Velká země

• slovenský

Veľká zem

Western / Drama / Romantický

USA, 1958, 165 min

Western, který přináší úžasný děj, skvělé scény, excelentní herecké výkony a dokonale prokreslené charaktery postav. Gregory Peck je vynikající - jako pokaždé - a jeho role má neskutečnou sílu zapůsobit na diváky. Nemá smysl se nijak zvlášť rozepisovat, nutno vidět, Velká země je KLASIKA, KULT a SKVOST!(18.1.2007)

Víte jak vypadá velká země? Prostor, prérie...meluzína fičí ze strany na stranu. Nikdo jí nevnímá. Prostě si fičí. Jen jeden nenápadný otřepaný oř si to štráduje onou prérií. Na něm drsný muž s koltem a unaveným obličejem. Potí se jako prase a kolem něj lítá hejnu much jako kolem hovna. Tyhle filmy o tvrdých chlapech jsou pro tvrdý chlapy jako dělaný. Asi nejsem dostatečně tvrdej.(16.3.2010)

Tak tohle je klasika, vynikající herecké výkony. Osobně mě přijde, že film je rozdělený na dvě části, v první Gregory Peck poznává místní zvyky a obyvatele a ve druhé části se řeší konflikt dvou znepřátelených táborů. Občas mi ta jeho dobrota a čestnost už lezla krkem ale celkově opravdu velice povedený film.(14.4.2008)

William Wyler opět nezklamal, ve Velké zemi se prolíná fascinace krajinou, chlapská čest a skromnost a narazíme tu i na kritiku soudobých poměrů. A rozhodně tu neplatí, že když se dva perou, třetí se směje, ale naopak trpí všichni. Rozmáchlé a nikam nespěchající westerny mám moc rád, tenhle je navíc podpořen vynikajícím ústředním hudebním motivem a oporu si našel i ve všech hercích (věčná sláva Gregory Peckovi!) Jeden z nejlepších "true-american" westernů.(21.6.2010)

Když jsem viděl film v žebříčku a viděl romantický western a ještě tak dlouhý, to jsem si říkal, že to bude hrozná nuda. Ale ten čas u filmu hezky utek a najít na filmu chybu by bylo hodně těžký takže jasný plný počet hvězd. A je to třetí film co jsem viděl od Williama Wylera a všechny perfektní už se těšim na další film od něho.(26.9.2014)

• - Společně s Gregory Peckem lze ve filmu vidět i jeho tři syny. Je to poprvé a naposledy, co se všichni sešli pohromadě před kamerou. (Epistemolog)

• - Herec Burl Ives byl za ztvárnění své vedlejší role Jacka Hannasseyho oceňen jak Oscarem, tak také Zlatým Glóbem. K tomu byl film ještě nominován v kategorii nejlepší hudba. (Mirokukii)

• - Prezident Eisenhower (zosobnený postavou autoritárskeho a bigotného majora Terrilla) nechal film v Bielom dome niekoľkokrát premietať (marlon)