Farma zvířat

• Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

rob_troy

Další Orwellovka, kterou jsem ve filmové verzi shlédnul zase až po té literární. Tentokrát byla nadšenost větší. Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší. ()

anyonecek

Film jsem shlédnul jen díky školnímu kánonu k maturitě, jinak bych se k tomu neodhodlal. Velice poučný film, který musel být na tu dobu docela odvážný. Naštěstí to režie neprotahovala na nějaké 2 hodiny a u tohohle filmu na to co má sdělit divákům bohatě ta hodinka a něco stačila. Pro mě nejdrsnější animovanej film zatim ;). ()

Dinsberg

Ubírám jednu hvězdu za trochu diletantskou animaci. Ale zbytek můžu hodnotit téměř bezchybně. Tahle zvířecí alegorie je podle mě mnohem děsivější faktem, že vyšla v roce 1945. Na konci válečného utrpení, ve kterém se tehdejší svět nacházel. A jako by Orwell tušil, jaké události budou následovat, poněvadž ta alegorie se stala vyplněnou predikcí, když v poválečném uspořádání se nejlépe zorientovali komunisté a nastolili zde socialismus. Tedy lépe řečeno tyranii pod hlavičkou socialismu. Tyranii, kterou ad absurdum dovedl až ve svém posledním a životním díle 1984 a ke které možná nemáme daleko ani dnes. Jen Velký bratr je nám skryt, protože ví, že éra kultu osobnosti už pominula. ()

Estwen

Pěkné a pochopitelné zpracování knihy, které se vejde 72 minut. Animovaný formát z toho dělá vzdělávací podívanou pro celou rodinu. ()

Jimbopepo

Zjavil sa tu častý názor, že ide o alegóriu na komunizmus. Keby som však nečítal knihu, tak by mi to nenapadlo. Môže za to záver, v ktorom tí praví komunisti, teda všetky zvieratá okrem sviní, porazia tých, ktorí sa sami stali vykorisťovateľmi. Film teda vyznieva ako odsúdenie akejkoľvek diktatúry a nespravodlivosti, nielen komunizmu. ()

me3x®

Keď nám to púštali na gympli ani som netušil, že je to také staré... a primälo ma to čítať Orwela. Moc husté a silné... ale tak to bolo... a chápem, že červení tomu asi veľa bodov nedajú...:D ()

Simo16

Tento film som musel vidieť, pretože ma strašne zaujal výklad našej profesorky o tomto románe a spisovateľovi, ktorý ho napísal a som veľmi nadšený, pretože splnil moje očakávania. ()

Toumyk

Pěkně natočená "orwellovka", k maturitě se mi to celkem hodilo a rozhodně to bylo lepší než tu knihu číst. ()

SheldonShamy

Skvěle zpracovaná adaptace, ikdyž se někdy mírně odchylovali od původní verze Orwella. Jeden z nejznámějších románů George Orwella je zpracován jako animovaný, což krásně dokresluje ten charakter bajky, který i kniha má. Příběh, který je vhodný i pro děti, tak i pro dospělé, ukazující na problémy komunismu. ()

Fíma

"Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti." Orwellova alegorie nekončí ani zdaleka tak optimisticky jako kreslený film, který ovšem jinak v rámci filmových možností předlohu skvěle vystihuje. A předloha pomocí alegorie bravurně vystihuje revoluci. Od Majora - ideologa zakladatele přes revoluční nadšení, stachanovce Boxera, odstranění vnitřního "nepřítele" Kuliše, tajnou psí policii, monstrproces se zrádci až k neomylnému vůdci Napoleonovi. Nechybí tu ani povolání zvířat do zbraně proti vnějšímu nepříteli. Stalinismus na pohyblivém obrázku jako vystřižený. Chybí jen nějaký ten gulag. ()

HaBe

Film nebyl tak skvělý jako kniha, a tak můj filmový zážitek nebyl dokonalý. Navíc ten konec nebyl zrovna moc vhodný. Je to podstatné, protože on tvořil velkou část podstaty díla. Když tam není, příběh ztrácí na kvalitě. Je to škoda. ()

Martyyn

Když jsem byl malý a zhlédl jsem jednou Farmu zvířat, byl jsem z toho celkem v depresi. Nemohl jsem pochopit, jak na sebe můžou být zvířata zlá a navzájem si škodí. A trpěl jsem představou, že mezi lidmi by se to nemohlo stát. Čas ale ukázal jak moc se mýlil. Skvělá adaptace Orwellova románu, jež byla provedena v netradiční animované podobě. Přesto působí hodně pesimistickym, a v určitých momentech až hrozivým dojmem. Takovéto filmy by měly patřit do škol, jako názorové ztvátnění komunistické ideologie. ()

Nika1

Film splnil přesně to,co jsem od něho očekávala.Velmi okatě vylíčen odpor proti komunismu,diktatuře ve formě zvířat, přičemž prasata se na to hodí opravdu výborně a neskutečně si je znechutíte.Ten filmm splnil svuj učel a určitě je dobře, že existuje. ()

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen