Reklama

Reklama

Jaromír Šofr

nar. 20.09.1939 (81 let)
Brno, Protektorát Čechy a Morava

Zajímavosti (6)

  • Je mimo jiné dvorním kameramanem režiséra Jiřího Menzela. Podílel se (v letech 1966–2013) na 13 jeho kinofilmech, totiž všech kromě Zločinu v šantánu (1968) a Slavností sněženek (1983). Naopak se nepodílel na povídkových filmech, v nichž je Menzel jen jedním z autorů, a na jeho filmech televizních, dokumentárních a studentských a na záznamech Menzelem režírovaných divadelních her. Nicméně už roku 1959 stál za kamerou Menzelem režírovaného krátkého studentského filmu Domy z panelů (1959), což je vůbec první Menzelův i Šofrův film. (Adam Bernau)

Báječní muži s klikou (1978)

  • Aby kameraman Jaromír Šofr podpořil barevnou tonalitu filmu, používal nejen korekčních filtrů, ale nechal celý magazín filmu naexponovat na bílou barvu. Následně přes takto naexponovanou surovinu film natočil. (tommiss007)

Rozmarné léto (1967)

  • Kameraman Jaromír Šofr sa počas nakrúcania exteriérov do reportáže Mladého sveta vyjadril: "Režisér má osobitnú metódu, ktorou pracuje rekreačného rozptýlenia. Tá všetkým prospieva, ale kameramana ničí." (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

Rozmarné léto (1967)

  • Jiří Menzel po prvýkrát scenár Václavovi Nývltovi odmietol, ten ho zoškrtal a upravil, ale Menzel ho znovu odmietol, lebo sa mu zdalo, že by film peknú knižku iba pokazil. Napokon ho prijal na žiadosť kameramana Jaromíra Šofra, ktorý bol čerstvo ženatý, mal malé dieťa, nemal prácu a sťažoval sa, že nemá dosť peňazí ani na sunar pre kojenca. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

Tábor Černého delfína (1967)

  • Kameraman Jaromír Šofr trval na přestavbě tábora, který byl do té doby stavěn na stejném místě stejným způsobem celých osmáct let. Osazenstvo celého tábora, včetně samotného Jaroslava Foglara, tuto změnu neslo velmi nelibě, nakonec se však vše přizpůsobilo uměleckému záměru tvůrců. (mchnk)

Ať žije republika (1965)

  • K přehlednosti členitého vyprávění, v němž se realistické výjevy prolínají s chlapcovými vzpomínkami a představami, přispěla propracovaná vizuální koncepce, zvýrazněná použitím širokoúhlého formátu. Vedle Kachyni měl na ní zásadní podíl tehdy začínající kameraman Jaromír Šofr, který první část filmu natáčel v době základní vojenské služby. Nejen pro své obrazové kvality byl snímek zařazen do programu řady zahraničních filmových festivalů. Do Benátek se sice nakonec nedostal, z argentinského Mar del Plata si však odvezl Velkou cenu. (Zdroj: Letní filmová škola)

Kameraman

Herec

Host

Pořady
1998

Na plovárně

Ovládací panel

Fanklub

(118)

Reklama

Reklama