V malé pražské prodejně potravin se jednoho dne objeví revize, kterou vede nový pracovník, neúplatný pan Kurka v podání Rudolfa Hrušínského, u něhož si letos připomínáme 25 let od úmrtí. Na rozdíl od vedoucího provozovny Milana Vorla (J. Booth) je jeho zástupkyně, půvabná Alena Burdová (A. Heywoodová) nečekanou inventurou zaskočena. Žena je totiž do svého šéfa zamilovaná a měla s ním dvouletý poměr, který nedávno skončil. Alena nicméně dosud kryje manko, které vytvořil Vorel kvůli nákupu nového auta. Drahý koňak a cinzano se totiž téměř neprodává, a tak si dvanácti chybějících lahví dosud nikdo nevšiml. Milan s Alenou musejí alkohol opatřit do příštího rána, kdy bude inventura pokračovat. A skutečně se jim to s vypětím sil a nervů podaří. Jeden z kontrolorů však omylem rozbije jednu z lahví na regálu a zjistí, že místo koňaku v ní byl čaj. A stejné je to se všemi dražšími lahvemi, kromě dvanácti… (Česká televize)

blackrain

Já jsem si myslela, že Alena a vedoucí prodejny Vorel jsou polští herci. Fakt by mě nenapadlo, že to jsou Angličani. Na první poslech jsem poznala, kdo je předaboval do českého jazyka. Na obyčejnou kriminálku mi tady něco chybělo. Tohle je velmi působivé psychologické drama. Vorel byl pěkný hajzl. Ovšem Kurka ho bude dlouho strašit. Přišlo mi jako by Rudolf Hrušínský neměl ani moc co hrát, protože vždycky přišel, zatvářil se neutrálně, něco pronesl a pak odešel nebo byl záběr na něco jiného. ()

topi

Jiří Weiss natočil podivné drama a obsadil pár anglických herců, kteří byli do češtiny předabováni. Vyznívá to jako obyčejná rozkrádačka v obchodě, na kterou přijde kontrolor Kurka (božskej Rudla), ale s příběhem se pojí i jakási psychologická linka, díky níž poznáváme více jednotlivé postavy. Nejvíce zaujme Rudla, on těmi svými výrazy ve tváři prostě dokáže dominovat a krásná Anne Heywood, jež hraje prodavačku Alenu a která se nebojí ve filmu odhalit. Zajímavé jsou i různé prostřihy, které zpětně doplňují důležité momenty. Jazzová smršť Luďka Hulana se střídá s nezvyklými psycho prvky. Celkově fakt divný film, který si ještě někdy určitě připomenu. ()

kagemush

Většina to už napsala a já taky musím,takže-VYNIKAJÍCÍ pan Hrušínský. To především,ale taky skvělá hudba (mimo jiné v titulkách nějaký Déči,-že by Lázlo Deczy,a co Vajco?)a ať si kdo chce co chce říká tohle byl skoro český skoronoir. ()

easaque

pro mě byl zajímavý film hlavně koprodukcí s Velkou Británií, o čemž jsem neměl vůbec ponětí, že něco takového proběhlo. Je vidět, že se to v té době začínalo trochu uvolňovat. Sice základní zápletka není nijak výrazná a je dost poplatná době, ale o tu přímo nešlo a spíš se tam řeší charaktery postav, vztahy mezi nimi a vlivy jejich svědomí a tím je dost nadčasový. Film na mě působil hodně rozvláčně a nějaké napětí bylo cítit až ke konci filmu, když se provalí ten podvod. Herecky to bylo zvládnuté dobře a Hrušínský byl asi pro mně nejvýraznější. 3 hvězdičky jsou dostatečné a znovu ho už vidět nemusím. ()

Hennes

Slušná kriminálka z prostředí českého obchodu let šedesátých. Doplněno o anglické herce (nevím proč, ale nezklamali) a postaveno na našich výborných hercích. Čaj místo koňaku, revize v obchodě, zklamání se v lásce a mladá prodavačka se pokouší o sebevraždu. Líbilo se mi jak při nákupu tvrdého "západního" alkoholu, museli Stelle Zázvorkové vysvětlovat nač ten alkohol potřebují. Prostě blbá doba. ()

Martin741

Pozeral som to len kvoli Rudolfovi Hrusinskemu, ktory bol suverenne najlepsim hercom byvaleho Ceskoslovenska, i ked realie CEskoslovenska 60. rokov mali hodne do seba : 77 % ()

cariada

Zvláštní snímek s produkcí a herci z Velké Británie, poněkud nechápu proč vlastně? Hlavní hrdinka prodavačka Alena je velmi pohledná žena, jenže kreje vedoucího s kterým má poměr, nebot krade alkohol. Přijde kontrola velice chrismatický Rudolf Hrušínský a tak jim nezbyde nic jiného než sehnat prázdné lahve a nelít do nich čaj a dát je zpátky do skladu. Samozřejmě se to při počítání okamžitě provalí nebot se jedna láhev rozbije. Alena je z toho na dně spáchá sebevraždu. Snímek má spíš za cíl ukázat jak to mezi lidma vypadá, že málo kdo vede štastný život , třeba kontrolor má doma hroznou ženu. Na snímku je pouze jedna vada a to že se velká část filmu odehrává v noci a je to černobílé tudíž tam toho mnoho není vidět. ()

MrPierc

Tajný poměr mezi vedoucím a prodavačkou donutí ženu k pokusu o vraždu. Proč se tak stalo ? Kvůli inventuře v obchodě. Co tam našli a kolik, se dozvíte po shlédnutí. Důležitá je ale role R. Hrušínského, který snad jako všude naprosto uhranul - dělá kontroly inventur . Každý toužíme po porozumění a lásce i takový tvrdý a neoblomný kontrolor. A i když je navenek ten nejvíce zlý - opak je pravdou. On si jen vytvořil masku, přes kterou není vidět. A ti lidé, kteří jsou na veřejnosti nejvíce zábavní, bývají největší krysy. ()

MadBigMax

Mé první setkání s tímto opomíjeným géniem českého filmu, nedopadlo vůbec špatně. Na 79minutách se rozehrává psychologická rošáda, s démonickým Hrušínským trénující na Kopfrkingla. Palec nahoru za parádní jazzový doprovod. ()

danecek24

23. Zlatý Glóbus za rok 1965 - nominace (1) - Nejlepší zahraniční (anglicky mluvící) film - Československo / Velká Británie ()

pakobylka

Spravedlnost bývá nejenom slepá, ale v mnoha případech i hluchá a chromá ... a podle toho náš svět vypadá. Kriminální zápletka pomáhá rozehrát komorní psychologický příběh nešťastné, naivní a především jednostranné lásky, která je ochotná přinést i tu nejvyšší oběť. P.S.: 1) Milé dámy, ne aby vás napadlo se jím inspirovat - žádný chlap za to nestojí ... ;-) ... 2) Z dnešního pohledu se celá kauza může zdát nicotná, neboť ohledně nejrůznějších kriminálních deliktů není žhavá současnost ani zdaleka tak úzkoprsá. ()

BASE

Velmi nadčasový snímek... Ukradený alkohol je zástupný motiv. Zamyšlení nad tím, jak život protéká mezi prsty a každým dalším i třeba uváženým krokem je možné se propadnout. Nechápu, že tenhle film nemá víc popularity a repríz. ()

sator

Začátek mě vzal ,atmosféra, tempo, hudba, ale později to ztrácí dech a stává se z toho fádní příběh... ()

HonzaBez

„Je to na mě silný kafe…“ Na mě to tedy takto silně rozhodně nezapůsobilo. Snad možná jen ve chvíli, kdy kontrolor Kurka vede rozhovor s prodavačkou Alenou a říká "já nejsem soudce, já jsem kontrolor.“ Jinak mi ten způsob vyprávění se spoustou retrospektivit přišel takový spíš průměrný. Možná to u mě souvisí i s tím, že tu člověk až na výjimky neuvidí známé české herce, ale zato řadu herců anglických. To samozřejmě je jistá zvláštnost tohoto filmu. Ale rozhodně to nečiní film ničím výjimečný. Co mě určitě zaujalo byla pěkná jazzová hudba. Ale asi jsem celkově čekal trošku víc. ()

farmnf

Nenechte se zmást začátkem. Tlustý upocený geniální Ruda Hrušínský sleduje pěkný holky v Praze a žere u toho tlustý, umaštěný párek. Do toho zní stupidní dixík poplatný 60-tým komunistickým letům. Pak se tam ale objevuje moc pěkná holka, vedoucí Pramenu. No a ta kočka má pěkné máslo na hlavě. A pak se neste s tímto neobyčejně obyčejným příběhem do světa skutečného filmového umění. Byl jsem překvapen, kupodivu příjemně. Na rok 65 teda kurva dobré kooprodukční dílo. ()

Akumulátor

V podstatě jednoduchý příběh, z typicky českého prostředí, proto nechápu proč byl točen s angličany a jaký to mělo pro film přínos. Rudolf Hrušínský je opět výborný, svým výrazem dokáže říci vše, aniž by přitom pohnul brvou v obličeji. ()

noriaki

Tohle je krásný příklad drobného, ale působivého filmu. Několik postav, pár lokací, mlčenlivé scény a nerušící hudba. Jiří Weiss využil dočasného uvolnění režimu a natočil koprodukční kriminálku s psychologickými prvky. Na role mu kývla naše tehdejší i budoucí herecká smetánka a přibral i pár britských hvězd druhé svítivosti. Příběh obstojí jako vztahové drama i kritika poměrů - socialistických i jiných. Konec pozvedává dojem ještě o trochu výš. ()

Master19

Šerá až temná... zdráhám se použít označení kriminálka... spíš psychologická rošáda. Hrušinský tu předvádí fascinující herecký výkon, aniž by prakticky hnul brvou. Britští herci jsou celkem zajímavým experimentem a nebýt jejich nepřirozeného klapání ústy, ani bych je nezaregistroval. Nejvíc se mi (herecky) líbil James Booth. Patří se zmínit i famózního Vladimíra Menšíka, který vždy absolutně ovládne pasáž, kde se objeví (a vlastně ani nemusí být vidět...), dále koupaliště na Vltavě a podmanivý hlas Marty Kubišové. ()

Casablanca

Kdyby nebylo černobílého obrazu, mohl by příběh zapadnout mezi epizody Ženy za pultem. Práce se světlem a kamerou a zvláště pak jedinečný výkon Rudolfa Hrušinského film pozvedly. Nezapomenutelným zážitkem je pak diskuze s pomocným režisérem Hynkem Bočanem v ERA Art klubu:-) ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny