Jagerské hvězdy

The Lost Talisman

Romantický / Historický

Maďarsko, 1968, 78 min

• el.zapikano

Hľadal som nejaký kvalitný maďarský historický film a našiel som toto. Že vraj jeden z najlepších maďarských filmov vôbec. Niežeby som bol úplne sklamaný, ale nie je to nič z čoho by som padol na riť. Áno, bolo to veľkolepé, ale nič viac. Prvá časť tohto veľkofilmu ma veľmi nezaujala. Je to také nemastné, neslané a hlavne hrozne patetické. Dávam slabé **(17.2.2015)

Historický žáner nebol v maďarskej kinematografii taký silný ako v našej či polskej. Hoci sa v tomto prípade tvorcovia snažili zaujať veľkolepými scénami a štedrou výpravou, čo sa im aj vcelku podarilo, k tomuto žánru patria aj súboje a tie boli natočené otrasným sposobom, za ktoré by sa hanbila aj amatérska televízna inscenácia. Film som videl vcelku na DVD, v databáze sú obe časti rozdelené, takto to bežalo v našej distribúcii a neskor aj v Slovenskej televízii. Prvá časť sa rozbiehala dobre, ale napokon utopila v nude.(23.3.2015)

Viz komentář k druhému dílu.(9.10.2016)

Film Egerské hviezdy, v anglosaských krajinách distribuovaný aj pod názvom "Stratený talizman" som videl prvý krát v Slovenskej televízii ako malý chlapec pred viac ako 30 rokmi a až do dnešných dní mi v pamäti utkveli jednotlivé scény z filmu. Podarilo sa mi nedávno film zohnať a opäť som si teda užíval dobrodružstvá z mladých čias. Na jednom DVD sú spolu obe časti v celkovej dĺžke približne 150 minút. Film v ničom nezaostáva na inými historickými veľkofilmami - desaťtisíce štatistov, tisíce koní obrovské bojové scény. Posledná hodina filmu je prakticky celá venovaná boju o pevnosť Eger. Film je síce poznačený silne patosom, ale je to pochopiteľné, po neblahých udalostiach po zmarenom protikomunistickom povstaní v Maďarsku mal opäť oživiť národné cítenie. O čom vlastne film je: Film sa odohráva v 16. storočí v Uhorsku, keď prakticky celé územie dnešného Maďarska bolo obsadené Turkami. Eva Cecey a Gergely Bornemissza sú ako malé deti unesení jednookým tureckým janičiarom. Vďaka odvahe malého Gergelya sa im v noci podarí ujsť, pričom ukradnú koňa. V konskom sedle bol ukrytý vzácny talizman, ktorý jednookému Turkovi Jumurdžákovi mal prinášať štastie a nezraniteľnosť v boji. Deti sa dostanú domov a uhorskí vojaci potom rozprášia Turkov a oslobodia ostatných zajatcov. Mladý Gergely je poslaný na výcvik k Bálintovi Törökovi, aby sa stal z neho bojovník. Uplynie 10 rokov. Gergely sa stáva jedným z najlepších bojovníkov a poručíkom cisárskeho vojska a z Evy je dvorná dáma uhorskej kráľovnej. Bálint Török je veliteľom uhorského vojska. Uhorský kráľ zomiera a zostáva po ňom len malý syn a kráľovná vdova. Na radu jedného maďarského biskupa sa rozhodne stretnúť s tureckým sultánom. Jeden maďarský biskup spolu s jedným kňazom však zradia a vydajú bez boja do tureckých rúk najväčšiu maďaskú pevnosť - Buda (v dnešnej Budapešti). Veliteľ uhorských vojsk Bálint Török je zadržaný sultánovými vojakmi a poslaný do Istanbulu ako zajatec. Kráľovná vdova je nútená odísť s malým synom pod tureckým sprievodom do Sedmohradska. Spolu s ňom odchádza ako dvorná dáma aj Eva Cecey. Pri rozlúčke s Gergelyom si sľúbia navzájom vernosť. O rok neskôr prichádza Gergely do Sedmohradska na dvor ovdovenej kráľovnej kde sa dozvie, že Eva sa má zasnúbiť a vydať za iného, poručíka kráľovského vojska, ktorého jej vybrala samotná kráľovná. Gergely je tajne pošle svoj prsteň, aby jej pripomenul dávny sľub a tak Eva utečie pred sobášom a odchádza s Gergelym. Jeden potulný mních ich tajne zosobáši. Gergely spolu s mladým Bálintom odchádzajú do Istanbulu, kde sa pokúšajú oslobodiť z väzenia Bálinta Töröka, bývalého hlavného veliteľa uhorských vojsk. Prekazí im to však jednooký turek, ktorému kedysi Gergely vzal zázračný talizman. Ten sa dozvie, kto má talizman a pokúsi sa zavraždiť Gergelya, ale ten si vymení šaty s jedným tureckým žobrákom a tak miesto neho Jumurdžák zabije žobráka. Keďže sú prezradení, musia ujsť z Istanbulu. Po niekoľkých rokoch sa v Uhorsku schyľuje k novej vojne s Turkami. Eva a Gergely majú malého syna. Gergely odchádza do Egerskej pevnosti, kde jej veliteľ István Dobó sústreďuje sily na boj s Turkami. K Eve prichádza zamaskovaný jednooký Turek a pokúša sa od nej získať talizman. Tá ho oklame tým, že mu povie, že ho má jej manžel so sebou v pevnosti Eger. Turek unesie jej syna aby výmenou za neho získal svoj stratený talizman. V pevnosti Eger sa sústredí asi 1500 uhorských vojakov pod velením Istvána Dobó. Pošlú žiadosť o pomoc k cisárovi Ferdinandovi Habsburskému aby im poslal na pomoc cisárske vojsko, ale ten považuje Eger aj tak za stratený a pošle len symbolickú pomoc 150 vojakov. Obrancov pevnosti obkľúči obrovská turecká armáda, boj začína. Do obkľúčenej pevnosti sa tajnou chodbou pokúša dostať aj Eva, aby sa stretla s Gergelym. K pevnosti príde aj Jumurdžák a ponúka Gergelymu za talizman slobodu jeho syna. Eva sa dostane do pevnosti ale na žiadosť veliteľa Dobó sa ukrýva a neprezradí Gergelymu, že ich syna uniesli. Pevnosť denne ostreľujú Turci a na jej hradby útočia tisíce tureckých vojakov. Medzi obrancami sa nájdu aj zradcovia - maďarský poručík Hegedüs prejde k Turkom a tajnou chodbou privádza do hradu tureckých vojakov. Obrancom hradu sa podarí na poslednú chvíľu vyhodiť chodbu do vzduchu. Pri rozhodujúcom tureckom útoku obrancovia pustia na Turkov diabolský vynález - veľké mlynské koleso, ku ktorému sú pripevnené desiatky súdkov so strelným prachom a kusami železa, ktoré vybuchujú uprostred tureckých radom a spôsobia masaker. Pevnosť je zachránená, turci porazení, Uhorsko zachránené, Eva sa stretáva s Gergelym, ich syna oslobodia z tureckého tábora a všetci sa šťastní vracajú domov - klasický happy end.(10.11.2008)

Po první části jsem si myslel, že to Maďaři nikam moc nedotáhli a že natočili jenom takový naivní historický film, kde chtějí ukázat něco ze své minulosti. Když ale nakonec došlo na bitevní scény, musel jsem uznat, že do toho dali skutečně hodně a že se jim podařilo zvládnout historický film nadprůměrně.(31.7.2017)

• - Film bol natočený podľa historických udalostí, opísaných v románe Gézu Gárdonyiho, ktorý bol vydaný v roku 1901. Román sa opiera o historické udalosti z roku 1552, kedy tureckým vojskám v počte 80 000 odolala 38 dní dobývania hŕstka statočných obrancov hradu pod vedením Istvána Dobóa. (Cicis)