Dabing Street - Jiří Arch (2018) (epizoda)

Konečně se na český komediální seriál dá dívat. Většina scének má ten správný timing a hlášky fungují skvěle i bez doprovodného smíchu. Zelenka tahá český humor z bahna normalizace.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Musím Bayovi fandit. Benghází je v Americe velmi citlivé téma. Před nějakým časem jsem si právě kvůli Benghází ve výprodeji koupil za 39 Kč paměti Hillary Clinton z doby jejího působení jako ministryně zahraničí. O samotném incidentu tam bylo jen pár vět, a dalších čtyřicet stránek se Hillary obhajovala, že ona nic, že za všechno můžou ti ostatní (no, celá ta kniha vlastně byla plná házení špíny na ty ostatní, co ji zklamali). Bay se snaží o pohled těch zdola, takže nezkoumá padesát odstínů šedi americko-lybijských vztahů, ale prostě se svým způsobem - správní chlapi, hodně střílení - snaží ten konflikt zobrazit. A rozhodně mi jeho film poskytl daleko lepší obrázek o tom, co se stalo, než Hillary Clinton se svým vyzdvihováním na piedestal a špiněním všech ostatních.

Captain America: Občanská válka (2016)

Figurky na šachovnici mění pozici a občas i barvu. To zdůvodnění změny políčka někdy skřípe, ale Marvel špičkově zvládá základy psaní scénářů na pokračování- všechny figurky mají svůj oblouk a každá rozpracovaná linie je v tomto filmu zakončena a zároveň pootevřena pro další pokračování.

Mary Poppins se vrací (2018)

Zklamání. Jako kdyby skupina vysokoškolských profesorů roky studovala originál a pak se rozhodla natočit výsledky svého zkoumání ve formě druhého dílu. Našprtanou mají Mary Poppins sice pěkně, ale chybí tomu ta živelná radost a nezávazné blbnutí, kterými se vyznačovala jednička. Bohužel se místo toho tlačí na pilu, ať už v rozlišení hranic fantazie a reality, tak hlavně u scelování propasti mezi City of London a ulicí. Bojím se, že ve trojce už nebude mít Mary Poppins v ruce deštník, ale srp a kladivo. Abych jen nekritizoval - Blunt s Mirandou jsou vynikající, a "Trip a Little Light Fantastic" si rád budu pouštět znovu a znovu.Na tak očekávaný návrat je to ale trochu málo.

Pistolnice (1994)

Goldsmithův soundtrack mám rád a často s ním začínám pracovní den. Bohužel zbytek je katastrofa. Máme tu čtyři prostitutky, ovšem naprosto chybí jejich charakterizace. Musely by se na začátku nějak představit, nějak uvést, jenže cudný Hollywood hned utíká od bordelu pryč. A ani potom scénář nijak moc s postavami nepracuje a nechává to na herečkách, ať se s tím nějak vypořádají. Což je, díku tomu, že jim scénář předepsal naprosto idiotské a nelogické chování, skoro nemožné. A smrtelný úder tomu všemu zasadil režisér, který neumí točit akční scény. Prostě jen stříhá za sebou záběry na střílející postavy, a myslí si, že to stačí. Kdyby nebylo Goldsmithovy hudby, je to čistý odpad. A přitom námět je skvělý, a kdyby se toho chytl Tarantino, mohl by vzniknout špičkový western.

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

Kdysi jsem zkoušel hrát amatérské divadlo, a když na různých přehlídkách seděli v porotách ti vědoucí pánové a dámy, často se souboru ptali, jestli víme, o čem to hrajeme. Obávám se, že Dejvické divadlo si tuto otázku nezodpovědělo. To, že divadlo nedostalo dotaci, nemělo pro děj vlastně žádný význam. Dramatická linka tu neexistovala, a připadalo mi, že se prostě nahodil nápad na díl, a pak si každý improvizoval na dané téma jako v učebně na DAMU, když je učitelem dán úkol. Výsledkem není ani tak seriál, jako spíše intelektuální estráda. Není špatná, ale ucelený děj tady prostě chybí..

Zkáza Dejvického divadla - Zkáza (2019) (epizoda)

Trochu z toho cítím ublíženost. Herci jsou povětšinou levicově orientování, bojují za lepší zítřky (klimatická změna, ten správný prezident a podobně), ale jakmile dojde na nové technologie, hned zařadí zpátečku, a jsou staromilští až běda. Ale palec nahoru za ten přepálený závěr. Je zvykem v českých končinách končit divadlo nějak tak hřejivě, sluníčkovsky s písní na rtech (třeba tomuto seriálu velmi podobní Drábkovi Ještěři v Klicperově divadle), ale Dejvičáci tímto směrem naštěstí nešli.

Smrtelné stroje (2018)

Áčkový rozpočet s céčkovými postavami. Je to blbé jako třeba G. I. Joe, jenže ten je ekvivalent klukovské hry s cínovými vojáčky. Mortal Engines chtějí útočit na emoce, na city, komentovat svět, a výsledkem je snad největší WTF scéna desetiletí (Shimer). Postavy jednají způsobem: jsi sexy blondýnka, tak ti po deseti sekundách ukážu své největší tajemství, či ti řeknu pravdu o tom, co jsem viděl. Ale díky tomuto filmu vím, jak se cítí feministky, když vidí ve starších filmech ženu jako pištící doplněk chlapa. Ten metrosexuál běhající za hlavní hrdinkou jako pejsek za paničkou mě dost štval.

Ant-Man a Wasp (2018)

Další díl seriálu. Nutno uznat, že jde o slušnou rutinu. Všichni a všechno je v neustálém pohybu z místa na místo, zmenšuje se a zvětšuje, dialogy odsýpají, i pár dobrých vtípků a popkulturních odkazů se tu najde. Dvě hodiny standardní marvelácké zábavy, na kterou zapomenete pět minut po shlédnutí. Rudd je sice sympatický komik, ale bez Douglase a Lilly by sám film neutáhl. A chudák Pena, který musí být jako komický sidekick komičtější než komik v hlavní úloze, to řeší tím, že tlačí na pilu o sto šest.

Bravados (1958)

Řešení základního westernového konfliktu - právo versus pomsta a rodina - bylo ve filmech nestora žánru Johna Forda vždy trochu šalamounské. Prostě vlk se nažral (Wayne odstřelil zloducha), a koza zůstala celá (právu bylo učiněno zadost). Gregory Peck ale na konci padesátých let Fordovo řešení konfliktu ("Vzteklí psi se musí odstřelit", říká hrdina tohoto Fordova filmu) začal zpochybňovat. Bravados byl zastíněn Velkou zemí a to právem. Scénářem Bravados neoslní, tempo je nevyrovnané, a vyznění je na western až moc temné. A to, že rozhřešení přináší člověk, který přihlížel znásilnění a okradl zavražděného, to jsem tedy nepobral a je mi z toho zle.