Farma zvířat

• Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

Yokolobuna

Tvůrci si nebáli pohrát s předlohou a poupravit ji, což je pro mě jako člověka, který se mermomocí snažil vyhnout přečtení dílka k maturitě, celkem k ničemu. Jo a dal bych si ŘÍZEK Vepřovej! ()

Klajnik

Výraz animáku se mi líbil. Působí to děsivě, ačkoliv to mohlo zajít mnohem dále. Adaptoval tu knihu by nemusel být problém, ale zde je scénář jenom proškrtaným přepisem knihy. Spoustu je toho vynecháno, jako alegorie to najednou působilo slabě a konec to kazí. Jasně že to bylo vyrobeno na objednávku CIA no... ()

mirliflore

Film, i když animovaný ve stylu 50. let, vystihuje atmosféru Orwellovy knihy naprosto věrně. Zpočátku krásné, idylické, optimistické, v průběhu stále temnější, na konci smutné a depresivní. Zvlášť odvoz Boxera mě dojal téměř až k slzám. IMHO jedna z nejsilnějších filmových scén ever. Stoprocentní hodnocení kazí jenom neorwellovský závěr, se kterým by autor sám asi nesouhlasil. Asi je to dáno dobou, ale do Farmy zvířat se prostě takový happy end nehodí. 90% ()

RadimFišer

Fenomenálnosti a rozlehnolosti Orwellovi předlohy nemohu a nechci odolávat. Viděl jsem tento film před mnoha lety na základní škole v přírodopisu. Tak jak se dělí společnost a asi i dělit bude. Orwell však nepochopil spoustu dalších zákonitostí, jako třeba to, že jediní lidé, co tady žijí tak jsou lidé a ti lidé sami si to dělají. Čeká ted na nás, abychom pokročili. On svoji práci udělal dobře, stejně jako filmaři. Měl jsme rád zejména pašíka. Byl to správný tlustý diktátor stylu Hitlera. ()

melloun

Dozajista obsahuje důležité morální poučení do života, ale jako film to nebylo nic extra, ani když přihlédnu k datu vytvoření. ()

TomasKotlant

Slušné zpracování knížky, ale občas si animátoři až moc zjednodušovali práci. Ikdyž knížka je tak silná, že to pořád funguje. A co mi dost chybělo, tak byla hláška, že oslové žijí dlouho. Ikdyž je fakt, že postava Benjamina je zde aktivnější než v knize, takže by hláška neměla úplně správnou funkci. *** Ve zkratce: Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. ()

Endavour

Velmi dobré filmové zpracování Orwellovy klasiky. 88% And then moving in silently, down wind and out of sight You got to strike when the moment is right without thinking. ()

Narciska

Předloha právem patří do světové literatury. Podstatná myšlenka jasně zaznívá i ze samotného filmu. Dav se sjednotí, když se potřebuje zbavit vůdce, ale když sám lid si má vládnout, nastávají problémy, hádky a intriky a často revoluce, ta opojná myšlenka, je jen začátkem vlády ještě horší, než byla ta původní. Nebo stejná, chcete-li, protože lidé už jsou takoví. ()

TheSpearCZ

Farma zvířat společně s 1984 jen a jen potvrzuje, že Orwell byl nadčasově a na úplně jiné úrovni než kdokoliv jiný, a zrovna tenhle dobře zpracovaný animák by se měl pouštět už na základních školách. Nepamtuju si animák, kvůli kterému by ve mně tak cloumaly city a emoce. Lepší 4* ()

Floydie

Podivný to výtvor. V nepodstatných detailech se tvůrci pevně drželi předlohy, to důležité však s prominutím zkurvili (např. konec) a tak silnou myšlenku knihy ve filmu budete hledat marně. ()

Colleague

Nevim jesli je to tím, že jsem nejprve četl originál nebo stářím filmu, ale čekal jsem prostě daleko víc. Na tehdejší podmínky však víc než dobré. ()

S.Dedalus

Velice pěkné zpracování úžasné knížky. Po visuální stránce a co se atmosféry týče, nelze dílku nic vytknout. Jen parlamentní demokracií nasáklí Angličani zmírnili vyobrazení totality oproti knize. Především neustálá bojovnost zvířátek ubírá na varovném poselství o hrůzách extrémistických režimů, ať už těch levicových nebo pravicových. Ale doufejme, že Orwell by se nezlobil. ()

Hapretor

Na tu dobu nejspíš zábavné a i třeba trefně politicko "šokující". Filmeček zabavil, takže úkol splnil. Pokud, ale, budu chtít opravdu ocenit satiru na komunismus, tak radši v psané podobě originálu. P.S. Ne nadarmo se říká, že lidé jsou prasata! ()

Kharsh

Co dodat. Snad jen to, že se prasata od dob Orwelových příliš nezměnila. Jen mají jiný kabátek a taky více mlaskají. Bodejť by ne, ostatní zvířátka ráda pracují a nic za to nemají. :-) Nadčasové dílo. ()

Jerryy

Do školy vhodné a hlavně poučné , ale až pozvete svou životní lásku k sobě , tak Farmu zvířat odložte. :) ()

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen