poster

Velká země

 • anglický

  The Big Country

 • slovenský

  Veľká zem

Western / Drama / Romantický

USA, 1958, 165 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hejtmy
  **

  Velká země, velký film. Bohužel až moc velký. Příběh sám není úplně špatný (prostě klasický western), ale je to materiál maximálně tak na 90minutový film, nikoliv na film skoro dvakrát tak dlouhý. Proto převládají nudné scény o ničem, nesmyslné dialogy a pohledy na krásnou přírodu. Klasika to možná je, ale nuda určitě. Pozitivně překvapil jen jako vždy skvělý Heston v malé, ale důležité vedlejší roli. 40 %(9.11.2015)

 • RAiken
  *****

  Ten nejryzejší a nejvyprahlejší western všech dob. Až se společně s Gregory Peckem projedete po této opravdu VELKÉ zemi, zamilujete se do ní a neodtrhnete od ní oči a pravděpodobně si budete chtít koupit ranč někde na východě, kde žijou ti praví kovbojové a skutečná vyprahlá divočina. Williamu Wylerovi se podařilo natočit snímek, který má geniálně jednoduchý příběh o dvou znepřátelených rodinách, o jednom geniálním zelenáči a lásce jako hrom - zkrátka dokonalé dílko jako od Shakespeara. Scénář skutečně nemá chybu, co se týče propracovanosti postav a jejich jednání. Nikdy nevíte, co kdo opravdu udělá, než to opravdu udělá. To činí z každé postavy jedinečnou osobnost a každá z nich by si snad zasluhovala samotný film - tolik charisma, kolik každá z postav vyzařuje by nestačilo ani na 10 bijáků. A navíc ty exteriéry, z kterých se vám bude dělat sucho v ústech - jednoduše nádherné. Škraloup nostalgie dělá z tohoto westernu naprostou klasiku žánru. Nezbývá než zašoupnout kazetu s tímto skvostem do zlaté poličky kinematografie společně s filmy, které mají srdce jako tento...(31.7.2006)

 • Eddard
  ****

  Nějak se mi nepovedlo zachytit zde proklamovanou nezapomenutelnost a výjimečnost snímku. Velká země je poctivým westernem, který je obohacený hlavní postavou, která do žánru zdánlivě vůbec nepatří - Peckův gentleman, kterému není nic více vzdálené, než prvoplánové mačovství a lpění na "drsných zákonech" divokého západu. Celý film je pak (alespoň co se obsahu týče) na tomhle kontrastu postaven - klasický, divoký svět westernu vs. civilizovanost a gentlemanství. Jim McKay se zařazuje do pantheonu Peckových supersprávňáků (k postavám jako Joe Bradley či Atticus Finch) a Velká země pak do dlouhé řady výborných snímků krále Hollywoodské kvality, Williama Wylera. Formální kvality jsou samozřejmě neoddiskutovatelné. 70%(26.8.2007)

 • Mariin
  ****

  Ukázka netradičního anti-westernu, v němž hlavní hrdina McKay bojuje proti násilí nenásilím a vůbec nechce střílet. Navzdory převažujícím chválám na tento slavný film musím konstatovat rozčarování - příliš zdlouhavé (téměř tři hodiny!), konverzační; nemám tyhle psychologizující pokusy ve westernu vůbec rád. Většinou nejsou nijak hluboké a za moc nestojí, takže je to spíše nuda. Láska, čest, statečnost, vnitřní boj, obětavost, zbabělost - to vše se dá vyjádřit mnohem kratšími náznaky, a nikoliv na úkor akce a napětí. Jinak nádherná krajina a hezká westernová hudba, "pan" herec Gregory Peck. Za to jsou ty hvězdičky...(27.2.2008)

 • misterz
  *****

  Klasický western a pritom v mnohých smeroch tak odlišný. Nádherný a hrejivý príbeh o tom, ako sa dá s obyčajnou ľudskou dobrotou poraziť zlo založené na násilníctve, sebeckosti a chamtivosti. Tie tri hodiny mi ubehli ako voda, majstrovsky zahrané a pútavo vyrozprávané. A to vraj Divoký západ nebol pre ľudí ako je Gregory Peck. Avšak netreba zabúdať, že nič nie je len biele alebo len čierne. V každom prípade ale ide o výnimočnú náladovku, ktorá dokáže zlepšiť deň na počkanie.(18.4.2016)

 • - Film uzrel svetlo sveta za dozvukov maccarthyovského honu na čarodejnice a medzi riadkami sú narážky na sprievodné javy Studenej vojny aj cítiť. Obe alternatívy americkej diplomacie - politika balansovania na ostrí noža a osobnej nevraživosti - sú tu totiž viac než transparentné. (marlon)

 • - Film je považován za první pacifistický western a začátek tohoto žánrového trendu. (džanik)

 • - Gregory Peck se na filmu podílel též jako producent. (Mirokukii)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace