Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čtyři sourozenci Kryštof, Kristýna a Ema a nejmladší Samuel prožívají spokojené dětství ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale všechno změní. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Takto záhadně usnuli rodiče po celém světě. Nastává chaos, jejich město ovládnou bezdětní a mladí, kteří se dokázali ve vzniklé situaci zorientovat. Věřit se nedá nikomu. Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž by měli vítězit ti silnější a chytří, ale leckdy mají navrch ti vychytralí a bezohlední. Malý Samuel je navíc unesen a sourozenci se vydávají na cestu do neznáma, aby ho zkusili najít. Podaří se jim opět setkat a najít cestu zpět domů? Probudí se jejich rodiče a bude vše jako dřív? (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (53)

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Po úspěchu adaptace Úsměvy smutných mužů se Dan Svátek chopil další adaptace českého úspěšného románu. Tentokráte se chopil úspěšné trilogie Martina Vopěnky, kterou celou plánuje adaptovat, přičemž započal právě adaptací první knihy s názvem Spící město. Jsou tu tak na české poměry neobvyklé ambice o tom, že se chystá rovnou celá trilogie a i samotný závěr prvního filmu láká právě na to, že si na pořádné odpovědi uplynulých události prvního filmu musíme počkat do příště. První díl ovšem naznačí, že by to s onou trilogií nemuselo být vůbec zlé. V aktuální pandemické situaci plné COVIDU-19 přichází film, který se též točí kolem pandemie. Ovšem pandemie, která rodiče dohání ke spánku. Zajímavá myšlenka, která je následně spouštěčem divokého světa, který s lehkou nadsázkou jde přirovnat k Šílenému Maxovi. Děti přicházejí o zásoby jídla i pití, vše se pomalu začíná bortit a pochopitelně se objevují lidé, kteří se rozhodnou aktuální svět bez rodičů využít. Rozhodně zajímavý koncept, který má ohromný potenciál. Neznalci knižní předlohy se pochopitelně těžko hodnotí, zda jde o povedenou adaptaci, dá se ovšem říct, že je filmové Spící město rozhodně slušnou prací.   Jedná se dost pravděpodobně o ideální podívanou pro mladé diváky. Spící město se drží více při zemi než Harry Potter nebo Letopisy Narnie, i zde se ovšem dětští hrdinové vydávají na zajímavou výpravu. Dětští herci jsou navíc fajn a jsou o poznání zajímavější než dospělí herci. Sem tam se sice objeví zajímavý dospělý herec (Pavla Tomicová se na malém prostoru dokáže slušně vyřádit, Martina Babišová dokazuje, že je lokálním velkým hereckým objevem), jinak ovšem v rolích nepůsobí dvakrát zajímavě a působí přeci jen tak trochu navíc. Především když dojde k obsazení youtuberů se se vší úctou ukazuje, že tady někdo šlápl trochu vedle. Spící město má ovšem ve své vizuální stránce. Dan Svátek umí točit, což dokázal i právě například u Úsměvu smutných mužů. Sem tam se objeví zajímavý vizuální nápad či zajímavé kamerové úhly. Scény s vypuknutým chaosem působí reálně a občas při sledování tak trochu zamrzí, že Svátek pořád točí dětský film a nemůže se utrhnout více ze řetězů a naservírovat skutečně ryzího českého Šíleného Maxe. V pár momentech totiž naznačí, že by takový námět bez problémů utáhl.   Spící město je film, který určitě stojí za vidění. Nebál bych se označit za další z těch filmů, který to u nás v poslední době zkouší trochu jinak. Po vzoru Ubal a zmiz či Shoky a Morthy: Poslední velká akce dorazil další film, který se v lehkých náznacích dokáže přiblížit zahraniční produkci a dokázat, že i tady to jde. Ambice tvůrcům rozhodně nechybí, přesto Spícímu městu k dokonalosti chybí vlastně celkem dost. Přesto si ovšem tento film zaslouží šanci a dokážu si představit, že pro dětské diváky (na které cílí o poznání výrazněji) bude fungovat o poznání silněji...... ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Mnoho snímků natočených během pandemie koronaviru bude navždy zatíženo velmi nepříjemnými neduhy. Redukované obsazení, minimum lokací, osekaný rozpočet. Nic z toho nemuselo Svátka trápit, protože točil také o pandemii a prázdné ulice i povalující se roušky mu naopak zdarma vylepšily chmurnou atmosféru. Kouzlo předlohy je místy patrné, ale děti hrají příšerně a překvapivě tragičtí jsou i profesionální herci. ()

Reklama

honajz odpad!

všechny recenze uživatele

Půjdu se do kostela pomodlit, aby druhý díl nevznikl ani náhodou... Už začátek mě odradil neskutečnými střihy, blbou kamerou, přespříliš okatým product placementem, ale především neskutečně amatérskými výkony jak dospělých, tak dětských herců. A ti hráli mizerně celou dobu. Nevím, proč to celé připomínalo home video, jestli pokus o nějakou stylizaci, ale ani tak to nedávalo smysl. Po scéně v kostele jsem měl chuť to vypnout, jaké magořiny tam nechávají kněze pronášet (navíc autoři asi v životě neviděli katolického kněze, protože takhle vypadají protestanští kněží) a vůbec mi hodně vadilo celkové nikoli proticírkevní, ale proti víře obecně ladění tohoto filmu. Navíc se tam všichni chovali divně, nelogicky (btw, někteří dospělí usnuli a v TV vidíme, že kvůli tomu vyjíždějí tanky - jak ty by asi pomohly?) a hlavně jsem nepochopil, proč spí jen někteří dospělí? Jako ano, měli to být jako ti bezdětní, ale zas tolik bezdětných, aby zajistili chod televize, vojska apod., snad není. A když už je tolik dospělých vzhůru, proč nehlídají obchody proti rabování? A co je vlastně myšlenkou filmu? Když nebudete mít děti, neusnete? Většina dospělých jsou svině a psychopati a násilné kudlanky, s výjimkou rodičů? Ten negativismus z toho filmu tak kape - ne kape, řine se proudem -, že fakt nechápu, proč to vzniklo a proč to pro Boha někdo vydává za film pro děti a mládež? Málo je snad sebevražd mladistvých, je potřeba zvednout počty? ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Nápad jistě dobrý, provedení hrozivě amatérské. Slabé režijně, tragické i po stránce hereckých výkonů, ale ke dnu to posílá především dokonale jalový scénář zhruba někde na úrovni nepovedené středoškolské pololetní slohovky, který zůstává pouze u dobrého nápadu, ale absolutně tápe v tom, co chce vyprávět. Nic jiného, než ten ústřední nápad, tam prostě není. Je to naivní, je to nezáživné, je to bez pointy a navíc bez snahy o vysvětlení, protože se snad chystá i dvojka... Pls, jen to ne. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

No námět je dobrý, ale to je tak všechno. Celou dobu jsem měl pocit, že se dívám na trošku dražší amatérský film a to od režiséra jako je Svátek rozhodně nečekám. Co asi nejvíc bije do očí jsou herci. Dětem sice někdo řekl co mají říkat, ale instrukce jak to mají říkat už se k nim nedostaly. Dobře, učený z nebe nespadl. Horší je, že podobně jako děti působí i dospělí herci a to už je na pováženou. Co se atmosféry na hraně postapa týče, tak ani tu se nepodařilo zachytit a všechno to působí strašně strojeně. A nakonec pohromadě nedrží ani příběh plný režijních a scénáristických bot. Pokud dojde na další díly, o čemž tak trochu pochybuji, tak se je nechám s klidným srdcem utéct. 10% ()

Galerie (22)

Zajímavosti (4)

  • Celý film byl natočen v lokalitách jižních Čech. Jednou z lokací byl Český Rudolec. (Bontonfilm)

Reklama

Reklama