Cesta z města

• angličtina Out of the City
TV spot

Může počítačový expert najít štěstí v lůně přírody? Lyrická komedie režiséra Tomáše Vorla s humorem líčí pokus programátora Honzy nalézt smysl života v návratu k přírodě. Když Honza bere na výlet do přírody svého předpubertálního syna z rozvedeného manželství, nezapomene samozřejmě přibalit mobil, notebook a digitální kameru. Všechnu techniku ale postupně odhodí. Víkendový výlet do malé podhorské vesničky se protáhne na několikatýdenní pobyt. Postupně se oba spřátelí s místními figurkami a zejména s půvabnou rebelující Markétkou. Honza propadá nejen dívčímu kouzlu, ale i vábivé vůni domácích likérů její babičky, drsnému přátelství venkovské rodiny Ludvy a Vlastičky a koloritu svérázného venkovského života. Tomáše Hanáka v hlavní roli provázejí Barbora Nimcová, Bolek Polívka, Eva Holubová a další herci. (Česká televize)

Strike

Připadá mi to jako nějaká ekologicko-antiglobalistická agitka. A ono to asi tak taky je. Hanák zde ukazuje, že nic jinýho než vysloveně sklepácké scénky hrát neumí. No a ta písnička v tom. No sorry... ()

Suchinnen

V mnoha scénách jsem se viděl. Kdo je naladěn na sklepní frekvenci musí být spokojen. Atmosféra maximálně pohodová navíc podpořená příjemnou hudbou. ()

zdenur

Na rozdíl od stávající české tvorby je tenhle film tak nějak jiný. Jestli je to tou přírodou, prostředím mi dosti blízkým, nebo nezvyklým stylem vyprávění, to nevím. Každopádně začínám Vorlovi přicházet na chuť. ()

Lukoye

Pro sklepáky charakteristickou poetiku se zde Vorlovi povedlo rozvést do nejčisčího jasu ze všech jeho dosavadních filmů. Film s hlubokým odkazem ke kořenům žití, moudrosti přírody a důkaz omezenosti a zaslepenosti industriální kultury, je pohlazením pro každou romantickou duši. Kýč je tomuto filmu však polářně vzdálený na úplně druhé straně. Hluboce motivující snímek, po kterém máte chuť seknout tady se vším a stát se poustevníkem uprostřed šumavské přírody. Krásná Markéta, jako neherečka dodala tomuto filmu na barvě. Krásně splývá s barevnou melancholií podzimního probarveného lesa, v ještě teplém večeru. Krásný film s odpovídající hudbou. ()

Saur.us

Pěkný poetický filmek po kterém si všichni měšťáci musej myslet, že my vesničani sme jen věčně ožraly, zhulený a zhoubovaný balíci. I když něco pravdy na tom je :). Pro mě bohužel všechnu tu krásnou optimičnost odpoutání se od realit zabíjí nanervylezoucí "haló pane" a hanákovi věčný anglický fráze. Jinak fajn film, dávám 3,5 zaokrouhleno nahoru = 4 ()

TomasKotlant

Film těžící zejména z pěkně rozškatulkovaných neobyčejných postav, které skrývají v sobě něco víc, než je na první pohled vidět. *** Ve zkratce: Babočka. ()

HouseMK

Ruku na srdce - taky někdy nesníte o tom, že hodíte mobil do rybníka, hodinky do hnoje a vypadnete z města někam do přírody? Nemusíte být zrovna přepracovanej a profesně zdeformovanej ajťák a táhnout s sebou malýho rozmazlenýho protivnýho fakana, aby vás poetika a klid venkova v babím létě očarovala. Přehrávání herců ve filmu Cesta z města leckoho dovádí k šílenství, mě však jen tvoří kontrast k tomu ostatnímu, co je ve filmu k vidění. Neberu tedy film jako komedii, ale jako úsměvné a symbolické ztvárnění kontrastu mezi městem a venkovem. V mých naivních a romantických očích mám pět hvězd. ()

Kajdous

Líbí se mi uvolněný způsob, jakým je tento snímek natočen. Venkov bez přetvářky v podání Holubové a Polívky, barvy podzimního listí, foukací harmonika a západy slunce, to vše doplněné o skromnou chaloupku s "meducínkami" Ljuby Skořepové, na mě působí nesmírně zvláštním dojmem. Ačkoliv si myslím, že interpretace Hanákova zaměstnání je tady trochu přemrštěná, připadá mi celkem nadčasová, vezmu-li v úvahu, že film pochází z roku 2000. Jak by to asi vypadalo dnes? Trochu mě rozčilovalo to nadměrné používání anglicismů. Cesta z města sice není na celé 4 hvězdičky, ale nakonec jsem se k nim přiklonil. (70 %) ()

Fifer

Poznámky k filmu a scénáři: Film z části autobiografický(Vorel a Nimcová). Jsem rád, že jsem měl možnost přečíst si scénář, kde vystupovaly dvě osudové dívky a Tomáš měl poměr s oběma. Jestli si to dobře pamatuju, tak snad došlo i na nějakou trojku, což dávalo příběhu ještě hipísáčtější háv. Celkově tam však byla další dívčí postava navíc a bylo rozumné ji celou škrtnout. Nevím, kdo škrtnutí prosadil, ale byl to výborný dramaturgický čin. Film je to milovaný i zatracovaný. Nejčastěji se kritizuje typické přehrávání, které je však přiznanou stylizací, nikoliv amatérskou chybou. Ber nebo nech být diváku. Pamatujte, že bez přehrávání by film přišel o mnoho hlášek. Na ty věty musíte dát extra důraz, aby se staly hláškami. ()

Dement

Ajajaj tak tohle Vorlovi nevyšlo a to dost. Toporný a přehrávající Hanák, trapné a zprofanové hlašky. Jediný kdo se mi líbil byl Šteindler -cha cha cha a příroda, jinak to bylo totálně uhozený a vyloženě blbý. ()

#47

Přiznávám sice, že jednou jsem se na záčátku zasmál, ale sotva se Hanák vydal na cestu, šel celý film do háje...nuda nuda a nic než nuda... ()

TerushkaJ

Idyla, ve které by dovedl bydlet málokterý z nás. Ti, co o tom sní, tak pro ty je tento film jako dělaný. Ovšem člověk, který je stvořen pro město, pro nové a nové lidi, pro stereotyp, byznys apod., tak ten bude jen kroutit hlavou při pohledu na tento snímek. Místo, kde technika nemá své uplatnění, místo, které je téměř na konci světa a když ho objevíte - znovu se narodíte - to je ten pravý venkov. Tomáš Vorel je pro mě hvězdou, miluji jeho styl lišit se tak zásadním způsobem, který se mi více než líbí. Tento film je tak neuvěřitelně éterický a inspirující, tak naivně krásný a jednoduchý, až je s podivem, že tu spousta zarytých čsfďáků tu zbytečně hledá něco víc, ale proč? Jinak jediné, co mi vadí je, že Nimcovou po tomto filmu nikdo nikde neobsadil?! ()