Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

tragos

Nemůžu hodnotit, protože jsem stihl pouze posledních dvacet minut, každopádně to ale vypadalo hodně slibně. ()

Barak

Jsou ti tři chlapi vinní nebo nevinní.. já myslím, že je to jedno, dneska někoho oběsíme a kašlem přitom na zákony - takhle nějak by se dal shrnout tento film. Označení "western" je spíš jen jako taková "kulisa", protože tohle je jedno velké "drama" (kromě úvodních desítek minut). Někdo je zabit a banda chlapů, kteří si hrajou na drsňáky, bere zákon do svých rukou a chystá se dopadnout viníky. Náhodou narazí na tři muže, které obviní a ti se nemají jak bránit - tady to teprve začíná. Jsou bezmocní, nemají právo na spravedlivý soud, důkazy jsou nepřesvědčivé, ale čím dál více situace nasvědčuje tomu, že jsou opravdu do zločinu zapleteni - vycházejí na povrch nové "poznatky" a oni už nejsou těmi, kterými se na první pohled zdáli býti. Atmosféra tomu nechybí, délka je naprsto ideální (krátké, nenudící, zbytečně neprotahované) a.. dopis je sice pěkný, ale líp by udělali, kdyby o něm jen mluvili.... 7/10 ()

Ernst

Nemohu se zbavit dojmu ze se nejedna prilis o western, ale spise o soudni drama a nejelepe spise o moralni drama na otazku do jake mir muze clovek vzit do svych rukou zakon a rozhodnout o smrti druheho. Jedna se o stary studiovy film zasazeny do westernoveho prostredi. Prestoze zacatek trvajici pomalu 20 minut az pul hodiny, kde se debatuje o vytvoreni dovbrovolnicke jednotky, ktera vypatra a potresta zlodeje dobytka a vrahy jednoho z zdejsich farmaru, je neuveritelne pomala a lehce az nudna, ve chvili, kdy hlidka vyjede, film ziskava na obratkach. Z hlediska hereckych vykonu se nam predtavi takovy velikani jako je Henry Fonda, Anthony Quinn, Harry Morgan (znamy spise jako plukovnik Potter ze serialu MASH) anebo muj oblibeny herec Dana Andrews. Vetsina filmu se toci ohledne popravy tri udajnych vrahu a zlodeju dobytka, pres zajimave herecke vykony a zde zvlaste ocenuji Anthony Quinna a Dana Andrewse (Henry Fonda pres svou hlavni ulohu zustava upozaden). Dalo by se rici ze film je jakousi studii davoveho chovani, ale to bych asi prilis prehanel. Jednotlive postavy jsou pak take zajimave vykreslene - mestsky opilec, ktery je fanouskem veseni a lyncovani, soudce stojici na strane zakona pres nevuli davu jej respektovat, reverenda, ktery nemuze stat na jine strane nez na te, ktera je proti jejich potrestani a v neposledni rade mladeho hocha, ktery je nucen svym otcem, byvalym jiznaskym generalem, prihlizet a ucastnit se na techto zverstvech... Ne, The Ox-Bow Incident neni prilis westernem, nicmene se jedna o zajimavy pocim filmoveho prumyslu behem 2. svetove valky. Kdo uvidi nemel by byt zklaman. ()

JimiH

Snaha vyrovnat se s dědictvím lynče je v tomto filmu dost nepřesvědčivá - už kvůli příběhu, který se odehrává podle divákova očekávání. Co je největší devizou tohoto snímku je perfektní využití ateliéru, malé stísněné krajinky vytvářejí pocit ponorky a citové nevyrovnanosti všech "lynčujících", kteří už to chtějí mít hlavně za sebou... Henry Fonda tu navíc má napsanou postavu pochybujícího kovboje a jak ukázal o pár let později v Deseti rozhněvaných mužích, je to role která mu sedí. Po Dostavníku další zajímavý pokus Hollywoodu o serióznější western se povedl. ()

MaxForValue

Tak trochu iných 12 rozhnevaných mužov po westernovsky so skvelým Henrym Fondom. Niektoré filmy by si rozhodne zaslúžili oveľa viac pozornosti a toto je jeden z nich. Priamy ťah na bránku, žiadne zbytočné odbočky, pátos, žiadne vedľajšie dejové línie a i tie, ktoré by mohli sú vkusne uťaté v zárodku. ()

mac000

Jeden z těch filmů, které svým poselstvím přesahují hranice žánru. To není jen o životě na Divokém Západě a drsných mužích, kteří se museli poprat s nástrahami přírody. Víra ve spravedlnost je jednou z morálních hodnot, která nejen ovlivňuje zákony a jejich používání, ale i vnitřní přesvědčení či příkaz pro chování jednotlivce v sociálních vazbách k ostatním. A není nic horšího než davová psychóza, která je schopna toto vnitřní přesvědčení potlačit a strhnout k tomu chovat se jako ostatní členové stáda. Tento  kontrast dokázal film mistrně vyjádřit tak, že i 80 let po natočení zůstává velmi živým poselstvím. ()

ostravak30

To hlavní ve filmu není klasický děj westernu. Zde se pokládají otázky o vině a nevinně a o schopnosti jasně a kvalitně rozhodnout. Tato parta kovbojů se rozhodne, že má právo rozhodnout, kdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a dokonce je za to i potrestat. Trochu to chápu i jako otevřenou kritiku současného amerického soudního systému, kdy rozhoduje porota. V době, kdy se film odehrává, se sice už právo dostávalo k moci a stále více sílil duch spravedlnosti v podobě soudců a soudních rozhodnutí, ovšem stále brali muži právo do svých rukou. Možná je škoda, že film není delší a nerozehrává ve druhé části princip kolektivní viny a alespoň svědomí, když muži zjistí svůj omyl. ()

paddy35

Výborný psychologický western z mého pohledu. Neustále si pohrává s myšlenkou (ne)spravedlnosti a nechává naplno projevovat každou postavu, zkoumá její chování a smýšlení. Na western netradiční, ale velmi zdařilá věc. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý film ponúka v podstate prostý príbeh lynčovačky. To je však výbornou pôdou pre morálny konflikt, v ktorom sa ocitne hlavný hrdina. Gil Carter je síce výbušnej povahy ale v tomto prípade má však od počiatku jasno a spolu s pár ďalšími sa odmietne podieľať na poprave polapenej podozrivej trojice. Tú však nečaká šťastný koniec a film tak ústi do mravoučného finále. Produkcia a herci ako Henry Fonda či Anthony Quinn však vytvárajú dobrú atmosféru a nedovolia príliš upadnúť do zbytočného pátosu. 75% ()

Thilion

Popravdě řečeno mě maličko zaráží, jak nízký to tady má hodnocení. Řekl bych, že ty 4* si to plně zaslouží. Problém je, že 12 rozhněvaných mužů to prostě nemá šanci porazit. Je to maličko atypický western, což se mi na něm paradoxně docela i líbí. Nápad dobrý, ale nutně potřeboval rozvést. Čekal jsem trochu konverzační drama, ale bohužel hlavně zezačátku film klouzal po povrchu. S postupem času se zlepšoval, ale že by někdy dosáhl své potenciální hloubky, to se nestalo. Bohužel pro něj. Mohl mí i těch 5*. ()

sudruh sustruh

Netradičná konverzačná westernová dráma, pri sledovaní ktorej sa mi vybavil film Dvanásť rozhnevaných mužov a to nie len vďaka tomu, že aj v nej účinkoval H. Fonda. Nadčasovo vystihuje stádovité chovanie ľudí, ktorí sa rozhodnú vziať spravodlivosť do vlastných rúk, a miesto potrestania vrahov sa nimi sami stávajú. Kritiku nadurdenosti, egoizmu, plytkosti, ale najmä ľudskej hlúposti, ako aj dobrú psychológiu charakterov sa filmu podarilo vystihnúť pre Hollywood v netradične malom pristore 75 minút. Osobne ma zaujal aj mladý Harry Morgan, ktorého väčšina pozná iba ako plukovníka so seriálu MASH. ()

JimJam

Těšil jsem se na Henryho Fondu, ale nejsilnější byl nakonec samotný příběh, příběh o tom, že mezi spravedlností a odplatou není viditelná hranice. Závěrečná scéna s dopisem mě dostala a připoměla mi myšlenku z Durenmattova Návratu staré dámy - můžete mě zabíít, můžete říkat, že jste vykonali spravedlnost, ale vy sami budete nakonec vědět, že nejste soudci, ale vrahové. ()

Hombre8

V čem je tento snímek lepší než stovky dalších? Odpovím si sám. V ničem. Ani nebyli schopni si uhlídat barvu tekutiny v lahvích whisky hned v úvodu. Aspoň že je tu ukázana pravá podstata mysli a uvažování těch lidí, která se od té doby nikam neposunula. ()

Ferguson

Jeden z nejoriginálnějších westernů, kde není žádná scéna navíc. Vzhledem k tomu, že se ve filmu řeší dost citlivé a tísnivé téma, tak je film odproštěň od citově-vyděračských scén. Čtení dopisu je šikovně vloženo až na konec filmu. Zajímavá role pro Fondu a Quinna. ()

StaryMech

Přímočaře didaktické soudní drama ve slupce westernu, dramaturgicky sevřené a povýšené většinou dobře napsanými dialogy, galerií výrazně řezaných postav v podání dobrých herců a expresivním nasvícením studiových dekorací; údajně pod jeho vlivem natočil Lumet "Dvanáct rozhněvaných mužů". ()

milos.bradik

Výborný klasický western. Příznivci akčních filmů, ve kterých vítězí ten, který dokáže rychle tasit ať raději volí špagety a dají si hodně kečupu, ale toto nebudu film na jejich gusto. ()