Svědek

Witness

Svedok

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1985, 112 min

Ach ty závěrečné pohledy, to bylo něco!!! Kvůli očím hlavní hrdinky bych se stal hnedle sektářem :-)) a ta jejich taneční chvilka brala dech, bo mně připomněla oblíbenou píseň, kdysi spojenou taky s krásnýma kukadlama, na kterou už sem úplně zapomněl. No a navíc, začátek a konec pěkně napínavá atmoška, takže suma sumárum zasloužená pětička :-)(15.11.2016)

• Milan25

Přesně jak píše Matty. Solidně rozjeté krimi se po dvacetiminutách změní v ukázku života jakési náboženské sekty, která mě naprosto vůbec nezajímala a přišlo mě to úplně mimo děj. Padouch se vrátí až po hodině, kdy nastane zase lehce svižnější závěrečná pasáž, která je poměrně nepřehledná. Vystřihnout celou tu pasáž s amenity, tak by se jednalo o zdařilé krimi (o délce asi 30 minut). A neodpustím si - životní výkon Harrisona Forda?? To jste neviděli Indiana Jonese?(12.5.2010)

Skutočne je to krimi žáner len okrajovo, takže treba zabudnúť na pátranie, dedukcie a naháňanie vinníkov. Ale aj tak nervydrásajúce napätie, hlavne pred koncom, nechýba. Z veľkej časti je film exkurziou do ortodoxnej komunity, svoje robí zvláštna hudba, a nakoniec som bol veľmi spokojný. Dokonca som si spomenul na scénu stavania stodoly, takže som film niekedy veľmi dávno už videl. Vtedy to ešte nebolo zvykom, ale dnes by si film žiadal nejakú potitulkovú scénu s romantickým dodatkom. –––– Copak to nechápeš? Co vezmeš do ruky, vezmeš i do svého srdce.(15.10.2019)

Prvotřídní thriller cca po dvaceti minutách konvertuje k nevěrohodné vyprávěnce o blízkém setkání dvou neslučitelných světů (jedni žijí pro něco, druzí z něčeho). Od druhé čtvrtiny není film zábavný ani jako podobenství s přemírou náboženských odkazů, z nichž nejvýrazněji prosvítá vykupitelský motiv. K vyhnání z domnělého ráje dochází po sesmilnění vyšperkovaném zabitím – víc pod povrch jsem neproniknul. Možná by mé hodnocení bylo jiné po důkladném prostudování Bible a možná vede cesta k pochopení Svědka úplně jinudy. Apendix: Zajímalo by mne například, jestli měla Johnova zběhlost v tesařině nést dva či dokonce tři druhotné významy (Fordovo původní zaměstnání). 70%(3.9.2009)

Vše začne jako typická detektivka, (svědek vraždy, korupce na nejvyšších místech, jediný správný polda, který může svědka ochránit) ale to by to nesměl být Weir. Režisér se více než na kriminální zápletku zaměřuje na život sekty amenitů, kteří odmítají městský život a jakoukoliv moderní technologii, ve které musí chtě nechtě vydržet neúplatný detektiv, aby mohl ochránit malého svědka vraždy. Zajímavý, ale bohužel hodně pomalý snímek, což na druhou stranu můžeme od Weira očekávat a třeba u "Master and Commander", mi to vyhovovalo.(1.7.2013)

• - Rovnako ako postava Johna Booka sa aj Harrison Ford v minulosti venoval stolarine. (mackyns)

• - Film se natáčel převážně v Pensylvánii v komunitě v Lancaster County, kde skutečně Amišové žijí. Filmaři do vesnice museli kvůli natáčení zavést elektřinu, po skončení filmování však ale vše uvedli do původního stavu a elektřinu zase odpojili. (janekrubes)

• - Věta, ve které John Book (Harrison Ford) během večeře s Amiši pochválí kávu, ve scénáři nebyla. (janekrubes)