poster

Golem

 • Polsko

  Golem

Sci-Fi

Polsko, 1980, 92 min

 • corpsy
  *

  Piotr, Piotr! Legendu o Golemovi nemáš ani v prdeli. Kto očakáva, že sa jedna z najväčších fantasy, stane kĺbkom nudných dialógov a ešte nudnejších scén? Ak je to všetko vinou vtedajšieho režimu, ešte by som to pochopil. Ale ináč...(17.8.2015)

 • darwin
  **

  Psycho-science fiction filmy tohoto typu mi nikdy neseděly.(2.4.2008)

 • Caelos
  ****

  Wojna Swiatow byla co do scifi žánru rozhodně lepší, Golem je takový... jiný. Ale dobrý, Piotr Szulkin většinou nezklame, stejně jako tady.(10.2.2011)

 • Sandiego
  ****

  Szulkin ve své celovečerní prvotině ještě hodně navazuje na své osobité trapasy a jestli existuje nějaké přirovnání jeho tvorby tak je to Švankmajer a jeho temný surrealismus. Golem skutečně není sci-fi v tradičním slova smyslu, sci-fi je jen východisko umělého člověka, zbytek je zajímavě seskupený soubor originálních a znepokojivých scén, jež působí spíše pocitově než aby vytvářely jasnou alegorii. Některé scény naopak jako by vypadly přímo z Kafky a tím byly poněkud srozumitelnější a výmluvnější. Szulkin se zde již prokázal perfektním řemeslem, umem vybudovat silnou atmosféru a vycepovat co nejvíce z minima prostředků. Přesto mě tento snímek ze čtveřice jeho opusů let osmdesátých oslovil asi nejméně, přesto však zůstává jedním z nejosobotějších děl polské kinematografie a jeho nadčasovost je působivá.(30.9.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace