Významné sociální dílo z meziválečného období nastoluje složité vnitřní dilema mladé ženy, která pracuje jako prodavačka. Má upřímně ráda sympatického hudebního skladatele, ale zároveň ji milostnými návrhy pronásleduje i postarší zaměstnavatel. Jenže jen od něho by mohla získat potřebné peníze na nákladné léčení, které by tomu, koho opravdu miluje, zachránily život... (oficiální text distributora)

zette

Nadcasovy film a to ne kvuli celkem odvaznemu pribehu, ale predevsim diky Vavrove rezii, kteremu se v te dobe mohl rovnat snad jenom Fric. Slusne herecke obsazeni v cele s Baarovou a Mandlovou. ()

sator

Prvoplánovost charakterů typické pro tehdejší kinematografii nudí... Já se vás chci na něco zeptat mohu? Ano! Je ten koláč dnešní ? ()

lucascus

Čekal jsem od toho filmu více, námět hezký, ale dalo se od toho vytřískat více. Baarová s Mandlovou perfektní, to se však o mužských výkonech říci nedá, hlavně Ladislav Boháč byl nesnesitelný. Takže když to dáme všechno dohromady, vychází nám čistý průměr s hvězdným obsazením. ()

Master19

Velice hutný snímek. Lídu Baarovou nemám nějak moc nakoukanou, asi mě úplně neuhranula. Její výraz mi připadá fádní. Ačkoliv sem se to celkem hodí, protože rozhodně nejde o moc veselou záležitost. Pravdou tedy je, že třeba usměvavá Nataša Gollová by zde v hlavní roli nejspíš vypadala nepatřičně. Film je ze své podstaty hodně feministický, všechny ženy zde jsou rázné, pevné a sebevědomé a to včetně posluhovaček, kdežto chlapi jsou komplet slizcí obšourníci, tedy kromě chabrusáka skladatele Pavla, který je ovšem zase taková trasořitka že ani nestojí za řeč. Mě to ale nevadí, sledujeme svět pohledem mladé a krásné ženy. Scény sexuálního harašení jsou natočené působivě, dobře uvozují motivaci chování hlavní hrdinky, dialogy jsou sice hybné, ale pasáže beze slov jsou ve výsledku tím nejlepším z celého snímku. Vrcholem pak je bezesporu návštěva u pana rady vygradovaná zamčenými dveřmi a nutností znovu pohlédnout do mrtvicí zkřiveného obličeje dotyčného... Závěr pak také působivý a kvůli němu dávám i čtvrtou hvězdu. ()

Autogram

Celkom otvorené sexuálne harašenie v starom českom filme sa len tak nevidí a postavenie žien v práci by nezávideli ani v arabskom svete. Keď si odmyslím hlúpy úvod o vyhnaní z domova, nasleduje obstojný príbeh so striedavo naivnými a výbornými hereckými výkonmi. O nadržaných starčekov s chuťou na mladé mäsko nie je núdza ani dnes, len okolnosti už bývajú iné. Pár silných scén sa nájde, Tatry ako najvyššia inštancia záchrany zdravia je zaujímavá a ešte zaujímavejšie sú v takom starom filme skutočné prejavy autoerotiky. Len ma mrzí, že až tak márne to skončiť nemuselo. –––– A konečně, o jednoho muže víc nebo míň, na tom dneska nesejde. – Ale jen tak, bez lásky? – S láskou je to jako v Automatu. Každou chvíli přijde jiný host. –––– Kdo se utopí, tomu se prý zdají nejkrásnější sny. –––– Ono to málokomu dopadne tak, jak by si přál. Aby měl celý život jenom neděli a nikdy všedný den. A každý se s tím smíří. ()

ghatos

Ve své době progresivní. Klasické vztahové téma láska vs. peníze převedené do pomalu umírající První republiky. Tehdejší ženské hvězdy biografu si zahrály obyčejné dívky, co čekali na "štěstí". 67%. ()

vitekpe

Tak tady si u me Baarova splhla! Uplne jak Hollywoodska star, perfektni. Jinak velice dobre udelanej filmek, jak po strance dramaticke, tak predevsim vizualni. Adina skvela a ti dva stari kocouri, kteri krouzili kolem tech vsech holek, byli taky vynikajici. Za zminku stoji tez ucinkovani Bozeny Sustrove. ()

bohemia_regent

Na tomhle filmu je zajímavé srovnání dvou tehdejších českých hvězd: Lída Baarová odehraje nejen svůj, ale i dobový standard, ke kterému patří deklamativní hlasový projev a i když lehká, přece jen celková topornost. Vedle ní pak Adina Mandlová působí - i přes menší prostor, který tady má - jako zjevení, protože svým civilním a přirozeným herectvím předběhla dobu nejmíň o deset let. ()

Brejlil

Již Vávrovi současníci považovali Vávru za režiséra, který dokáže o svých filmech přemýšlet a natočit je tak, aby zaujaly. Panenství je toho dokladem. Vávrovi se podařilo vymáčknout jakýs takýs heecký výkon i z Baarové, kterou jinak řadím do škatulky krásky bez nadání. ()

Vesecký

Solidně udělaný přepis románu Marie Majerové, Lída Baarová v jedné z nejlepších a nejhodnotnějších rolí své kariéry, Jaroslav Průcha nezvykle v záporné roli starého floutka a záletníka. Hana Poláčková mezi dvěma muži, kteří jí byli odporní, ale k nimž ji vázaly existenční problémy... Smutné drama. ()

jane1106

Nebýt Vávrův sníměk o počestném děvčátku ve světě nadržených vobšourníků tak rozvleklý, patrně bych hodnotila výše. Scéna v bytě pana rady se vší tou symboličností (sochy, akvárium) a dědkovým konečným trestem je v rámci tohoto filmu režijním vrcholem. Závěrečné přijetí osudu mě v očekávání melodramatu příjemně překvapilo. Skvělý Štěpánek, tragický Boháč, jinak Kreuzmann v úlisné miniroličce opět pobavil. ()

brrumlaa

Na tehdejší poměry opravdu mimořádný film, který se zabýval zajímavou tématikou. V této době opravdu není otázka "panenství" v takovém rozměru aktuální. Nicméně tento film dává nahlédnout do nitra mladičké Lídy Baarové a jejímu zvažování, zda zachrání život milovanému a "obětuje" sebe a svůj život pro peníze, které by mu možná daly možnost života. ()

Astrebleue

Nádherná ukázka Vávrovy režijní práce. Je to ostuda, že jsem to shlédla až teď, je to perla prvorepublikové kinematografie. ()

Rattlehead

Po shlédnutí tohoto filmu si začínám uvědomovat, že český prvorepublikový film se pyšní dvěma režiséry, kteří snesou světová měřítka a u nichž se dá hovořit o něčem jako o autorském filmu (který nevězí ve scénáři, ale ve výsledném vizuálním efektu). Jedním je samozřejmě Gustav Machatý, druhým pak Otakar Vávra. Už úvodní jízda kamery v Panenství dává najevo, že tady opravdu nejde o tuctový film pro pamětníky k nedělnímu zákusku. Skvělá je scéna, kdy Lída Baarová jde za starým panem radou, aby si u něho svojí tělesnou láskou vydělala peníze, které hodlá použít pro léčbu svého milovaného. Záběry, které nám ukazují její strach a hanbu, jsou úžasné. Celý film je báječný a Baarová v něm dokazuje, že JE dobrá herečka. ()

karlee

Lehce teatrální, ovšem ti staří mlsní kocouři jsou výborní, stejně jako životem protřelá Adina, nejdřív prstýnek, pak náramek a nakonec náhrdelník, pro ten si už ale musíš přijít k němu domů, holčičko... I ta Baarová je tu celkem snesitelná, byť je to jinak podle mě celkem poleno. ()

IvonaK

Film nebyl obsahově špatný. Sice to bylo smutné že hlavni postava neobdržela svého vyvoleného, ale zato to byla alespoň nějaká změna. Ale víc hvězdiček tomu nedám protoze hlavni roli hraje herečka jejiž vzhled a vystupování mě ničím nezaujalo. ()