mu probudil otec, tak to přešel jen tím, že se probudil. Jako kdyby spal jedno odpoledne. Tohle se prostě moc nepovedlo. Za námět dávám jednu hvězdu, že se to líbilo mým dětem druhou. A tím jsem skončila. Raději jdu na toto dílo zapomenout. ()

j.anek odpad!

Knížka se mi líbila, tak jsem byl zvědavý. Bohužel jsem se dočkal spousty mizerných hereckých výkonů - zejména dospělí v malých rolích hrají příšerně. Děti snaživě deklamují naučený text, šustí to papírem. Práce s dětskými herci veškerá žádná. Tak jsem se bavil alespoň záběry z centra Českých Budějovic nebo obrázky přírody. Film nezachrání ani Petr Vaněk jako fanatický kněz (církev dopadla hodně špatně), ani ožralá Pavla Tomicová (ta se chová úplně nesrozumitelně), ba ani Tomáš Měcháček, který hned usne… Přirozeně a sympaticky působí snad jen Oskar Hes. Snaha o akční závěry vyznívá úplně směšně. Film říká, že kdo nemá děti, je úchyl, idiot nebo šílenec. To jako vážně? Promarněná šance. Takhle pitomý film jsem neviděl roky. ()

klukluka

Pokud je to tak, jak si myslím, že to je, a sice, že si Dan Svátek tímto natáčením se svými dětmi, přáteli a dětmi svých přátel krátil lockdown, pak rozhodně tleskám, protože na film za pět prstů to vůbec není špatný. Navenek to působí jako amatérský film, protože se šetřilo na všem včetně postprodukce, ale dospělí profi herci to neodflákli a ty dětské si Dan Svátek až na drobné výjimky pohlídal, a když to bylo třeba, tak je zjevně i dostatečně psychicky rozebral, aby slzami stvrdily ta příkoří, která se jim ve filmu děla. Námět byl fajn, v Hollywoodu by se podle mě líbil, takže bych se nedivil, kdyby podobnej příběh dostal v blízké budoucnosti blyštivější kabátek. ()

Morholt

No námět je dobrý, ale to je tak všechno. Celou dobu jsem měl pocit, že se dívám na trošku dražší amatérský film a to od režiséra jako je Svátek rozhodně nečekám. Co asi nejvíc bije do očí jsou herci. Dětem sice někdo řekl co mají říkat, ale instrukce jak to mají říkat už se k nim nedostaly. Dobře, učený z nebe nespadl. Horší je, že podobně jako děti působí i dospělí herci a to už je na pováženou. Co se atmosféry na hraně postapa týče, tak ani tu se nepodařilo zachytit a všechno to působí strašně strojeně. A nakonec pohromadě nedrží ani příběh plný režijních a scénáristických bot. Pokud dojde na další díly, o čemž tak trochu pochybuji, tak se je nechám s klidným srdcem utéct. 10% ()

honajz odpad!

Půjdu se do kostela pomodlit, aby druhý díl nevznikl ani náhodou... Už začátek mě odradil neskutečnými střihy, blbou kamerou, přespříliš okatým product placementem, ale především neskutečně amatérskými výkony jak dospělých, tak dětských herců. A ti hráli mizerně celou dobu. Nevím, proč to celé připomínalo home video, jestli pokus o nějakou stylizaci, ale ani tak to nedávalo smysl. Po scéně v kostele jsem měl chuť to vypnout, jaké magořiny tam nechávají kněze pronášet (navíc autoři asi v životě neviděli katolického kněze, protože takhle vypadají protestanští kněží) a vůbec mi hodně vadilo celkové nikoli proticírkevní, ale proti víře obecně ladění tohoto filmu. Navíc se tam všichni chovali divně, nelogicky (btw, někteří dospělí usnuli a v TV vidíme, že kvůli tomu vyjíždějí tanky - jak ty by asi pomohly?) a hlavně jsem nepochopil, proč spí jen někteří dospělí? Jako ano, měli to být jako ti bezdětní, ale zas tolik bezdětných, aby zajistili chod televize, vojska apod., snad není. A když už je tolik dospělých vzhůru, proč nehlídají obchody proti rabování? A co je vlastně myšlenkou filmu? Když nebudete mít děti, neusnete? Většina dospělých jsou svině a psychopati a násilné kudlanky, s výjimkou rodičů? Ten negativismus z toho filmu tak kape - ne kape, řine se proudem -, že fakt nechápu, proč to vzniklo a proč to pro Boha někdo vydává za film pro děti a mládež? Málo je snad sebevražd mladistvých, je potřeba zvednout počty? ()

• Předpremiéra filmu proběhla 14. srpna 2021 v letním kině Háječek v Českých Budějovicích, kde se odehrává velká část filmu. (SONY_)