Vymahač (1951)

Není to ani tak film-noir, jako spíš policejní krimi inspirovaná skutečným případem. Tvůrci vybrali i herce vzhledem podobné skutečným gangsterům. A pokud vás zajímá, kde se vzaly slova jako "hitman", tak tady se to dozvíte. Film ovšem obstojí sám o sobě jako výborná policejní kriminálka se slušnými zvraty a nečekaným závěrem.

Za každou cenu (2016)

Atmosféra, herecké výkony, hudba, vše dokonale šlape, a závěrečná třetina je strhující. Tak proč jen tři hvězdy? Protože mě trochu štval ten romantizující opar ve stylu Jesse Jamese. Zločinci, či poldové jsou prostě sympaťáci, co hrají tu prastarou hru na zákon a pořádek, zatímco banky beztrestně kradou a kradou. A tak tu máme nakonec další pohádku o starém dobrém Texasu, kde divoký Západ jak ho známe z westernů pořád žije. Přirovnání k McCarthymu či Peckinpahovi mi trochu nesedí, protože ti vrahy nikdy neromantizovali a neomlouvali je problémy s dluhy.

Zkáza Dejvického divadla - AIDS (2019) (epizoda)

Asi bude každý díl samostatná improvizace nad nějakým klišé či lidovou představou o hercích a herečkách. První díl nám servíroval "duchovního" režiséra, tady si Dejvičáci hrají na všechny ty bulvární blesk-suprové představy "každý s každou ve všech polohách" (a nad tím Anděl). Škoda, teď jsou z toho takové intelektuální hřejivé Babovřesky, ve kterých si herci improvizují na dané téma jako v dobách studia na DAMU. Krobot to celé v předchozím díle uvedl, a teď si potichounku zmizel, aniž by to mělo nějaký dopad na děj. Milé, hřejivé, fandovské, s pár dobrými hláškami, ale tak strašně usedlé a bezzubé. Ideální zábava na ČT.

Alfa (2018)

Pře-estetizované, bez života. Film pro velkoměstské milovníky pejsků, kteří vnímají přírodu přes digitálně upravované postery na obrazovce svého notebooku. Hughes kouzlí instagramový obrázek za obrázkem, takže ani jednou jsem se necítil uprostřed drsné a nelítostné pozemské přírody, ale spíš na nějaké alternativní planetě obydlené kmenem ušlechtilých divochů. Na Jacka Londona to nemá ani náhodou, Takže se zase po sté vrátím k Bílemu tesákovi (z vlka pes), nebo k Volání divočiny (z psa vlk), a na Alfu co nejrychleji zapomenu.

Mackenovo zlato (1969)

Mackennovo zlato propadlo v Americe, ale Hollywood měl řešení. Prodal tento dobrodružný western za železnou oponu, či do Indie, kde na něj chodili lidé jako na zjevení. Je to neskutečný brak, ve kterém se sice pořád něco děje, ale nic z toho nemá moc vliv na děj (celá čtvrthodinová expozice s novou skupinou je hned nato spláchnuta salvou výstřelů, Apači se objevují mizí dle potřeby scénáristy, tajemství unesené ženy držené po většinu filmu je odbyto v jedné krátké scéně atd atd). Do toho ještě krásná Julie "Catwoman" Newmar, která je přímo nabitá sexem A to právě v SSSR či Indii lidem chybělo. Čistý filmový výplach mozku. Mimochodem o dvacet let později udělal Hollywood to samé s podobným propadákem nevalných kvalit - Když se čas naplnil.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Zírám s otevřenou pusou. Takový experiment bych od Disneyho nečekal. Místo rozjásané pohádky temný příběh o znásilnění, ve kterém jsou muži záporáci, či trumberové, kteří se objevili náhodou na správném místě, a ženy buď nezodpovědní diblíci bez kouska odpovědnosti, či trpící pasivně svou roli manželky krále. I ten havran je takový poslušný sloužící, i když inteligentní. Chápu, že se o dvojce jen mluví. Tam by musela být znásilněna Růženka, a Maleficent by byla tou terapií.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Škoda toho rodinného feelingu (přemoudřelá holčička či psíček jsou ještě více na pěst než obvykle),zbytečných vedlejších postav (exmanželka), či nepovedené scény na pláži (rozehrané minipříběhy většinou bez jakéhokoliv zakončení). Naštěstí je film neskutečně zábavný, když se přepne do módu "Statham mlátí žraldu přes čumák". Ale nač si Evropan může stěžovat, když Čína vládne. Už nejsme pro Hollywood cílovkou, jen periférií.

Zkáza Dejvického divadla - Režisér (2019) (epizoda)

Po velkém hype od těch, co to viděli v kině, jsem bohužel zklamán. Laskavě vyprávěné anekdoty o hercích, hrané herci samými. Fandové Dejvického divadla zaplesají, ale já jsem absolutně neznalý současné české divadelní scény, natož abych viděl nějaké představení v Dejvicích (vím, pro čvuťáka ostuda, ale U Topolů jste nemuseli stát frontu na lístky). A proto si prostě nedokážu vychutnat to meta, že tento herec či herečka, které neznám, se stylizují v hraní sebe sama tak či onak. Snad se více rozehraje ten motiv s grantem, ale tento první díl nejvíc připomíná donutilovské historky z Provázku.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Co mají společného Frank Abagnale a Freddie Mercury? Když se jejich životních příběhů zmocnil Hollywood, scénárista začal psaní tím, že jim s prominutím uřízl koule. Spielberg natočil hřejivou pohádku "jako že ze života", a to mu jde výborně. Vytvořil typický crowd-pleaser, na který můžete klidně koukat o deštivém nědělním odpoledni se svou babičkou, pejskem a vnoučátky. Skutečnost, jako že první koho Frank okradl, byl jeho otec, že mu v nemocnici pod rukama málem zemřel kojenec, nebo že mu nebyla cizí obyčejná krádež, do uhlazených pohádek nepatří.Ještě štěstí, že podfukářský talent DiCapria využil naplno Scorsese. K Vlkovi se budu vracet znovu a znovu, zatímco tuto pohádku už podruhé nechci vidět.

Na opuštěném místě (1950)

Možná je škoda, že tehdejší doba nedovolila natočit film přesně podle knihy. Ale díky Bogartovi to až tak nevadí, Jeho proměny od alkoholika na dně, přes zamilovanost, až k celému závěru filmu jsou obdivuhodné. V něm tento film překročil žánrové hranice a stal se věrohodnou psychologickou studií okouzlujícího psychopata.