Odpolední láska

• USA Love in the Afternoon (více)

Gary Cooper se v této dnes již klasické romantické komedii typově vrací ke své roli lehkomyslného svůdníka z filmu Bluebeard's Eighth Wife (1938), i když tentokrát jako stárnoucí playboy Frank Flannagan. Na scénáři k oběma snímkům se podílel slavný Billy Wilder, který Odpolední lásku i režíroval. Audrey Hepburn zde ztvárnila Ariane, dceru pařížského soukromého detektiva Clauda Chavasseho (Maurice Chevalier). Ten sleduje Flannaganovy milostné pletky a výsledek sděluje podváděnému manželovi (John McGiver), jenž se rozhodne záletníka zabít. To ale zaslechne Ariane, která okamžitě spěchá Franka zachránit. Dokáže jej udržet v bezpečné vzdálenosti od McGivera tím, že se sebe dělá světačku; to Frank sice rychle prokoukne, ale Ariane jej stejně velmi fascinuje a poté, co dívka zmizí, rozhodne se ji hledat... Když se pak jednou setká s Chavassem, vypráví mu o krásné neznámé a netuší, že jde o detektivovu dceru - a ten mu rovněž v nevědomosti nabídne, že mu ji najde. Když pak ale zjistí, že by tak podporoval vztah své dcery s o mnoho let starším casanovou, začne ji od něj zrazovat. Ariane však na jeho naléhání nedá, což otvírá cestu k velkému romantickému finále. Film osvěžuje jemný humor jako je například výborný opakující se gag s kvartetem cikánských houslistů, kteří záletníka Coopera sledují úplně všude, včetně koupele v páře. Tato plynulá, inteligentní a mistrně natočená romantická komedie získala kromě řady nominací také několik cen; jako adaptaci románu Ariane Clauda Aneta ji napsali společně Wilder a I.A.L. Diamond. (oficiální text distributora)

E.T.Martin

S geniálním scénářem a skvěle napsanými dialogy se dá jen těžko něco pokazit. V tom měl prostě Billy Wilder víceméně štěstí, a dosvědčuje to i film Odpolední láska. Navíc točit romantickou komedii s Audrey Hepburnovou, to už by se museli tvůrci jo snažit, aby výsledek pokazili. Na Wilderových nejlepších filmech se mi líbí, že si divák může vychutnat každý dialog, každou větu, kterou herci pronesou. O Odpolední lásce to platí taky, přesto ale k úplným špičkám Wilderovy tvorby nepatří. V podstatě mne zde pobavili více všechny ostatní scény než ty romantické. Chemie mezi Gary Cooper a Audrey nefunguje úplně tak dokonale, ale i přesto musím říct, že finální scéna loučení na nádraží je prostě dokonalá a nezapomenutelná. ()

Vierka135

Hľadala som niečo romaticko-vtipné na predkrámovú seánsu so zmrzlinou a podobnými mňamkami a našla som. Bolo to vtipné, veľmi milé a môj konský rehot niekoľkokrát vyprovokoval spolubývajúci k dvihnutiu zadku zo stoličky, aby sa prišla pozrieť, čo to pozerám. Prvýkrát zaľúbená Audrey tam bola rozkošná ako šteniatko a celý týždeň mi potom v mojom hormónmi zaplavenom mozgu hralo dokola, že idem do Paríža. ()

Anetulicek

Každým jej filmom viac a viac žasnem...Ako som mohla žiť a toto nevidieť... Zbožňujem ako skvelo dokáže stvárniť postavu a jej herecký partner za ňou vôbec nezaostáva. Príbeh ma neuveriteľne vtiahol. Úplne som si užívala jej hravé zvádzanie a on nevedel odolať... 5* ()

r007

Nebýt Audrey, tak by film zapadl hluboko a nikdo by ani nevzdechl. Gary je nejenom o dost starší, ale i o hodně slabší, aspoň podle mého hlediska.Možná to bylo scénářem, že neměl možnost se projevit, možná prostě jen není můj typ. Ale pokud ho srovnám s Cary Grantem např. v Šarádě, tak mu nesahá ani po kotníky. Jinak je ve filmu pár kouzelných scén...pijácká, paní s pejskem, kožich v pouzdru na cello...a závěrečná na vlakovém nádraží. Bohužel jako celek poslabší, protože jsem měla čas přemýšlet, jak může kapela hrát v sauně a jak teda nakonec milá Audrey dopadla. A proč se její otec usmívá, když mu dcera odjíždí s takovým floutkem . No, bylo to asi na 2 hvězdy, ale za úžasné oči krásné Audrey musím jednu přidat. ()

stado

Další klasika Billa Wildera s překrásnou Audrey a trochu přestárlým, ale šarmantním Gary Cooperem. Velmi romantické. Stále mám před sebou Audrey a její celo. ()

marttul

A opět ta Audrey...Myslím, že žádný film, ve kterém se tato náherná žena objevila prostě špatný být nemůže. Odpolední láska mě opravdu velmi okouzlila, byla jsem naprosto vtáhlá do děje a doufala, že nějakým zázrakem přibude stopáži ještě pár minut a nebude muset být konec. Ariane je mladá, naivní dívenka, které doufá, že změní muže, kterého miluje ( velmi obvyklé v normálním životě bohužel =P ). Audrey tomu přidalo tolik kouzla, že jsem nahlas křičela na pana Flannagana " bože chlape, ty snad nemáš srdce!! " ... Zkrátka za pět. ()

dracekt

Opravdu nádhérné kostýmy, příjemný příběh s Audrey. Upozorňuju, že jako fanoušek Audrey se jedná o zaujatý komentář :-). ()

Dr.dogous

Pro Audrey, křehelku mám slabost, ani nános prachu filmu neuškodil. Na bývalé lásky se nežárlí, zabývat se gerontologii? A je po romantice. To jsem nechtěl. :-) 79% ()

ta*jemna*

ano..."Nic tak zvláštního" naivní romantická komedie - a přece tak krásné! Příjemné, vtipné a milé. Stokrát otřepané téma, ale... herci to zmákli originálně...no a v neposlední řadě Billy Wilder. ()

Damnsinead

U Audrey typický film s partnerem, který by jí bez přehánění mohl dělat taťku. Komediální moc není, ani scény se psem, který to chudák tolikrát schytal. No a pojmout film víc realisticky, tak by se happy end nekonal. Romantika taky nebyla žádná sláva, působilo to jako snaha nacpat dvě herecké hvězdy do jednoho přeslazeného filmu za každou cenu. A že otec Ariane takového chlapa jen tak schválil, působilo jako pěst na oko. Audrey je roztomilá, nehraje špatně, ale to je tak všechno. Velmi slabé tři hvězdičky. ()

Raviola

Budu se opět opakovat. Není špatných filmů s Audrey Hepburn. A když se k tomu přidá Gary Cooper není co vytknout. Klasický romantický film s prvky humoru, která pohladí srdce i duši. ()

Godlieb

Klasický Billy Wilder, ovšem jako odpověď na Prázdniny v Římě to moc dobré není. Témata se míjejí o míle, Odpolední láska není tak rozpustilá a nevázaná, dokonce se mi místy zdálo, že režisér trochu moc tlačí na pilu a žene film do přílišné sentimentality a klišovitosti, to ovšem nic nemění na na tom, že odpolední láska se řadí k tomu lepšímu co Hollywood mohl v 50. letech nabídnout na poli romantické komedie. Garyho Coopera si většinou spojujeme s westerny, ale role stárnoucího šviháka mu moc sluší, Audrey Hepburn se pro role jako je Ariane narodila a Maurice Chevallier je typický Francouz nejen jménem. Kulisy jsou místy dost okaté hlavně ve scénách v exteriéru, naopak pasáž "na pikniku" je po všech směrech perfektní, vtipná, roztomilá, dráždivá (musím si zakázat mít o Audrey nemravné myšlenky), pobavila mě i narážka na Marilyn Monroe ve scéně s kožichem, naopak Poláka v sobě Wilder nezapře odsuzováním Wagnera, i když jde jen o Tristana a Isoldu, několik záběrů je naprosto nezapomenutelných (Audrey truchlící na posteli, namlouvající na diktafon jména domnělých milenců, cikánská kapela v bytě, cikánská kapela v sauně), a pak samozřejmě konec, právě tady sklapne všem kritikům, takhle měla vypadat ta legendární scéna na nádraží v Casablance, někdo možná zareptá že to byl zase happyend, ale upřímně, kdo to těm dvěma nepřál? ()

Mparrowka

Vedle Slaměného vdovce a Někdo to rád horké se podle mě jedná o nejlepší film Billyho Wildera. Tato romantická komedie odehrávajíc se ve městě lásky nepostrádá nápad, vtip, dojetí a sympatické herce v čele s roztomilou Audrey Hepburn. Už úvodní scéna popisující lásku v Paříži vám vykouzlí úsměv na rtech, který vám vydrží až do konce. Minimálně u scén, ve kterých dává Audrey playboyovi Garymu pořádnou lekci, která ho přivede až k jejímu otci, detektivovi. K tomu přidejme chytlavou melodii Okouzlení a dojemný konec, kdy si říkáte ať už se nad tou breptající Arianu Flannagan slituje a políbí ji, jak se na správný americký happyend sluší. Podle mě opravdu krásný film, kterému trošku ubírá na bodech ač charismatický, tak pořád až moc starý Gary Cooper. Ale tomuhle filmu tuhle malou chybičku odpustím a s klidem můžu dát plné hodnocení. ()

Ganka

Rozkošná Audrey, nebýt které by byl film sám o sobě dost nuda. Celou dobu mě iritoval slizký Cooper, kterému bych na ulici dala spíš korunu, než že bych v něm viděla seladona. Ale nebýt té obstarožní vykopávky to byl vcelku milý, naivní příběh, celkem plytký. Taková pohodová oddechovka. Ale do role Flannagana bych si představovala spíš Caryho Granta nebo Petera O'Tooleho. Za skvělý konec přidávám jednu hvězdičku navíc. ()

sun.eagle

Musím říct že dlouho mě takhle nedojal konec nějakého filmu, asi stárnu do prdele. Ta scéna jak zoufalá Audrey běží vedle vlaku a plácá nesmysly mě dostala a donutila mě dát ještě jednu * navíc. ()

JC_Gucci

Z dnešního pohledu je ona zlatokopka a on děvkař a násilník. Obzvlášť věkový rozdíl mezi hlavními představiteli Gary Cooperem a Audrey Hepburn (28 let) dává něčemu, co asi kdysi byla tuctová romantická komedie, při sledování dnes trochu bizarní podtón. To, co vadilo kritikům tehdy a soudě podle komentářů na CSFD některý divákům i dnes, mně udělalo film ironicky mnohem zajímavějším, než autoři asi zamýšleli. Je to romantická komedie ze staré školy, s úsměvnými scénami a naivním scénářem, ale někde v žaludku mně celou dobu svíral pocit, že to na co koukám, není úplně v pořádku. A za to si film zaslouží plné hodnocení. ()