Epizody(8)

Loď s imigranty, která v roce 1899 míří do New Yorku, změní ze záhadných důvodů kurz a zmatení cestující musí řešit velmi neobvyklou záhadu. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

1899 (2022)

Nakoniec ma tvorcovia presvedčili. Seriál rozdelený na dve diametrálne rozdielne polovice, i keď už od konca druhej epizódy vieme, že je niečo inak a že sme v skutočnosti v inom žánri. Atmosféra je veľmi hutná a depresívna, filozofuje sa jedna radosť, otázky, ako funguje ľudský mozog a na základe čoho vníma realitu sú námetom na celonočný rozhovor s partiou ľudí, ktorý 1889 tiež videli. Všetky zvraty sme tu síce už mali, ale tvorcovia idú ešte ďalej a všetko komplikujú tak, že by sa aj Nolanovci a Charlie Kaufmann zapotili, keby si to chceli dať všetko dokopy. Môže sa stať, že ak budete 1889 hodnotiť podľa zvratov, tak u vás neuspeje, ale ak to spojíte s tým, čo chcú tvorcovia povedať a ste filozofický typ, 1899 bude patriť medzi to najlepšie za posledné roky. Síce sa všetko vysvetlí, ale bol by som určite zvedavý na druhú sériu, pretože by sme chceli všetci vedieť, o čo bratovi ide. ()

Loď (2022) (E01)

Ako popísať pilot seriálu od tvorcov Dark? No asi ako veľmi depresívny Titanik. A keďže ide o seriál, tak v úvode aj pomalší, pretože treba predstaviť viac postáv. Že pôjde v konečnom dôsledku o mindfuck, to si domyslíte vďaka úvodným scénam a asi až príliš mystery úvodným titulkom. Platí, že najlepšie bude si o seriáli nič nezisťovať, potom aj záverečný twist prvej časti môže pôsobiť prekvapivo. ()

Kluk (2022) (E02)

Epizóda sa síce volá Chlapec, ale asi by sa mala radšej volať Kapitán. Jemu (a jeho nočným morám) je totiž venovaného viac priestoru. Ide opäť o diel s pomalým tempom, avšak skvele a dosť nečakane graduje. Už sa síce dali vytvárať priebežné teórie, o čo by tak mohlo ísť (napr. porovnávaním tvárí ľudí rôzneho veku), ale posledný záber zase všetko podkopáva a dej posúva (zrejme) do iného žánru. ()

Mlha (2022) (E03)

Tentokrát sa toho dozvedáme viac z minulosti japonskej kurtizány, čo mi nepripadalo tak zaujímavé, ako napríklad kapitán a tragický osud jeho rodiny. Podobne, ako v prvých dvoch epizódach, sa dej rozbehne až v poslednej štvrťhodinovke. Lenže tá vzbura nemá zatiaľ poriadne grády a nakoniec je opäť najzaujímavejší až posledný záber. Ten opäť ukazuje, v akomže žánri sa to po celý čas nachádzame. Len neviem, či tieto tromfy nemali ostať v rukáve až do poslednej epizódy. ()

Boj (2022) (E04)

Chvíľu to trvalo, ale štvrtou časťou sa seriál definitívne rozbehol. Niežeby tu nebolo zopár rozpačitých scén, ale dej má spád od začiatku do konca a skutočne je v centre pozornosti boj, respektíve vzbura z názvu. Dočkáme sa aj zaujímavých retrospektív, kedy sa dozvieme o prepojení dvoch postáv na palube. No a ako je už zvykom, na konci nás čaká zase nejaká tá mindfuck scéna, ktorá viac ako len naznačuje, že celé je to o niečom úplne inom, ako sa zdá. ()

Volání (2022) (E05)

Piata epizóda je dosť možno najviac mindfuck epizóda z mindfuck seriálov vôbec. Čo to znamená, či to pomôže výsledku, alebo naopak, sa ešte nedá predpovedať. Ale vzhľadom na to, čo sa odohrávalo doteraz, je to skrátka obrovské prekvapenie. Opäť nechýba záverečná scéna, ktorá zase všetko posúva do novej roviny, len po Volaní sa asi väčšina diváckych teórií rozplynie a všetko treba rekonštruovať nanovo. ()

Pyramida (2022) (E06)

Platí presne to isté, čo pri predošlej epizóde. Extrémny mindfuck, ktorý sa stále viac zamotáva a druhá polovica série je úplne iná ako tá prvá. Snáď je len Pyramída viac hororom ako predošlé časti. No a v závere opäť budete pozerať ako vyorané myši, teľatá na nové vráta a ešte by sa nejaké prirovnanie našlo. Len či sa to, aspoň čiastočne, po ôsmich častiach vysvetlí. ()

Bouře (2022) (E07)

Sedmička je epizóda, kde sa toho dozvedáme veľmi veľa a asi aj sami tvorcovia sú si vedomí, že každého podobné vysvetlenia počas sledovania seriálu napadnú. Ale stále je tu toho dosť k doplneniu celkového obrazu, predovšetkým kto je v skutočnosti otec hlavnej hrdinky a kde žije. Viac sa už bez spoilerov napísať nedá. Ale zase treba spomenúť, že posledná scéna je niečo extra špeciálne, dokonca až nevídané. ()

Klíč (2022) (E08)

To najlepšie nakoniec. Alebo keď ste si mysleli, že tvorcovia v podstate prezradili všetko v predchádzajúcej epizóde, tak vás veľmi rýchlo vyvedú z omylu. Vysvetľujú sa všetky motivácie, celý fikčný svet a ostávajú otvorené dvierka pre ďalšiu sériu, ktorá by ale musela byť diametrálne odlišná, vzhľadom na zvrat na konci. Áno, mali sme tu už všetky tieto zvraty, ale podstatné je, že to funguje v rámci tohto fikčného sveta a je to komplikovanejšie a filozofickejšie, než sa na prvý pohľad zdá. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě