Odpolední láska

• USA Love in the Afternoon (více)

Gary Cooper se v této dnes již klasické romantické komedii typově vrací ke své roli lehkomyslného svůdníka z filmu Bluebeard's Eighth Wife (1938), i když tentokrát jako stárnoucí playboy Frank Flannagan. Na scénáři k oběma snímkům se podílel slavný Billy Wilder, který Odpolední lásku i režíroval. Audrey Hepburn zde ztvárnila Ariane, dceru pařížského soukromého detektiva Clauda Chavasseho (Maurice Chevalier). Ten sleduje Flannaganovy milostné pletky a výsledek sděluje podváděnému manželovi (John McGiver), jenž se rozhodne záletníka zabít. To ale zaslechne Ariane, která okamžitě spěchá Franka zachránit. Dokáže jej udržet v bezpečné vzdálenosti od McGivera tím, že se sebe dělá světačku; to Frank sice rychle prokoukne, ale Ariane jej stejně velmi fascinuje a poté, co dívka zmizí, rozhodne se ji hledat... Když se pak jednou setká s Chavassem, vypráví mu o krásné neznámé a netuší, že jde o detektivovu dceru - a ten mu rovněž v nevědomosti nabídne, že mu ji najde. Když pak ale zjistí, že by tak podporoval vztah své dcery s o mnoho let starším casanovou, začne ji od něj zrazovat. Ariane však na jeho naléhání nedá, což otvírá cestu k velkému romantickému finále. Film osvěžuje jemný humor jako je například výborný opakující se gag s kvartetem cikánských houslistů, kteří záletníka Coopera sledují úplně všude, včetně koupele v páře. Tato plynulá, inteligentní a mistrně natočená romantická komedie získala kromě řady nominací také několik cen; jako adaptaci románu Ariane Clauda Aneta ji napsali společně Wilder a I.A.L. Diamond. (oficiální text distributora)

haWranka

Úplná nádhera. To, jak to mezi Garym a Audrey jiskřilo, to je něco úžasnýho. Romantická komedie je hned o něco výš. Jediný, co mi po chvíli vadilo, byla ta děsná a věčně se opakující písnička. ()

lakart

Velmi zdařilá romantická komedie, kde opět vévodí scénář a herecké výkony. Wilder prostě umí. V tomto snímku ovšem postrádám originalitu, jedná se spíše a rutinní filmařinu, ale i přesto hodně na úrovni. 95% ()

ZnalecH

Neříkám, že je to špatný film a většinu filmů s Audrey Hepburnovou jsem hodnotil kladně, ale tady jsem musel ubrat. Problém je v tom, že to nemá spád, což mi u tohoto 130 minutového filmu dost chybělo, málem jsem u toho usnul... ()

Adiemus

Po prvním zhlédnutí jsem si namlouvala, že Audrey nemohla hrát v takovém nic. Jen kvůli ní jsem dala Odpolední lásce ještě jednu šanci, ale můj původní názor, že jde o nejnanicovatější Wilderův film, se nezměnil. Korunu všemu nasadil Gary Cooper, který měl ve svých šestapadesáti na míle daleko do charismatického postaršího milovníka. Snad kdyby roli Franka Flannagana hrál o sedm let mladší James Stewart, byl by celý příběh stravitelnější, i když jde o červenoknihovní splácaninu non plus ultra. Pravda, ne vždycky se zadaří. ()

neo93

Moc příjemný romantický snímek od slavného Billyho Wildera. Již ty úvodní asi tři minuty jsou úžasné, kdy nás vypravěč, soukromý detektiv Claude Chavasse, uvádí do Paříže, kde lidé lépe jedí a také se častěji milují, a to na všech rozličných místech i ve všech různých podobách. Ihned poté, začíná samotný příběh, kdy se Chavasse po sledování jednoho mileneckého páru vrací domů, kde podle jeho slov, žije jen on, jeho dcera a její cello. A právě v tento moment přichází na scénu ústřední postava celého filmu a hlavní důvod, proč se na snímek vůbec podívat, totiž slavná Audrey Hepburn. A to ve své typické roli. Audrey představuje milou, chytrou, okouzlující ovšem naivní mladou dívku Arianu, dceru onoho detektiva, která se bezhlavě zamiluje do postaršího sukničkáře, který si pokaždé na chvilku užije s ženou, kterou potká, což je všude tam, kam zavítá při svých obchodních cestách po Evropě. Ve své podstatě velmi jednoduchý příběh, který je ovšem atraktivní už jen tím, jak se ti dva seznámí a ještě více následným vývojem jejich komplikovaného milostného poměru. Zajímavé je rovněž propojení detektivní linky otce s tou romantickou, kterou obstarává zase dcera. Nelze taktéž nezmínit čtyřčlennou cikánskou hudební skupinu, která je u všeho podstatného. Nejvíce ale samozřejmě potěší Audrey Hepburn, jenž je ve své roli opět skvělá, tak i její mužský protějšek Gary Cooper jako Frank Flannagan, který je také velmi dobrý. Výborný film, kterému nechybí ani potřebný humor, bez něhož by se takový to snímek prostě neobešel. ()

maruli

Dávám 5*, možná proto, že už na gymplu mi holky říkávaly, že sem seniorfil :))) Film Love in the Afternoon byl ke všemu tak jemný a tak romantický a Audrey zas tak nááádherná, éterická a Gary Cooper takovej chlap.. že mé hodnocení prostě nemůže být nižší. TOHLE je pro mě romantický film, jak má být, takové už se dnes bohužel nedělají... ()

Astrebleue

To že nemá film ,,plný počet" neznamená, že nestojí za to shlédnout. Přesně to platí o tomto filmu, který ačkoli celkem volně plynoucí a nepříliš dechberoucí je přesto příjemně sledovatelný, roztomilý a závěrem vrhne slzy do očí. Audrey je roztomilá tak jak má být, Gary Cooper šarmantní gentleman a Paříž je prostě Paříž, víc nepotřebujete vědět. Rozhodně tomu dávám přednost před Funny Face. ()

Rattlehead

Další parádní snímek od B. Wildera, jednoho z nejlepších režisérů, co kdy Hollywood měl. Ani nevím, co pochválit dříve, jestli vynikající scénář, skvělé herce, krásnou hudbu, nebo osobnost režiséra. Tohle je doslova prototyp křehké romance, která vás rozpláče. Vřele doporučuji. ()

Sagisia

Kdybych si já blbec tenkrát na Place Vendome v Paříži raději vyfotila vchod do hotelu Ritz namísto prodejny Chanelu, která je vlastně v tom samým baráku, to by bylo mnohem romantičtější... Na autobusových zájezdech do Paříže by už konečně měli přestat pouštět dokola Účastníky zájezdu a raději pustit něco tematického - třeba zrovna Odpolední lásku, Amélii z Montmartru nebo Šifru mistra Leoparda. Sice by možná pár lidí s jiným vkusem po cestě odpadlo, ale Audrey (ať už Hepburn nebo Tatou) by jim jistě spravily chuť :) ()

kubilov

Billy Wilder je skvělej, Audrey Hepburn je skvělá, ale celej tenhle film je tak nějak o ničem. Přestárlý bonviván, mladá prolhaná naivka a sympťák táta-detektiv, kterej to ale fakt nezachrání. Balanc mezi detektivkou, romantikou a komedií taky nic moc, protože napětí je veškeré žádné, romance mezi hlavní dvojicí nefunguje jak by měla a vtipů je zde velmi poskrovnu. Asi už fakt nikdy nepochopím, že v každým druhým filmu s Audrey musí být její partner dědek, vždyť se k ní vůbec nehoděj. Jen všudypřítomná a všudyhrající cikánská kapela a výměna jednoho parfému za dvanáct banánů nestačí, na Billyho slabota. ()

DoNotCross

Wilder byl génius. Kdybych měl vybrat jednoho oblíbeného tvůrce černobílých bijáků, sáhnu po něm. Stačí úvodní expozice a spustí se na vás větší příval energie, než ze všech filmů od Baye dohromady. Nápaditost, lehkonohost, poťouchlý humor. Takže ano, na Odpolední lásku jsem se těšil. Zestárlý playboy narazí na popelku, která s ním zacvičí, jako žádná před ní. něco takového by soudný člověk odstřelil jenom z principu, to by však popelku nesměla hrát Audrey. Ta svýma velkýma očima, dívčí roztomilostí a dětskou umíněností v klidu utáhne kdejakého štramáka. Všechno funguje na jedničku. Krom stopáže. Úvod je jednoduše zbytečně dlouhý a ta romance, kvůli které jste strčili DVD do mechaniky se začne odehrávat až po nějakých čtyřiceti minutách. A to je zatracená škoda, protože fakt stojí za to a ať jsem možná změkčilý, je zatraceně vtahující a dojímavá, především díky chemii dvou ústředních postav. Být o něco kratší, byl by snímek dokonalý. Sakra Billy, mohl jsi mít na krku další klasiku! ()

Fajt

Dvě hvězdy pouze z úcty k Billy Wilderovi. Skvělý herec Gary Cooper jako 54 letý Don Juan, oblbující děvčata, tak to je parádní úlet. No a cikáni, kteří v parních lázních hrají na housle ??? tak to je další úlet. Nelze z diváků dělat trouby, kteří padnou na zadek ze slavných jmen i když původní záměr, byl určitě myšlen dobře. Komedie ? a kde ??? ()

lektvar

Ako sa sakra mám romanticky stotožniť zo ženskou, ktorá z toho všetkého nakoniec vyjde ako úbohá ranená krava. Fantázia-nefantázia. ()

lulu37

Ľahká komická romantická parádka aj pre náročných. Keď sa o Marilyn Monroe hovorilo ako o nedokonale dokonalej, tak to isté platí aj o Audrey...Jej krása, šarm a detskosť je inšpiráciou aj pre, nás, mladšie ženské. ()

JannieMc

Hola Guys! =´) Chci to napsat jednoduše - mě prostě fascinuje, že v době, kdy pojmy jako "láska na první pohled", "láska", "vášeň pro druhého", "tanec" mají jiný význam, než kdysi mívali, zní skrz Love in the Afternoon tón, který je všechny spojuje, ale nenechává je na půl cesty vhledem k dnešní době, ale plně je využije a dá na odiv a křičí do světa a vše je v tomto díle jaksi výraznější a hrany ostřejší a vtip a kuráž doopravdová a jak to fouká, dává to sílu! To se mi moc líbilo! =´) "Dear mistr Flannagan, předkládám seznam mých nápadníků pro ověření...číslo 1.: Kanadský hokejista; číslo 2.: import-export; číslo 3.: Holandský alkoholik; číslo 4.: španělský toreador; číslo 5.: německý obchodník; číslo 6.: šofér německého obchodníka; číslo 7-10.: účastníci cyklistické výpravy;..." (pozn.: čísla jsem zpřeházela a vymyslela, omlouvám se. ;) ale stejně! - bylo jich 19! :D) ()

pollstro

Odpolední láska v zamilované Paříži doprovázená neúnavným cikánským hudebním kvartetem, láskyplným nádechem a promyšlenou romancí, která svojí sofistikovaností v následujících letech poznamená veškerou Wilderovu romanticko-komediální tvorbu, a která je zároveň velkolepou a úctyhodnou poctou samotnému Lubitschovi. Filmová harmonická souhra humoru, emocí, grotesek a nádherně půvabné romance, která i přes občasný sentimentální průběh neváhá vykreslit portrét nejen amerického muže, ale nýbrž i mladé nezkušené dívky, která se bezhlavě zamiluje do několik let staršího protějšku. V rámci vykreslení vzájemného vztahu dvou hlavních postav málo přesvědčivé, způsobené nepravděpodobnou chemií, ani ne tak z důvodu velkého věkového rozdílu, ale spíš v mužské povaze, která si jednoduše nedokáže získat žádné sympatie, přičemž nádherná a drobná Audrey Hepburn si ji získává v plné své kráse. V samotném závěru na vlakovém nádraží se i přesto dostává pocit bezchybnosti a láskyplné, skoro až dojemné atmosféry, která nádherně uzavírá roztomilý příběh. "I came early because I wanted to tell you that I´m not comming later." ()

SelfishMan

Milá, inteligentní a hezká...ne, teď nemluvím o Audrey, ale o Love in the Afternoon. Když ještě tyto přívlastky nebyly tomuto žánru cizí, kdy se ještě romantická komedie opravdu uměla natočit. Wilder odvedl s hereckými esy v rukávu skvělou práci. Gary Cooper jako postarší svůdník, lehkomyslný lovec žen (který byl nakonec uloven sám) a businessman a Audrey stejně čarovně krásná jako vždy a všude, snílek a naivní dcerka detektiva. Opravdu inteligentní humor, pěkný (ikdyž dopředu odhadnutelný) příběh a kouzelně ulhaná Audrey se švihákem Garym způsobili na mé tváři permanentní úsměv po celou dobu sledování. Myslel jsem si jaký jsem tvrďák, když mě všechny ty dnešní romantické komedie spíše znechutí než dojmou či pobaví...ale asi si stačí si pustit holt něco jiného ;) 80% ()