Hollywood, Hollywood (2002)

Full Frontal síce nie je natoľko experimentálny a chladný ako úlety Mika Figgisa (napr. Hotel) a je trefnejší a zábavnejší, ale i tak ide stále iba o malý, nevýrazný a zbytočný úlet, nehodný vstupného do kina.

Past (1999)

Entrapment má príšerne deravý scenár. Ale medzi Seanom Connerym a Catherine Zeta-Jones to iskrí do takej miery a mnoho scén je ľahodných oku do takej miery, že nemôžem hodnotiť nižšie. Film ako dobrý parfém.

Obluda z 20,000 sáhů (1953)

The Beast from 20,000 Fathoms je veľkolepý a smrtelne vážne myslený monster-movie. Čo do zábavnosti ale hapruje. Snaha o polodokumentaristický prístup ide ruku v ruke s držaním si odstupu od postáv, čo ani nevadí, pretože hlavným hrdinom tu nie sú vedci, detektívi ani novinári, ale práve ona prahystorická príšera. Paradoxne, tých scén, kedy si ju môžeme užiť, navyše v kvalitných vizuálnych efektoch, je príliš málo. V 50. rokoch by som si film isto užil, ale v dnešnej dobe Jurských parkov je príliš ukecanou a nezáživnou snahou o hollywoodsky blockbuster. Banálne scény kráčania príšery ulicami New Yorku už nie sú tým diváckym vrcholom, ktorým boli vtedy. A finále v zábavnom parku mohlo byť tiež nápaditejšie a rozvinutejšie.

Poslední loupež (2001)

Heist je príjemne nostalgický film. Inteligentne napísaný, zručne zrežírovaný, s  výborným Hughom Jackmanom. Ale na dnešné časy Obvyklých podozrivých predsa len trochu nezáživný. Jedna skvelá lúpež (lietadlo) a zopár neprekvapivých zvratov nestačí.

Cesta do zatracení (2002)

Veľmi pekný film s výbornými hereckými výkonmi a kamerou. Ale tým chvála končí. Aby mohla byť Road to Perdition gangsterka na úrovni Coppolových Kmotrov, musela by viacej pozornosti venovať vzťahu Paul Newman / Tom Hanks. A ponurú atmosféru by nesmel rozbíjať žiaden humor. Takto ide skôr o taký Eastwoodov Dokonalý svet, navoňaný parfémom Americkej krásy a zakončený prehnane nafúknutým vyvrcholením. A dejová šablónovitosť v ňom taktiež nerobí dobrotu. Formulku „he was my father“ som mal na jazyku skorej, než ju vyslovil malý Sullivan.

Them! (1954)

Prvý film o veľkom zmutovanom hmyze, vyprodukovaný kvôli úspechu blockbusteru The Beast from 20 000 Fathoms. Slušne odvedené vysokorozpočtové remeslo o gigantických mravcoch, ktoré prezrádza veľa na Jamesa Camerona a jeho Aliens (podzemné katakomby + vajcia + plameňomety). Ale pozor! Them! nie je žiadny horor o obrých mravcoch, požierajúcich ľudí. Je to detektívka o pátračoch po hniezde obrých mravcov. Sklame menší počet scén s nimi, no poteší živá, rozpohybovaná kamera, neustála zmena lokácií a rýchly dej.

Pátek třináctého 4 (1984)

Strašne blbý, ale relatívne zábavný horor. So sympaticky úchylným vyvrcholením. I keď opäť katastrofálne blbým. Príjemne zvrátená zábava pre silne nekritických gore fanúšikov.

Incident (2002)

Changing Lanes je brilantná psychologická sonda do sveta dvoch newyorčanov s odlišným sociálnym postavením, ale rovnakým psychickým strestom na svojich pleciach. Perfektne zahraná, ešte lepšie zrežírovaná. Možno trochu chladná, ale to je súčasť hry. Rovnako dusná dráma ako Schumacherov Falling Down.

Tyranosaurus Rex - návrat do období křídy 3D (1998)

Fajn. Ale iba ako nevýrazná jednohubka. Kvôli krátkej dĺžke z filmu nemôže byť plnohodnotný náučný dokument a kvôli nižšiemu rozpočtu z neho nemôže byť 3D Jurský park. Výsledok tak balancuje niekde medzi, a v oboch prípadoch uspokojuje polovične. Málo virtuálnej reality, zlý herecký výkon hlavnej predstaviteľky a takmer žiadny T-Rex. Najkrajší 3D efekt filmu (drevo vo vode) nijako nesúvisí s pravekom.

Stopy ve sněhu (1997)

Dvojhodinová verzia lepšieho dielu Aktov X, podporená výbornými hereckými výkonmi a dráždivým mystériom. Pomalý, krehký film, od ktorého nesmiete očakávať veľkú akciu, ale sa musíte naladiť na jeho atmosferický vibe.