poster

Velká země

 • anglický

  The Big Country

 • slovenský

  Veľká zem

Western / Drama / Romantický

USA, 1958, 165 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  *****

  Kdybych si udělal žebříček oblíbenosti filmových žánrů, postavení westernu by nebylo příliš důstojné. Každý žánr vytváří a využívá oblíbená klišé, westernová mi jsou protivná víc než kterákoliv jiná. Titulů, které bych beze zbytku akceptoval, je pomálu, navíc by šlo většinou o alternativní produkci, která by nejspíš pravověrnému fanouškovi na mysl nepřišla. Velká země by ale mezi ony tituly jednoznačně patřila. Pracuje sice s typickými westernovými prvky, takže divák se dočká působivých záběrů krajiny, přestřelek i divoké jízdy na koni. Žánrová pravidla ale Velká země obrací naruby. Tradiční ctnosti a schopnosti tvrdých mužů amerického západu jsou tady spíš kritizovány a znevažovány. Příchozí z města, z civilizace místním ukazuje obrácenou stránku jejich "boje o čest". Klasický western éru divokého západu romantizuje, šíření řádu a moderní civilizace vnímá jako sice nevyhnutelý, ale bolestný a rozporuplný proces. Velká země ho naopak vítá. Snímek funguje velice dobře i jako milostný příběh, kde se milostná linka s tou dramatickou výborně doplňuje. Celkový dojem: 90 %.(20.9.2017)

 • Jirka_Šč
  *****

  Moc pěkně odvyprávěný příběh! James McKay (Gregory Peck) je sympaťák! A konečně vím, z jakého westernu je ta úžasná ústřední melodie! ■ Po x dalších viděních: Maximální hodnocení zasloužené. A Jean Simmons se mi líbí čím dál víc. ■ S odstupem dvou let a dalších viděních: Jeden z mých nejoblíbenějších vesternů.(26.10.2012)

 • aniiicka
  *****

  Nedávno jsem se znovu podívala na tento klasický western a musím říct, že jde o opravdový filmový skvost. Jako obvykle u těchto snímků musím vychválit herce, kteří byli všichni výborní a skvěle obsazeni. Obzvláště Gregory Peck , který byl perfektní, většího gentelmana si snad nelze představit. Potěšila mě i krásná a sympatická Jean Simmons a další jako Charlton Heston nebo Burl Ives. Velká země je velkolepý film se skvělou hudbou a velmi zajímavým příběhem, na který je radost pohledět. Pro fanoušky westernů je určitě jeden z těch nej:) Kdyby někoho zajímalo jak se bavil štáb a herci během natáčení, a jak přemýšlivě hraje Gregory Peck šachy, doporučuji toto video:)). http://www.youtube.com/watch?v=wIjdPXq0zQc(5.10.2010)

 • Orlau32
  *****

  V poslední době tento film častěji dává kabelová Tv. A já pokaždé na to čumím. Už to umím nazpaměť, mám pod kůži úchvatného Gregory PECKA, znám přesně všechny dialogy a nemohu se nabažit stejně jako "Sedmi statečných" nebo "Tenkrát na západě". Poradí mi někdo, co v sobě tyto filmy mají, že mne nedokáží omrzet?(20.9.2007)

 • sharky
  ****

  75% Dvě hodiny nudy, která je místy dobře stravitelná, místy téměř zralá na vypnutí, spějí k dokonalému finále. Kde si to zlý chlapáci rozdají mezi sebou i s temi hodnými a všechno dopadne tak jak má. Podmanivá hudba, jen škoda, že panu Wylerovi tenkrát někdo nekoupil velké nůžky, zbytečných 20 minut k vystřížení by se tu v pohodě našlo.(6.9.2007)

 • - Charlton Heston zpočátku roli předáka na ranči odmítal, jelikož ji považoval za málo významnou. Jeho agent ho však přesvědčil, že natáčení bude stát za to už jen kvůli možnosti spolupracovat s Gregory Peckem a Williamem Wylerem. (džanik)

 • - Společně s Gregory Peckem lze ve filmu vidět i jeho tři syny. Je to poprvé a naposledy, co se všichni sešli pohromadě před kamerou. (Epistemolog)

 • - Burl Ives měl v době natáčení 47 let. Ve skutečnosti byl tedy jenom o 11 let starší než Chuck Connors, který hrál jeho syna. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace