Velká země

• slovenský

Veľká zem

Western / Drama / Romantický

USA, 1958, 165 min

Když jsem viděl film v žebříčku a viděl romantický western a ještě tak dlouhý, to jsem si říkal, že to bude hrozná nuda. Ale ten čas u filmu hezky utek a najít na filmu chybu by bylo hodně těžký takže jasný plný počet hvězd. A je to třetí film co jsem viděl od Williama Wylera a všechny perfektní už se těšim na další film od něho.(26.9.2014)

Nikdy jsem nezahlédla Velkou zemi uváděnou mezi nejlepšími westerny, ale pro mě tam definitivně patří. Hrdinů tam nepobíhá sedm, nejsou zdaleka jen hodní, zlí nebo oškliví a nedělají to ani tak pro hrst dolarů, jako pro pramen pitné vody, zato se jim daří být zamilovaní, odvážní, namyšlení, zbabělí, žárliví, mocichtiví, skromní i obětaví, aniž by šustili papírem a aniž by během těch tří hodin sebeméně nudili. Velká země je film, na který se dívám za odměnu a to opravdu jen tehdy, když jsem byla moc a moc hodná, nezlobila jsem maminku, šéfa ani vyučující, odevzdávala seminárky včas, nevykládala trapné vtipy, nelezla přes plot, nejezdila v práci po zábradlí, nechodila spát v hodinu, kdy slušní lidé vstávají, neproducírovala se s potkanem na rameni před lidmi, o kterých vím, že jim pohled na cokoli s holým ocasem působí tachykardii, a kolegům nepředávala vzkazy místo ústně nebo telefonicky vlaštovkami skládanými z výkazů, keré ještě ani nebyly zpracované. Z toho plyne, že jsem Velkou zemi neviděla už hodně dlouho, ale i tak prohlašuji, že Velká země je holdem velkému herectví všech přítomných pánů a dam a především velkému vypravěčství velkých příběhů, kterým zaslouženě proslul William Wyler.(14.1.2008)

Moc pěkně odvyprávěný příběh! James McKay (Gregory Peck) je sympaťák! A konečně vím, z jakého westernu je ta úžasná ústřední melodie! ■ Po x dalších viděních: Maximální hodnocení zasloužené. A Jean Simmons se mi líbí čím dál víc. ■ S odstupem dvou let a dalších viděních: Jeden z mých nejoblíbenějších vesternů.(26.10.2012)

Vynikající. Když jsme to viděl poprvé jako malý, moc se mi to nelíbilo. Postupem času se to měnilo a nyní považuji Velkou zem za jeden z nejlepších westernů vůbec. Podle mého naprosto geniální koncept, kdy zde máme klasické westerbové klišé, které se rázem změní dosazením jediné postavy Gregoryho Pecka. Opravdu skvělý film.(18.11.2011)

Víte jak vypadá velká země? Prostor, prérie...meluzína fičí ze strany na stranu. Nikdo jí nevnímá. Prostě si fičí. Jen jeden nenápadný otřepaný oř si to štráduje onou prérií. Na něm drsný muž s koltem a unaveným obličejem. Potí se jako prase a kolem něj lítá hejnu much jako kolem hovna. Tyhle filmy o tvrdých chlapech jsou pro tvrdý chlapy jako dělaný. Asi nejsem dostatečně tvrdej.(16.3.2010)

• - Herec Burl Ives byl za ztvárnění své vedlejší role Jacka Hannasseyho oceňen jak Oscarem, tak také Zlatým Glóbem. K tomu byl film ještě nominován v kategorii nejlepší hudba. (Mirokukii)

• - Gregory Peck (James McKay) a Charlton Heston (Steve Leech) sa v bojovej scéne skutočne bili. (ti88na)

• - Společně s Gregory Peckem lze ve filmu vidět i jeho tři syny. Je to poprvé a naposledy, co se všichni sešli pohromadě před kamerou. (Epistemolog)