Významné sociální dílo z meziválečného období nastoluje složité vnitřní dilema mladé ženy, která pracuje jako prodavačka. Má upřímně ráda sympatického hudebního skladatele, ale zároveň ji milostnými návrhy pronásleduje i postarší zaměstnavatel. Jenže jen od něho by mohla získat potřebné peníze na nákladné léčení, které by tomu, koho opravdu miluje, zachránily život... (oficiální text distributora)

Pitryx odpad!

Jestli je knižní předloha stejná, tak potěš koště. Nudný film, pro mne absolutně nevhodný. Z mého pohledu naprostý propadák a pan Štěpánek měl po přečtení scénáře rychle dávat ruce pryč. Připouštím filmu jisté kvality, ty jsou nepopiratelné, ale hloupost tématu i předlohy mne přece jen nutí dát nulu. ()

ostravak30

Panenství je z mnoha ohledů velmi pozoruhodný film. Tak za prvé jak režisér Vávra tak všichni scénáristé začínali. Pro většinu to byl první scénář vůbec a František Čáp pak napsal hned několik dalších dobrých filmů. Jde ale také o snímek, který se vymyká tehdejším normám. Vždyť nám zobrazuje dívky v moderním automatu, které se běžně ve filmech tehdejší doby neviděli, o chudé dívce a vypočítavosti postav kolem ní. Hned na začátku čelila sexuálnímu obtěžování otčíma. Pak si na ni dělá zálusk šéf i postarší zákazník. Žádná prvorepubliková pohádka se navíc nekoná. Dívky na jednu stranu Haně závidí, na druhou ji chápou a souhlasí. Podle nich by se chudá holka měla vdávat pro peníze. A dobrý konec také čekat nelze. Otakar Vávra zobrazil události tak, jak je nejspíš vidělo mnoho tehdejších žen a dívek bez nějakých příkras a kudrlinek. Řekl bych, že tím mohl klidně způsobit pořádný poprask. ()

sarianna

Na první republiku poměrně zdařilé drama s mírnými psychologickými prvky, které ale podle mě totálně pohřbil herecký výkon, přesněji spíš nevýkon, Lídy Baarové. Lída byla možná krásná (což si nemyslím,ale budiž), nicméně byla mizerná herečka. Vzhledově se sice na roli nevinné panny Hany hodila, nicméně její unylý projev spíš než nevinnou pannu připomínal takovou hloupou husičku. Oproti tomu se v menší roli blýskla Adina Mandlová, která své postavě dokázala vtisknout opravdovost. Možná, že to ani nehrála, že taková prostě byla, ale její postava je realistická a uvěřitelná, Lídina nikoli. Představitelé mužských rolí byli dobří všichni. ()

slavikzbojni

Skutočný klenot československej kinematografie, režisér Vávra a dve skvelé herečky Lída Baarová a a Adina Mandlová. Vávrov zmysel pre filmovú reč sa tu po prvý raz vyjadruje naplno, a české herečky okorenili svoju hru typicky českým pôvabom a krásou. Predloha komunistky Marie Majerové je sociálne aktuálna aj teraz a rôzne šéfovské "praktiky" sa vykonávajú v terajšej dobe takisto ako vtedy- kapitalizmus sa nezmenil. Je treba vidieť a v obnovenej verzii filmu aj kvalita je dobrá. Filmy s takýmto ostrým sociálnym obsahom sa dnes nenatáčajú žiaľ pre mladšiu generáciu nikdy sa nenaučí ako sa boriť s útlakom a vykorisťovaním. ()

romariost

Film Otakara Vávry s Baarovou a Mandlovou se odehrává v prostředí automatu.Což snímek činí zajímavým z hlediska pohledu na rychlé stravování v předválečném období.Navíc film rozehrává věčné dilema mezi láskou a bohactvím. ()

wooloong

K prvorepublikovým filmům přistupuji obvykle s pořádnou dávkou shovívavosti a jsem ochotná jim leccos odpustit, především kvůli závanu starých časů, nostalgii a obvykle skvělým hercům. Panenství je překvapivě výborný film po "technické" stránce, některé silné momenty jsem si pamatovala dokonce z dětství, třeba ten s panem radou a jeho vykuleným okem a cesta chodbou k jeho dveřím. Adina Mandlová a Zdeněk Štěpánek byli naprosto skvělí, ti nehráli, ale svou roli prostě přirozeně filmově žili. Největší zklamání mi přinesla Lída Baarová. Během celého příběhu si vystačila s pohledem raněné laně, a pokud role vyžadovala i jiné emoce, beznadějně přehrávala. To, co by se dalo unést na divadle, působilo ve filmu přepjatě a nepřirozeně. Při scéně, kdy se zhroutí na židli a zády ke kameře se srdceryvně rozpláče, jsem si mimoděk vzpomněla na scénu s poddruhem Bártou v Cimrmanově hře Vlasta a musela se smát. ()

milos.bradik

Film výborný, ale ta Baarová je jako vždy strašná, unylá a hraje příliš na efekt. Vávra však v tomto svém PRVNÍM filmu dokázal, že je výborný režisér a dal románu od Majerové zcela jiný psychologický ráz. ()