V malé pražské prodejně potravin se jednoho dne objeví revize, kterou vede nový pracovník, neúplatný pan Kurka v podání Rudolfa Hrušínského, u něhož si letos připomínáme 25 let od úmrtí. Na rozdíl od vedoucího provozovny Milana Vorla (J. Booth) je jeho zástupkyně, půvabná Alena Burdová (A. Heywoodová) nečekanou inventurou zaskočena. Žena je totiž do svého šéfa zamilovaná a měla s ním dvouletý poměr, který nedávno skončil. Alena nicméně dosud kryje manko, které vytvořil Vorel kvůli nákupu nového auta. Drahý koňak a cinzano se totiž téměř neprodává, a tak si dvanácti chybějících lahví dosud nikdo nevšiml. Milan s Alenou musejí alkohol opatřit do příštího rána, kdy bude inventura pokračovat. A skutečně se jim to s vypětím sil a nervů podaří. Jeden z kontrolorů však omylem rozbije jednu z lahví na regálu a zjistí, že místo koňaku v ní byl čaj. A stejné je to se všemi dražšími lahvemi, kromě dvanácti… (Česká televize)

insurgentes

Celkem zajímavý experiment, ojedinělý tím, že se spojili filmaři naši s britskými. Holt zlaté pražské jaro... Kontrast "dvou stran barikád" - kontrolora a jím pronásledovaných, je tady hezky dotažen i v tom, že zaměstnanci jsou ztvárněni britskými herci, jsou na první pohled lidé "z jiného světa" (a samozřejmě, zloduchové museli být "odtama" - aby se bolševický cenzor nažral), vzájemně se snaží k sobě nalézt cestu a přelézt hráz, ale jejich snaha působí komicky, a kdybychom neznali motivy, i nevěrohodně. Filmu by však prospěl trochu větší spád ve scénáři anebo alespoň jiné kouzlo, které by nám umožnilo sledovat rozvláčný děj se zaujetím. ()

Sipora

Další "bomba" ze šedesátých let, o které jsem nevěděla. Obsazení hlavních partů anglickými herci navozuje atmosféru světového filmu, což vzhledem k hlavní zápletce filmu působí až tragikomicky. Hned v úvodu jsou dechberoucí záběry z vltavské plovárny v centru Prahy na hlavní ženskou postavu - femme fatale Alenu, která s úsměvem i grácií spěje ke své záhubě. ()

ViktorD

Bez uzardění dávám plný prádlo, tenhle snímek si to zaslouží. Zajímavě vystavěná expozice pouze na obrazu a hudbě Luďka Hulana – obdobně si o dva roky později počínal i Jindřich Polák ve filmu Hra bez pravidel. Pedanticky a komisně vystupující Rudolf Hrušinský postupem času seznává, že nic není tak jednoznačné, jak se může na první pohled zdát. Je však už pozdě, lidský život byl zmařen, a tak se stává pouze nemohoucí výčitkou svědomí skutečného viníka. ()

F.W.Colqhoun

Dobrý večer, tlustej strejdo. O existenci koprodukčního filmu Jiřího Weisse jsem neměl donedávna tušení. Není divu. Lehkou erotiku falešně evokující titul Ninety Degrees in the Shade připomíná novovlnnou estetiku málo, konzumní kinematografii, která s uměleckými pokusy tuzemské kinematografie účtovala, vůbec. Mnohem více pak některé italské, francouzské či britské filmy - jako Pawnbroker či Repulsion :-). Takový ne-druh, lokalizovaný zápletkou o rozkrádačce lihovin, flákačstvím v pracovní době a komplikovaný vypravěčskou nechronologií, do pásem filmů pro pamětníky nepatří; i proto, že si ho málokdo pamatovat chce. Horko velkoměsta v monochromu a free jazz jdou k sobě jako vodka Martini a Bond, přičemž James Booth vypadá jako lacinější conneryovská varianta hokynářského svůdce. Trojúhelník vedoucí-prodavačka-kontrolor (Booth-Heywood-Hrušínský) se roztáčí noirově líně, poháněný směsí nízkosti, lásky, svědomí, sexu a frustrace a skoro antonioniovsky se otočí prakticky během jediné noci. Černobílí černoši U Fleků, chlast kam se podíváš; pod polštářem, v kufru auta, jen ve skladu ne. I kdyby vás podobně jako mě zápletka skoro minula, 90°F obohatí emisemi zvláštní atmosféry nepohodlí, která možná dobovou náladu ilustruje věrněji, než známější filmy z krásných let šedesátých. ()

Garch

Psychodrama. Rudolf Hrušínský, Koprodukce ČSSR/VB, Anne Heywood a James Booth, (Zlatý glóbus 1966, nominace) ()

Haniczka

Na počátku byl Rudolfek a tma. A pak bylo světlo. A taky pár zašantročených flašek. No, kvůli Rudolfkovi jsem to vydržela, ale kdyby tam nehrál, konce bych asi nedohlédla. ()

arcticsky

Další důkaz, jak dobré až brilantní filmy se zde v 60 letech točily. Hrušínský, kterému zdatně sekundovala Anne Heywood opět geniální...za zmínku stojí i hudba - Luděk Hulan a Karel Krautgartner. ()

Vesecký

Pouze průměrný příběh, nejvíc mě udivuje, že do toho Britové šli, protože kvalita námětu není vůbec atraktivní. Rozkrádačky byly častým zjevem za našeho režimu, kdy si lidé neuvědomovali, že okrádali sami sebe, když páchali takové trestné činy. Zpočátku jsem se dost nudil a spal, takže jsem nějak zaspal chvíli, kdy vedoucí lil do láhví po koňaku čaj - nebo to ve filmu vůbec nebylo a divák se to měl domýšlet? Takže v tomto ohledu dost složitá konstrukce, která však byla pro český film 60. let obvyklá. Chladný Hrušínský mi připomínal Kopfrnágla ze Spalovače mrtvol, natočeného o tři roky později. Angličtí herci mi dost vadili. ()

Nail

Hrušínský, ten nezklame nikdy, jeho herecký výkon je v tomto snímku úchvatný. Jak hraje s nesutále stejnou mimikou. Zajímavé je také na tomto filmu obsazení anglických herců. Ti mě ovšem tak nezaujali tak jako již zmiňovaný Rudolf Hrušinský. ()

TheMraca

Na svou dobu skvělé psychologické drama kde Jiři Weiss ukazuje své novátorské přístupy. Hrušínský jedním výrazem tváře dokáže zahrát to co jiní herci nedokáží v hodinovém projevu. 70% ()

Schlierkamp

Československo-britský film nabízející poměrně banální příběh a na němž je zajímavá pouze tato unikátní koprodukce. Výjimku tvoří jako vždy dokonalý R. Hrušínský, jakožto chorobně puntičkářský kontrolor Kurka, jenž přišel na manko v jednom pražském krámu. Veškerá anglická invence spočívá v obsazení dvou mileneckých postav, jež se zapříčinily o tento záporný rozdíl. Psychologické postupy postav mě nechávaly chladným, převážná čast snímku se odehrávala v nepřehledné temnotě, kdy se zmíněná dvojice ničím výjimečných anglických herců pokouší napravit svůj podvod. Domnívám se, že se podobně jako Vražda po našem jedná o podprůměrné Weissovo dílo se stejně zpackaným a nedotaženým závěrem. Z hereckého hlediska se mi jeví obsazení ostrovanů nepochopitelným. ()

tranquill

"Je to snadnější než nevěra..." No, že by to bylo nějaké úchvatné psychologické drama... nechápu smysl účasti anglických herců... ()

ing.man

Teda já to neviděl, ale slyšel jsem z vyprávění pana Skopečka, jak natáčeli tu nejdramatičtější scénu. Už dlouho jsem se tak nezasmál :) ()

karlee

K titulkům parádní džezík Luďka Hulana navodí atmosféru, pak jsem ale čtyřicet minut netušil, jak na takový nudný filmek o inventuře sehnali britskou koprodukci. Ovšem poslední půlhodinka je luxusní, Rudla Hrušinský dokonalý, jeho svědomídrtící pohled mě bude pronásledovat ještě asi hodně nocí. Nezbývá než zalitoval řídkého scénáře, mohl to být výborný film. ()

Ernie_13

Podľa môjho názoru veľmi dobrá psychologická dráma. A herecké výkony na vyššej úrovni ako v ktoromkoľvek z filmov ktoré sa momentálne točia v Čechách alebo na Slovensku. ()

ilclassico

Proč britský koproducent kývnul právě na tenhle námět, je mi záhadou. Právě ten je největší slabinou jinak výborně natočeného filmu. Tak banální příběh musel být vyčpělý už v době vzniku filmu. V rámci žánru za 3,5. ()

SAINTS

V 60.rokoch vznikli aj lepšie filmy ako tento,ale svoje nesporne kvality ma aj Weissov film.Hlavna hrdinka Alena je v podstate neštasna žena,ktora ma tu smolu že sa zamiluje do toho nepraveho veduceho predajne Vorela.Obzvlašt zaujimava je postava kontrolora Kurku,ktoru majstrovsky zahral R.Hrušinsky.Tato postava na prvy pohlad pôsoby chladne,prisne a trocha bezcitne,no aj on ma svoje problemy hlavne s manželkou alkoholičkou.V zavere aj on ma vyčitky svedomia a vie kto je skutočny pachatel,ale usvedčit ho už nie je možne. ()

yntelygent

Nie je to az take zle,skor naopak ale uplne aleze uplne suhlasim s uziatelom hippyman...v case vzniku tohoto snimku bolo zbytocne  az kontraproduktivne obsadit film zahranicnymi hercami...v tych casoch na to ceska kinematografia nebola odkazana,dokonca si myslim,ze vtedy este v ceskoslovenskych filmoch hrali vacsi a lepsi herci ako ti , ktorych obsadili do tohoto filmu...nepoznam pozadie tejto podivnej koprodukcie,ale lepsi drive by ten pribeh mal z ceskymi hercami...Rudolf Hrusinsky ako vzdy bezkonkurencne vynikajuci. ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny