Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americká herečka Frances Farmerová (1914-1970) patřila k nejrozpornějším zjevům Hollywoodu 30. a 40. let. Její kariéra měla strmý vzestup a po krátké době také stejně prudký pád, neboť Frances Farmerová nebyla ochotna podřídit se požadavkům tehdejší komerční tvorby. Spíš než po laciném pozlátku filmové slávy toužila po úspěchu na jevišti, ale to se jí podařilo jen částečně. Z 15 filmů, jež natočila, odolal zubu času prakticky jediný - Děvče z baru (1936) Howarda Hawkse a Wiliama Wylera. Tvůrci filmu Frances, jenž vznikl v produkční společnosti známého komika Mela Brookse, věrně vyšli z jejího skutečného osudu, pouze přikomponovali fiktivní postavu jejího přítele Harryho Yorka. Vzniklou biografii lze určitě zařadit mezi nadprůměrné ukázky svého žánru, především díky vynikajícímu hereckému výkonu Jessicy Langeové, která za něj byla nominována na Oscara a obdržela hereckou cenu (ex aequo) na XIII. MFF v Moskvě 1983. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (70)

mm13 

všechny recenze uživatele

S "hollywoodom" nezápasí len hlavná hrdinka filmu, ale aj samotný režisér, ktorý akoby strašne rád dve veci naraz - vzdať hold konvenciami doby nespútanej povahe i osloviť čo najširšiu divácku obec, prípadne aj samotnú akadémiu. Zatiaľ čo presvedčená Francis (presvedčivá Jessica) ide bez zaváhania hlavou proti múru, Graeme Clifford iba čo tu vystrčí rožky, tam pohladí proti srsti, nikdy však nie do tej miery, aby dvíhal zo stoličky či dokonca privádzal do mrákot. Umiernená neposlušnosť, tlmený výkrik, predstieraný protest a v konečnom dôsledku nefunkčná, totálne neškodná správa o bezohľadnom strachu konzervativizmu. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Já Paní herečku (to P je tam schválně) Jessicu Lange, znám už delší dobu, takže ačkoliv jsem na film dneska koukal vlastně náhodou, tušil jsem co mohu čekat. A přesto mně překvapila. Film stál na jejím výkonu a věřil bych i tomu, kdyby svým výkonem předčila svojí skutečnou historickou předlohu Frances Farmerovou. Chilkami z ní šel strach a například když stála v blázinci proti sedícímu lékaři a usmívala se na něj, měl jsem o něj vážně strach a být v tom sále s nimi, doporučím mu ať zdrhá tím oknem co má za křeslem a s otevíráním ať se nezdržuje. Tak dokonalé hraní jsem už dlouho neviděl! A uniklo mi to v titulkách, ale skvělý byl i český dabing a tuším, že to byla paní Munzarová, kdo ji propůjčil skvostný hlas. Ačkoliv o Frances Farmerové jsem dodnes nic nevěděl a asi bych na filmy s ní narazil spíše náhodou, jsem moc rád, že jsem film viděl a doplnil si mozaiku herců z Hollywoodu o další střípek. Film byl úchvatný, zpracování Ameriky té doby také. V tom blázinci bych nevydržel ani minutu a dost jsem se divil, že zřízenci na chovanky za úplatu pouštěly nadržené vojáky... Člověk si ta čtyřicátá léta asi dost idealizuje musel jsem sám před sebou uznat a to mám toto období obzvláště rád... Dávám tedy za 5 skvělých scénářů pro vyléčenou herečku! * * * * * ()

Reklama

rt12 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděla, když mi bylo 22 let . Z kina jsem vycházela rozsekaná a z hlavy mi dlouho nešel vymazat. Ze scény v léčebně, kde Frances prodával ošetřovatel vojákům , se mi doslova dělalo špatně a třásly se mě kolena. Matičku, kterou by pohledal, mohla by si tykat ze Stalinem. Je vidět, že film zapůsobil, protože od té doby jsem ho neviděla a je to drahně let. Nejlepší výkon Jessici Lange ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Naprosto bravurní a bezchybná Jessica Lange ve strhujícím biografickém dramatu o herečce Frances Farmer. Dramatu, které jsem musela dát asi natřikrát, než jsem ho dokoukala do konce. Byla trochu bláznivá, ale v dnešní době by se to hravě ztratilo. Ona však vyrůstala v té špatné době, kdy se pěstovaly konvenční řeči, lži a kdy herečky byly pouze na okrasu a ne aby měly svůj vlastní názor. Měla smůlu na chlapy, což vedlo k alkoholu a (díky matce) blázinci. Scény z tehdejších léčebných postupů mě docela mrazily, léky, elektroléčba, lobotomie (= vyřazuje nervy, které dávají myšlenkách emocionální zabarvení, kdybyste náhodou nevěděli).. A co zbylo? Loutka v rukách společnosti. Jejím životem nás provází fiktivní postava, její přítel Harry York. Škoda že fiktivní, takový princ na bílém koni by se hodil. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Nebohá Frances! Není dovoleno být hollywoodským "člověkem," je žádoucí státi se okouzlující figurínou, která dozdobí ten marnotratný, úzkoprsý sen. Zde leží neposlušná Drákulova nevěsta. Předávkovaná samotnou hrou reality. Rozlili absint, který prosakuje do mé krve. Hodili do jámy bez dna, bez záchranných lan. Pořezali mé tělo, pořezali mou duši. Odřízli mysl, abych se chovala tak, jak se sluší. Třísky v nitru jsou zasekané příliš hluboko. Jizvy z poraněné lásky se již nezahojí. Skutečný a jediný přítel Harry je oním vycházejícím sluncem, strážní věží, který "chytře" nahlíží do utrpení, letmě zasáhne, ale nechává plynout ty pasáže tlaků soužení, bezbřehé neurózy v kalužích. Odmítám jeho gentlemanství. Sama sklouzávám z vrcholu do krypty, až do úplného zborcení. Naordinovaná "léčebná kúra" utiší výkřiky bolesti, vyjme ty silné duševní otřesy. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (10)

  • Harry York, především fiktivní postava, kterou hrál Sam Shepard, byla založena na politickém radikálovi Stewartu Jacobsonovi, který tvrdil, že byl milencem Frances Farmer. Lidé, kteří si byli s Frances blízcí, ale tvrdí, že se nikdy ani nesetkali. (..Lucas..)
  • Jessica Lange obdržela za tento film a za film Tootsie nominaci na Oscara ve stejný rok. To bylo poprvé od roku 1942, kdy byla herečka nominována jak na cenu pro herečku v hlavní roli, tak na cenu pro herečk ve vedlejší roli, ve stejný rok. Celkem se tak v historii Oscarů stalo potřetí. (..Lucas..)

Reklama

Reklama