Svědek

Witness

Svedok

Drama / Romantický / Thriller

USA, 1985, 112 min

Perfektně zvládnutý film. Bylo zde od všeho trochu - napětí, akce, romantika. Řekla bych, že amiši zde byli vykresleni celkem věrně, i když nevím, jak by se ve skutečnosti postavili k narušiteli, který s sebou přináší tolik nebezpečí. Mladý Harrison svou roli zvládl s přehledem, ostatně si ho ani jinak neumím představit, než jako muže v akci. Trochu mi lezla na nervy hudba, ale ta už k osmdesátkám patří. Příběh byl více než zajímavý, jen mě trochu mrzí ten konec, představovala jsem si ho jinak. Ale tak už to v životě chodí..:-)(19.1.2012)

..., to divák, toho času okouzlení...Na chvíli zákony svého světa zastavili. Plachá, jemná poetika, která se jako ten pravý tón ozývá ze srdce, jen svátečně, je v něm,... zaryta vzácně, hluboce. Zář niterného doteku okamžiku. Malý večerní půvab mlčenlivě všeříkajícího i bez doteků. "Dlouhou lučinou, hostí ho svou krajinou, k cíli, než červánky pohynou." S koncem, čas, který plynul, být s tebou, láska je, památka. Ostatní ať prominou. Závěr vrcholí, pohledy mezi nimi dojímají. Využiji slov básníka, jenž praví: "Nic neumírá v zapomenutí. Stane se...Kdosi k vám přistoupí, položí vám ruku na rameno, na okamžik se vám zachvějí víčka - a jako přes jeden krátký spánek ukradený ránu - pouto s oním dalekým dnem je zase navázáno. Žijeme věčné ráno..."(14.11.2016)

Kdo by to do toho Weira řekl. "Svědek" je naprosto dokonala směsice žánrů a prvků - kriminální zápletka se zde zcela organicky proplétá s romancí a psychologickým dramatem, plus klasické "nastavení zrcadla". Prostředí vísky Amišů tomu navíc dodává punc nevšednosti a zvláštního vyklidnění. Krásná, čistá práce, kterou kazí pouze (zato často) úděsné, syntezátorové plochy Maurice Jarre'a.(10.5.2011)

• Milan25

Přesně jak píše Matty. Solidně rozjeté krimi se po dvacetiminutách změní v ukázku života jakési náboženské sekty, která mě naprosto vůbec nezajímala a přišlo mě to úplně mimo děj. Padouch se vrátí až po hodině, kdy nastane zase lehce svižnější závěrečná pasáž, která je poměrně nepřehledná. Vystřihnout celou tu pasáž s amenity, tak by se jednalo o zdařilé krimi (o délce asi 30 minut). A neodpustím si - životní výkon Harrisona Forda?? To jste neviděli Indiana Jonese?(12.5.2010)

Ach ty závěrečné pohledy, to bylo něco!!! Kvůli očím hlavní hrdinky bych se stal hnedle sektářem :-)) a ta jejich taneční chvilka brala dech, bo mně připomněla oblíbenou píseň, kdysi spojenou taky s krásnýma kukadlama, na kterou už sem úplně zapomněl. No a navíc, začátek a konec pěkně napínavá atmoška, takže suma sumárum zasloužená pětička :-)(15.11.2016)