Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film Eroica se skládá ze dvou povídek. Hrdina prvního příběhu se díky své prohnanosti, pružnosti v názorech a snad i naivitě dostává od vlastní armády k nepříteli a zase zpět, druhý se pak odehrává v zajateckém táboře po ženevské konferenci – tedy v místě, kde se dá žít, ale nedá se odtud utéct. Oba vypovídají především o polské mentalitě. (3Kino Fest)

(více)

Recenze (11)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Známa poľská vojnová filmová tvorba 50 tych rokov je zameraná na vlastenectvo a vojnové hrdinstvo, nakoľko 2. svetová vojna začala práve v Poľsku a v nej nesmierne trpeli a 5,6 milióna poľských občanov v tejto vojne zahynulo. Varšavské povstanie (1.8.-2.10.1944) je témou prvej časti pod názvom Scherzo Alla Pollacca a tematický je spojený s pádom tohto povstania. „Hrdina“ Dzidzius Gorkiewicz uteká od svojich povinnosti v priebehu povstania. Ide o sebeckého človeka, ktorý sa v danej chvíli prispôsobuje udalostiam a nie je ochotný nič spraviť pre dobrú vec. Keď zisti, že mu je neverná žena s maďarským dôstojníkom situáciu využije a robí koordinátora na predaj maďarskej techniky v prospech poľskej armády. Dej príbehu je skutočnou udalosťou z augusta 1944 kedy povstalci zajali 2 maďarských dôstojníkov a viedli s nimi rokovania o odovzdaní zbrani s výmenou za bezpečnostné záruky. Rokovania skončili neúspechom. Druhá časť, Ostinato Lugubre, rozpráva príbeh skupiny poľských dôstojníkov v nemeckom zajateckom tábore. Podrobne opisuje každodenný život ľudí tak, ako sa usporiadavajú so svojimi pocitmi s nedostatkom súkromia. Idealizujú si náklonnosť k jedného poľskému dôstojníkovi ktorý ušiel z tohto tábora. Ale skutočne utiekol, nie je to len fikcia, aby sa posilnila a udržiavala morálka vojakov? ()

Vampireman 

všechny recenze uživatele

Původně mělo jít o trilogii, ale povídka Con Bravura nebyla do snímku zařazena. Ačkoli se jedná o vynikající část, popravdě má Eroica ve své podobě takový náboj, že si to jinak představit nedovedu. 85% ()

Reklama

Daddko 

všechny recenze uživatele

Nerozumiem tomuto filmu a asi som to nepochopil v porovnaní s vysokým hodnotením priateľov na csfd. Ako keby si Poliaci robili sami zo seba posmech a ich odboja vo WWII. Pokiaľ to mala byť komédia, tak asi nemám zmysel pre humor. Manželka je milenka maďarského husára, manžel je odbojová spojka ale spije sa so spojovateľkou a potom má námornícky krok a ťažkú opicu, zabalia to do Varšavského povstania... Horko ťažko som vytlačil. 1* ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Dva pohledy na hrdinné vlastenectví - v první povídce se skrývá pod rouškou komedie, a to z dost velkého nadhledu (až se divím, že ho byli Poláci schopni), druhá povídka pak nabízí dramatické hrdinství, ovšem žádnou kamennou legendu, jen čisté charakterní jednání. Zajímavý snímek, leč k dokonalosti pořád dost chybí. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Kompozičně zcela uchvacující snímek. První povídka - "Scherzo alla polacca" - je nesmírně dynamickým příběhem z dob varšavského povstání o nechtěném vlastenectví a zvláštním druhu hrdinství. Srší vtipem, nadsázkou, ale hlavně milosrdným humorem zlehčujícím napjatou situaci a zcela potlučující byť jen stopy jakéhokoliv patosu. Ovšem druhá část - "Ostinato lugubre" - první povídku předčí. Jedná se skvěle vystavěný beznadějný příběh ze zajateckého tábora, plný napjaté atmosféry, povedených charakterů a se zdrcujícím závěrem. Podobně jako první příběh nabízí i tento především demaskování učebnicového hrdinství, ovšem svojí ponurostí se divákovi zapíše do duše přece jen o něco hlouběji. ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama