Farma zvířat

• Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

balcazar

Pokladám za potrebné hodnotiť v prvom rade spracovanie až potom obsah a myšlienku, ktorú priniesol Orwell. Tú ani nie je potrebné komentovať, je síce aplikovaná na vtedajšiu dobu, no chirurgicky sedí na ktorékoľvek obdobie a na hocijakú spoločnosť. Spracovanie na rok 1954 v poriadku, pri dnešnom - modernom - by mi tam chýbali iné prvky, to je však absolútne zbytočné riešiť. ()

Tomash58

Největším mínusem, ale zároveň i plusem filmové verze Farmy zvířat je její předloha. Ta je totiž geniální a nejde překonat v žádném jiném médiu. Stejně jako například zfilmované 1984. Oba skvělé filmy, ale kdo četl předlohu tak pozná a ví, že původní kniha je na jiné úrovni a filmu se zkrátka nemůže rovnat. Protože je ale Orwellova zvířecí novela tak senzační a nadčasová, nešlo to prakticky pokazit. Zvlášť, když se režie ujmuli dva chlapíci, kteří spolu natočili pár desítek animáků a mají tak s nimi velkou zkušenost. A zvládli to na jedničku! Animace pěkná, jednoduchá a funkční. Dnes si možná někdo řekne, že zastaralá a ničím nezajímavá (a možná by měl pravdu), ale když si člověk uvědomí, že se jedná o film starý víc jak půl století (1954) a zároveň první animovaný britský celovečerák, změní na vizuální stránku pohled. Co ale nikdy nezestárne je příběh, který je až překvapivě detailní vzhledem ke své předloze. A i když to na knihu nemá, funguje to pořád výborně a ke zvířecím postavám si rychle vytvoříte vztah, ať už kladný či záporný. Stopáž filmu je lehce přes hodinu, a tak tu nejsou žádná hluchá místa. Zkrátka lepší pocta pro George Orwella nemohla být na poli animáků vytvořena! Jen budete vždycky vědět, že původní dílo nelze překonat. Ale to je jen dobře. ()

junxi91

Vzhledem k tomu, že jsem kdysi četl knižní předlohu, můžu tuhle animovanou filmovou adaptaci hodnotit jako velmi zdařilou. Ačkoliv se jedná o animák, tak při jeho sledování člověku přebíhá mráz po zádech. A to jednak z toho, co se děje na té známé Farmě zvířat poté, co ji od zlého farmáře Jonese převzala zvířata, která si měla být rovna. A také z toho, že tento film celkem jasně a pravdivě zobrazuje, jak to fungovalo a někde bohužel stále ještě funguje v komunistických rádoby svobodných a rovnostářských režimech. Hlavním poselstvím tedy je, že pan Jones je zlý kapitalista, zatímco komunisti jsou prostě prasata, která bezi sebou bojují o moc. A jako tajná policie jim slouží smečka psů, kteří zůstali po smrti jejich matky, hrdinky boje proti Jonesovi. Smrt komunismu! ()

TSZ

Asi zatím "nejhustší" animák, z dnešního pohledu takový kreslený film pro pamětníky. Celý snímek má jen něco přes 72 minut, ale přesto by šel určitě ještě zkrátit. Rozhodně to však není špatné a nebýt silně nepříjemné hudby tak by mi na tom nevadilo skroro nic:-). ()

Oneiros

Jakožto vyznavač knižní předlohy jsem sice nečekal její přesnou kopii, přesto mne vyznění filmu zaskočilo. Problémy komunistického režimu (v knize na míru šité Stalinismu) jsou dle mého soudu ve filmu příliš zobecněny na veškeré totalitní systémy. Některé postavy ve filmu nevyzní, ale i když pominu svou znalost knihy, tvůrci filmu jim mohli dát víc prostoru/duše. Trochu mne zklamal od knihy odlišný konec, který však film nijak nedegraduje - prostě a jednoduše jiné pojetí nenechávající otevřený konec, který někteří diváci tak nemohou vystát. Nakonec se mi celá adaptace vcelku líbila. ()

rialilly

Teď nejspíš urazím největší klasiky. Tento film se pouštěl u nás ve škole když bylo dvacet let od revoluce. Myslela jsem, že se zblázním. Farma zvířat mně ani trochu nebavila (no, možná maličko) a navíc mě dohánělo k šílenství, jak to zlý prase říkalo "soudruzi". Brrr! Jediné, co se mi líbilo, byl ten konec. Zvířata jsou si rovná, některá však rovnější. ()

Rodin

Auvajs jauvajs. Až nešetrně geniální animované zpracování výborné, i když velmi útlé, literární klasiky. A nadčasové. Podívejme se nakonec na ta prasata, která se vyskytují nejen u nás dodnes. A některá z nich (kromě bradavice, ta je jaksi navíc) mají i tu vizáž. ()

rottik-cb

Na kreslenou pohádku člověka až moc často mrazí v zádech.. Animace je úžasná, charaktery jsou čitelné na první pohled, příběh v základě nezměněn. Jen se mi nelíbí, co filmaři udělali s tím koncem! Chápu proč, ale nelíbí se mi to. 71. ze 1001 ()

strixa

Nečekala bych, že ve mně animovanej film kdy může vyvolat tolik emocí. Ovce tupě opakující hesla, který vymyslely prasata, mi způsobily lehkou nevolnost, ostnatý dráty s nápisem Halt a hlídací psi u brány zvířecí farmy už to jenom prohloubily; Boxerův osud mě málem rozplakal. Ano, tohle zpracování Orwellovy knihy mi přišlo výborný - až na ten konec.. Na svojí dobu úžasně zpracovaný a velmi nadčasový. ()

Tomket

Na knihu to nemá, ale i tak je to správně pojatý a natočený film. Dobrá podívaná. Memento: populace prasat stále roste... ()

_-0-_

Může-li být filmová adaptace románu povedená, tak to o Animal Farm z roku 1954 (na rozdíl od oné mladší verze) platí. Skvělý divácký předstupeň pro výchovu dětí - po komentáři poslouží jako demonstrace vzniku a "kvalit" komunistického režimu (doporučuji poukázat na dojemný konec poctivého a pracovitého koníka, na propastný rozdíl mezi poetickými počátky a reálnými konci). Příprava pro čtení (sledování) 1984... Zpracování se chvályhodně blíží románové předloze. ()

Lennie

V rámci hodiny angličtiny jsme se dívali na animované Orwelovo nejznámnějí dílo...byla jsem spokojená :) ()

Ehax

K filmu jsem se dostal, tak že jsem si přečetl povinnou četbu, tak jsem musel vidět i film v originalním znění Napoleona - vůdce, Pištíka, Kuliše, Majora. Po přečtení: (kdyby ste mě videli otevřená puse a žasl jsem). Strašně geniální dílo, které dává poselství . Alegoricka bajka na SSSR myslím, kdyby si v roce 1945 Lenin, Stalin, Malenkov, Chruščov, Brežněv určitě by se poznali SVINĚ. Doporučuji film zhlédnout, aby jste si objasnili pár nejasností co se týče jak dojili krávy jak sklízeli seno a hlavně konec. ()

jt13

Čtyři hlavně díky tomu, že jsem film shlédl bezprostředně po přečtení knihy. Hlavní rozdíl vidím v tom, že přerod prasat ve svině byl v knize pozvolnější a přirozenější, ve filmu mi to přišlo od začátku až brutálně přímočaré. ()

Oxymoron5

Pracovitá a naivní zvířata otrocky sloužící prasečím soudruhům. Velmi kvalitně zpracovaný Orwellův nadčasový a alegorický román. Když jsem jako menší viděl tento film, úplně mě uhranul. Napoleonova bestiálnost podpořená jeho zabijáckou psí smečkou mě při zabití té malé ovečky dostala. Ano viděl jsem prvně film a až potom četl knihu, ale v tomto případě můžu říct, že je jedno v jakém pořadí to čtete, myšlenka zůstává stejná. A tím se dostávám k tomu, proč jsem dal "jen" 4 hvězdičky a to proto, že filmový konec ukazuje, že vše může být znovu zachráněno od tyranů, ale to asi Orwell nechtěl a jeho dejme tomu "otevřený" konec je mnohonásobně lepší pro celé vyznění příběhu. ()

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen