Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čtyři sourozenci Kryštof, Kristýna a Ema a nejmladší Samuel prožívají spokojené dětství ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno změní. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Takto záhadně usnuli rodiče po celém světě. Nastává chaos, jejich město ovládnou bezdětní a mladí, kteří se dokázali ve vzniklé situaci zorientovat. Věřit se nedá nikomu. Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž by měli vítězit ti silnější a chytří, ale leckdy mají navrch ti vychytralí a bezohlední. Malý Samuel je navíc unesen a sourozenci se vydávají na cestu do neznáma, aby ho zkusili najít. Podaří se jim opět setkat a najít cestu zpět domů? Probudí se jejich rodiče a bude vše jako dřív? (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Po úspěchu adaptace Úsměvy smutných mužů se Dan Svátek chopil další adaptace českého úspěšného románu. Tentokráte se chopil úspěšné trilogie Martina Vopěnky, kterou celou plánuje adaptovat, přičemž započal právě adaptací první knihy s názvem Spící město. Jsou tu tak na české poměry neobvyklé ambice o tom, že se chystá rovnou celá trilogie a i samotný závěr prvního filmu láká právě na to, že si na pořádné odpovědi uplynulých události prvního filmu musíme počkat do příště. První díl ovšem naznačí, že by to s onou trilogií nemuselo být vůbec zlé. V aktuální pandemické situaci plné COVIDU-19 přichází film, který se též točí kolem pandemie. Ovšem pandemie, která rodiče dohání ke spánku. Zajímavá myšlenka, která je následně spouštěčem divokého světa, který s lehkou nadsázkou jde přirovnat k Šílenému Maxovi. Děti přicházejí o zásoby jídla i pití, vše se pomalu začíná bortit a pochopitelně se objevují lidé, kteří se rozhodnou aktuální svět bez rodičů využít. Rozhodně zajímavý koncept, který má ohromný potenciál. Neznalci knižní předlohy se pochopitelně těžko hodnotí, zda jde o povedenou adaptaci, dá se ovšem říct, že je filmové Spící město rozhodně slušnou prací.   Jedná se dost pravděpodobně o ideální podívanou pro mladé diváky. Spící město se drží více při zemi než Harry Potter nebo Letopisy Narnie, i zde se ovšem dětští hrdinové vydávají na zajímavou výpravu. Dětští herci jsou navíc fajn a jsou o poznání zajímavější než dospělí herci. Sem tam se sice objeví zajímavý dospělý herec (Pavla Tomicová se na malém prostoru dokáže slušně vyřádit, Martina Babišová dokazuje, že je lokálním velkým hereckým objevem), jinak ovšem v rolích nepůsobí dvakrát zajímavě a působí přeci jen tak trochu navíc. Především když dojde k obsazení youtuberů se se vší úctou ukazuje, že tady někdo šlápl trochu vedle. Spící město má ovšem ve své vizuální stránce. Dan Svátek umí točit, což dokázal i právě například u Úsměvu smutných mužů. Sem tam se objeví zajímavý vizuální nápad či zajímavé kamerové úhly. Scény s vypuknutým chaosem působí reálně a občas při sledování tak trochu zamrzí, že Svátek pořád točí dětský film a nemůže se utrhnout více ze řetězů a naservírovat skutečně ryzího českého Šíleného Maxe. V pár momentech totiž naznačí, že by takový námět bez problémů utáhl.   Spící město je film, který určitě stojí za vidění. Nebál bych se označit za další z těch filmů, který to u nás v poslední době zkouší trochu jinak. Po vzoru Ubal a zmiz či Shoky a Morthy: Poslední velká akce dorazil další film, který se v lehkých náznacích dokáže přiblížit zahraniční produkci a dokázat, že i tady to jde. Ambice tvůrcům rozhodně nechybí, přesto Spícímu městu k dokonalosti chybí vlastně celkem dost. Přesto si ovšem tento film zaslouží šanci a dokážu si představit, že pro dětské diváky (na které cílí o poznání výrazněji) bude fungovat o poznání silněji...... ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Nápad jistě dobrý, provedení hrozivě amatérské. Slabé režijně, tragické i po stránce hereckých výkonů, ale ke dnu to posílá především dokonale jalový scénář zhruba někde na úrovni nepovedené středoškolské pololetní slohovky, který zůstává pouze u dobrého nápadu, ale absolutně tápe v tom, co chce vyprávět. Nic jiného, než ten ústřední nápad, tam prostě není. Je to naivní, je to nezáživné, je to bez pointy a navíc bez snahy o vysvětlení, protože se snad chystá i dvojka... Pls, jen to ne. ()

Reklama

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Nemám problém oceniť dobrý amatérsky film. Toto presne tak začalo. Zaujímavý začiatok, neočakavaný zvrat, proste hovorím si, fajn no, to asi bude pozerateľné. Potom ale príbeh skĺzol do takej roviny, ktorá stratila tempo, dych a nabrala niekoľko dier a chýb. Ale od amatérov sme asi nejaké brutálne sci-fi s kvalitnými VFX čakať nemohli. Záver je teda taký, že pozerateľné to je, nie je to otravné jak všetky novodobé drámy a námet je vskutku zaujímavý. 3 z 5 ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Deti kričiace na policajtov, ktorí sú gumení ako čerstvo vyťažený kaučuk, to bol len začiatok filmu, ktorý nebol ani pre deti, ani pre dospelých. Deti to nebude zaujímať a dospelým budú vadiť zase tie neherecké deti, ale i dospelí, ktorí sú vo filme samí hajzli. Pointa filmu skončí niekde v stratene, prišlo mi to, že sa film natočil o epidémii len preto, že to bolo aktuálne in. ()

oveckaoa 

všechny recenze uživatele

Tady je velká škoda, že tohle nepřišlo tak o 2 roky dříve v době kdy byla epidemie koronaviru takhle to zapadne do průměru. Z traileru jsem měl obavu o dětské herce jelikož mě byly nesympatičtí ve výsledku se , ale dají.  Má to dobrý příběh s poučkou nenasedat k cizím lidem do aut a jediný větší problém je v tom, že skoro všichni dospělí jsou zde prezentování jako úchyláci nebo vyčuranci na konci mě přijde, že to režisér chtěl vyvážit a dal tam jednu sympatickou dospělou postavu a jeho otce. Některé věci jsou nedořešené proč třeba z 4 děcek tam aspoň jedno nezůstalo s rodiči zvláště poté co se tam baví, že je neopustí a chvíli poté to neplatí chápu, že jim došlo jídlo, ale měly pokud se nepletu 50 000 mohly mu dat třeba  10 000 na týden ? Pokud ta epidemie končí návratem dětí  k rodičům jak to, že se ten chlápek v lese neprobudil dříve, když ho jeho syn navštěvoval denně jelikož tam bydlel? Proč má ze 4 dětí mobil jen jedno zvláště v době kdy má mobil snad i 7 leté dítě a pokud to ostatním nechtěly koupit rodiče proč jako jedna z prvních věcí, když spaly si ho nekoupily? Je možné, že na to ostatní dva díly odpoví tak, že to pak klidně upravím nicméně zatím je to nevyřešené. 80 procent ()

Galerie (22)

Zajímavosti (4)

  • Celý film byl natočen v lokalitách jižních Čech. Jednou z lokací byl Český Rudolec. (Bontonfilm)
  • Předpremiéra filmu proběhla 14. srpna 2021 v letním kině Háječek v Českých Budějovicích, kde se odehrává velká část filmu. (SONY_)

Reklama

Reklama