poster

Eroica

 • polský

  Eroica

 • anglický

  Eroica

  (festivalový název)

Komedie / Drama

Polsko, 1958, 87 min

 • Pohrobek
  *****

  Kompozičně zcela uchvacující snímek. První povídka - "Scherzo alla polacca" - je nesmírně dynamickým příběhem z dob varšavského povstání o nechtěném vlastenectví a zvláštním druhu hrdinství. Srší vtipem, nadsázkou, ale hlavně milosrdným humorem zlehčujícím napjatou situaci a zcela potlučující byť jen stopy jakéhokoliv patosu. Ovšem druhá část - "Ostinato lugubre" - první povídku předčí. Jedná se skvěle vystavěný beznadějný příběh ze zajateckého tábora, plný napjaté atmosféry, povedených charakterů a se zdrcujícím závěrem. Podobně jako první příběh nabízí i tento především demaskování učebnicového hrdinství, ovšem svojí ponurostí se divákovi zapíše do duše přece jen o něco hlouběji.(25.10.2007)

 • Eruntano
  ***

  Dvě šikovně natočené, chytré a originální povídky plné solidních hereckých výkonů. Přese vše ale vlastně docela nevýrazné. Možná to bude tím, že překotnost jejich vyprávění nedostává ambicím, které si kladou - tedy revizi pojmu hrdinství. V polském prostředí to jistě byl velmi provokativní a třaskavý počin. K nadčasovosti by ale potřebovaly obě storky více prostoru, na kterém by měly šanci proniknout do hloubky.(24.4.2012)

 • lucascus
  ***

  Dva pohledy na hrdinné vlastenectví - v první povídce se skrývá pod rouškou komedie, a to z dost velkého nadhledu (až se divím, že ho byli Poláci schopni), druhá povídka pak nabízí dramatické hrdinství, ovšem žádnou kamennou legendu, jen čisté charakterní jednání. Zajímavý snímek, leč k dokonalosti pořád dost chybí.(18.3.2015)

 • Volodimir2
  *****

  Známa poľská vojnová filmová tvorba 50 tych rokov je zameraná na vlastenectvo a vojnové hrdinstvo, nakoľko 2. svetová vojna začala práve v Poľsku a v nej nesmierne trpeli a 5,6 milióna poľských občanov v tejto vojne zahynulo. Varšavské povstanie (1.8.-2.10.1944) je témou prvej časti pod názvom Scherzo Alla Pollacca a tematický je spojený s pádom tohto povstania. „Hrdina“ Dzidzius Gorkiewicz uteká od svojich povinnosti v priebehu povstania. Ide o sebeckého človeka, ktorý sa v danej chvíli prispôsobuje udalostiam a nie je ochotný nič spraviť pre dobrú vec. Keď zisti, že mu je neverná žena s maďarským dôstojníkom situáciu využije a robí koordinátora na predaj maďarskej techniky v prospech poľskej armády. Dej príbehu je skutočnou udalosťou z augusta 1944 kedy povstalci zajali 2 maďarských dôstojníkov a viedli s nimi rokovania o odovzdaní zbrani s výmenou za bezpečnostné záruky. Rokovania skončili neúspechom. Druhá časť, Ostinato Lugubre, rozpráva príbeh skupiny poľských dôstojníkov v nemeckom zajateckom tábore. Podrobne opisuje každodenný život ľudí tak, ako sa usporiadavajú so svojimi pocitmi s nedostatkom súkromia. Idealizujú si náklonnosť k jedného poľskému dôstojníkovi ktorý ušiel z tohto tábora. Ale skutočne utiekol, nie je to len fikcia, aby sa posilnila a udržiavala morálka vojakov?(23.3.2016)

 • Vampireman
  ****

  Původně mělo jít o trilogii, ale povídka Con Bravura nebyla do snímku zařazena. Ačkoli se jedná o vynikající část, popravdě má Eroica ve své podobě takový náboj, že si to jinak představit nedovedu. 85%(18.10.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace