Otto von Stierlitz je hlavní hrdina ruské románové série Juliana Semjonova Sedmnáct zastavení jara. První kniha vyšla v roce 1970), a stejnojmenný televizní seriál, byl natočen v roce 1973. SS-Standartenführer Otto von Stierlitz byl ve skutečnosti plukovník Maxim Isajev, tajný agent KGB, který před infiltrováním SS Sicherheitsdienst operoval v Paříži a v Šanghaji. Podobně jako v románech Iana Fleminga o Jamesi Bondovi byly knihy inspirovány skutečnými událostmi. Stierlitz v nich například potlačil fiktivní Churchillův plán uzavřít mír s nacistickým Německem a zaútočit na Sovětský svaz. Také po svém návratu do Ruska byl Stierlitz/Isajev zatčen sympatizanty Beriji a před gulagem jej zachránila Stalinova smrt. Protože knihy poskytovaly poměrně přesný náhled na KGB a její operační metody, vyskytly se spekulace, že Semjonov sám byl agentem KGB. Dílo poprvé publikováno v době, kdy se sovětský režim pokoušel obnovit reputaci KGB, která značně utrpěla rolí vykonavatele Stalinových excesů. Má se za to, že popularita Stierlitze vnímání KGB v Rusku pomohla. Stierlitz/Isajev byl považován za ideálního agenta. Narodil se ve středu Rusi a byl to renesanční člověk, schopný dokončit všechny mise, ale současně znalý i kultury a umění. Mluvil všemi evropskými jazyky vyjma irštiny a albánštiny. Nedával přednost násilí – má se za to, že ve své padesátileté kariéře agenta zabil pouze jednou. Podobně jako James Bond měl svůj oblíbený nápoj, kterým byl koňak. Jezdil automobilem značky Horch a na rozdíl od svého západního protějšku neměl slabost pro ženy. Na svých cestách Evropou se Stierlitzovi stýskalo po rodném Rusku a často snil o návratu. Vypravěčem v ruské verzi TV seriálu "Sedmnáct zastavení jara" byl herec Kopeljan. Jeho úkolem bylo divákům se sníženou chápavostí objasňovat Stierlitzovy hluboké psychologické úvahy a vychytralé intriky. (oficiální text distributora)

cure

Charizmaticky Tichovov, klasická ruská hudba, krásne scenérie, herci hrajú, režisér režíruje, toto je filmové umenie. ()

Schlierkamp

Sovětský špionážní seriál podle románové předlohy J. Semjonova, jenž se odehrává převážně v Berlíně od února do konce dubna 1945, tedy v době, kdy je Německo v troskách a za měsíc zavalí hlavní město Tisícileté říše Rudá lavina. O to víc je překvapivé, že Sověti absolutně neměli potřebu své někdejší protivníky jakkoli dehonestovat, naopak krátce před zhroucením velmoci má všechno svůj pevný řád a nacisté v totálně beznadějné situaci, slyšící už výbuchy za městem, jsou vykresleni jako muži s pevnou disciplinou, maximálně si snažící zachovat svou hrdost a zároveň jako citliví lidé, smíření se svým koncem. Dvanáctidílný příběh se točí kolem Standartenführera Otto von Stierlitze, příslušníka SD, ve skutečnosti však už léta utajovaným sovětským špionem zvaným Justas, jenž dostal za úkol zjistit, kdo z vrchních představitelů nacistické hierarchie se podílí na diskuzích se Západními spojenci o separátním míru a předat důkaz o takovém jednání. Ústřední postavu charismatického Stierlitze, jenž i v situacích bezprostředně hrozící prozrazením dokázal zachovávat klid a rozvahu, ztvárnil neuvěřitelným způsobem V. Tichonov. Hlavní hrdina se nevrhá do akčních scén, spíše udivuje svými myšlenkovým pochody a mimořádnou dedukční schopností, což využívá nejčastěji v důležitých a dlouhých rozhovorech, při nichž je nutné dávat pozor na každé slovo. Seriál kromě ústředního překvapivě kvalitního a složitého příběhu zaujme jistě také tím, že se v něm vyskytují skutečné nejvyšší postavy nacistického Německa se snahou při výběru ruských herců o co největší fyzickou podobu, navíc u většiny z nich je divákovi nabídnut jejich krátký politický životopis. Pro větší válečnou autentičnost je seriál, zejména v první části, obohacen o krátkými záběry z bouřící fronty s komentářem. Jedná se o skutečně povedený sovětský špionážní seriál, v němž dokonce není ani nikterak adorována Rudá armáda, neboť režisérka T. Lioznova se moudře držela výhradně diplomatických Stierlitzových problémů. ()

fortex

často na tento seriál vzpomínám a moc rád bych ho po delší době viděl,snad by mně nezpůsobil nějakou újmu,těch hovadin co všechny tv vysílají stále dokola je už privela. ()

Shanen29

V té době velmi kvalitní seriál o gestapu a válečných nástrahách těch nejmocnějších,samozřejmě ve vlasteneckém stylu. ()

Amonasr

Zajímalo mě, zda se mi seriál bude líbit i po téměř padesáti letech stejně moc jako tenkrát, kdy se netrpělivě čekalo na každý další díl v televizi. Proto jsem si ho vyhledal na youtube v originálním znění a zklamán jsem rozhodně nebyl. Děj jsem si už nepamatoval, což je i moje výhoda, že se na téměř jakýkoliv film můžu dívat opakovaně a pokaždé mám pocit, že ho vidím poprvé. A zklamaný jsem rozhodně nebyl, těch víc než 10 hodin jsem zvládl za pár večerů, a dokonce jsem měl pocit, že jsou epizody čím dál napínavější a zajímavější. Jistě by se ve scénáři našla i slabší místa, ideologicky ovlivněná, ale nebylo to nijak přehnané, jak by se dalo v té době i čekat. K mému překvapení si dílo podrželo vysoký profesionální standard a vykresleným situacím se dalo z větší části věřit, příběh sovětského špiona přímo v nacistické výzvědné mašinerii působil značně autenticky. Nevzpomínám si, že bych v tomto oboru viděl kdy lepší seriál. Prima retro osvěžení. ()

milwaukee

Stierlitz vypadl z 15. patra. Zázrakem se zachytil o balkón v desátém poschodí. Zázrak opuchl a dlouho Stierlitze bolel. _____ Max Otto von Stierlitz byl jednička a z patnáctého patra rozhodně neskákal. Na to byl specialista spíš James Bond. James měl svaly, Stierlitz čáry. Za sedmnáct dnů vyřešil úplně vsechno. Na seriál nedám dopustit. Jednak vynikající Tichonov a pak rarášek Oleg Tabakov, aka Walter Shellenberg. Úvodní hudba a černobílé zpracování dávají celému seriálu ten správný rajc. Seriál jsem viděl v mládí, ale i teď ho beru jako TOP. Ne vše ruské musí být špatné. ()

Fajt

Viděl jsem film, ale hlavně slyšet dabing z Řitky, který je oproti původnímu z doby před sametovým podvodem úplná tragedie. Sekáče Stirlitze dabuje P.Oliva svým přiškrceným hlasem - absolutní degradace filmu !!! ()

Jehan

Málo platné, je to klasika. Intelektuál Stirlitz rozkládá už po léta Říši, která je v době děje seriálu již v posledním tažení, přesto mašinerie jede jako v dobách její největší slávy. Černobíle to má ještě větší kouzlo, odmítám kolorovanou verzi! Rusové (sověti) si dali záležet a posichrovali to celé kvalitními herci v čele s brilantním Tichonovem. Tabakov si to rovněž vychutnal, stejně jako Broněvoj. Co se jim asi dělo v hlavách? Rusky zadumané, rusky vyšpekulované. Nikoliv však rusky prvoplánově blbé. Tudíž na to lze koukat i po dekádách. ()

tatopulos

Asi je to hloupý předsudek, ale když jsem začal sledovat tento ruský seriál, James Bond se pro mě rázem stal sex-apelovým supermanem bez myšlenky. Po shlédnutí 3. části musím dát pět hvězd. Tolik krásné, rusky zadumané melancholie se ve špionážním a válečném seriálu a filmu hned tak nevidí. Tohle je radikální protiváha a protiargument vůči bondovkám ! Naco akční scény, když každá minuta seriálu může být plná filosofie, skepse a poznání nepřítomnosti morálky v "řádu světa" ? Úžasné dialogy, které v sobě mají pokoru, přičemž na některé otázky a myšlenky se nedá odpovědět /jen sdílet společnou absurditu ?/ A že život má blíž k tragice, nesmyslnosti, banalitě zbabělosti (víc než k hrdinně-"vzorové" archetypální nesmrtelnosti Jamese Bonda). To cítím v tomto seriálu téměř na každém rohu. Ale možná tam dávám něco, co tam ve "skutečnosti" není... A ti herci ! Tabakov, Tichonov... K tomu melancholická, do sebe uzavřená, nenápadná klavírní hudba, která se postupně otevírá....Při které slyšíte ticho a vlastní minulost. Konečně seriál, ve kterém se inteligence příběhu nebere jako handicap. Holt "komunistická propaganda" jako vyšitá.. Jdu si zapnout Ulici...:-) ()

Ludo444

Úplne vidím Brežneva s tým jeho obočím, jak sa tetelí nad tým, jak bravúrne to ten Штирлиц ťahá za tie nitky a vodí tých fašistov za nos. Brilantná zápletka, absentujúca propaganda, uveriteľné postavy... jediné s čím mám problém je tá celková uťahanosť, typická pre snímky čo sa natočili viac ako 10 rokov predtým, než som sa narodil. Možno tomu v budúcnosti hviezdičku pridám, pomyslel si Štirlic. ()

AdrianMonk

Těžko říct, jestli to je lepší než Kapitán Kloss, osobně spíše preferuju toho polského šibala, nicméně von Stierlitzt je takovej frajer, že bych si ho těžko mohl nechat upřít :-) ()

sharka.68

Pro mne to byl a bude jeden z nezapomenutelných seriálů. A plukovník Isajev- baron Stierlitz, další nesmrtelná postava. Po odvysílání tohoto seriálu, začali němečtí historikové pátrat v archivech,zda na tom seriálu není něco pravddivého a nedokázali říct, jestli ty dedukce byly jen dílem scénáristů a režie nebo se jen náhodou trefili do toho, co bylo v tajných archivech pečlivě skryto, případně, jestli předkládané dokumenty skutečně existovaly..a myslím, že i když vyhlásili,že je to jen fikce,postavená na historických pramenech, nebyli o tom plně přesvědčeni. ()

Gladi

Ak by sa dalo dam aj 10 hviezd, uz chapem preco stv tento serial oznacila stitkom kultovy spionazny serial, myslim, ze tento serial sa da zaradit nielen do sovietskej ale aj svetovej klasickej tvorby. Vynikajuco napisane postavy, ktore su excelentne zahrane. Az tento serial mi ukazal, ako vela udalosti ovplyvnujucich cely svet sa moze stat za 17 dni. Hoci serialu taha uz na 40tku je plny myslienok, ktore su nielen odkazom pre dnesnu generaciu, ale aj pre tu generaciu po nas. PS: Schellenberg v podani Olega Tabakova mi bol podivuhodne sympaticky :-) ()

Virusman666

Bolševická propaganda toho nejhrubšího zrna, když jsem byl malý, díval jsem se na to s nadšením v socialistické televizi, otec se mě zeptal, proč koukám na takovej škvár, samozřejmě jsem to tehdy nepochopil, moc se mi to líbilo, jak se tam střílí, dávám jednu* za film a druhou* čistě ze sentimentality... ()

Joostas

Drasticky mužný příběh.Je pravdou,že druhou světovou umí Rusové tradičně nejlépe.Nemám nyní na mysli některé prvoplánově ideologické filmy, ale například Klimovův Jdi a dívej se etc.Představitelé říšských represivních sil jsou v seriálu vykresleni beze snahy udělat z nich sarkastické karikatury.Špičkový sovětský agent v podání Tichonova je velmi uvěřitelný.Dokonalá vnější autenticita tlumí občasné vložené morality sovětského střihu.Kdyby se hovořilo o jiné víře,člověk by dospěl k pocitu,že na tom makal se Semjonovem i Graham Greene. ()

carl.oesch

Paradoxně, tady se vědomí "ideologičnosti" záměru dokážu zbavit. Seriál byl sice strašlivě zdlouhavý, ale byly zde věci, které mně zaujaly. Vjačeslav Tichonov (kterého paradoxně udělal essesáská uniforma, ve filmu Bojovali za vlast měl tak jako obyčejný voják Rudé armády tak desetinové charizma), skvělý Oleg Tabakov (podle mně jeden z nejlepších ruských herců všech dob), hudba a celková atmosféra, kde byl zachycen (nevím proč jsem to tak cítil) podvědomě onen nevyhnutelný konec nacistického režimu v Německu. Špionáž zde byla zachycena velmi neokázalým a nedrastickým způsobem, což asi není až zas tak překvapivé, vezmeme-li v úvahu fakt, že asi nejvýkonějším americkým špionem v Evropě byl nenápadný německý úředník Fritz Kolbe z Ribbentropova ministerstva zahraničních věcí, který celou válku jezdil do Švýcarska a informoval Američany přímo od zdroje. Na druhou stranu k oné zmíněné tendenčnosti - je pravda, že na konci 2. světové války vyjednali Američané za pomoci a aktivní spoluúčasti Švýcarů a osobně SS obergruppenführera Wolfa kapitulaci německých vojsk v Itálii. Vůbec ale není pravda to, co je v seriálu prezentováno a totiž to, že západní spojenci ve Švýcarsku vyjednávali přímo s nacisty za zády Rusů a chtěli s nimi uzavřít ještě před koncem války separátní mír a dokonce i spojenectví proti SSSR. Tuhle grandiózní lež samozřejmě prezentovali i v sovětské "válečné epopeji" Osvobození. Je zvlášť, smutné, ale taky velice poučné (třeba v souvislosti s Krymem a událostmi na Ukrajině), jak nestydatě dokážou Rusové lhát a překrucovat skutečnosti. ()

kolacky

Faye - moje slova. Sledovala jsem to jako historický film, romanci, dobrodružství i psychologický příběh. Na mě hodně zapůsobil Otto Melies, který pomohl ruské špiónce s dětmi k útěku za cenu vlastního života - jedno z dětí byla jeho malinká holčička. A von Stierlitz byl miláček - bylo mi sladkých šestnáct... ()