MOST! - Epizoda 8 (2019) (epizoda)

Zazvonil zvonec, a ty vole, pohádky je konec.

MOST! (2019) (seriál)

MOSTu se bude v diskuzích vytýkat mnohé. Někdo by chtěl držet po všechny díly tu počáteční "crazy" komedii, někomu zase vadí ta komediální pohádkovost a lehkost, s jakou jsou vnímány vztahy Bílí.-Romové, ale asi se všichni shodnou, že se jedná o kvalitu na české poměry nevídanou. Prušinovský s Kolečkem pokračují s úspěchem ve vymítání ducha Jaroslava Dietla z ČT a už se dopracovali na světovou úroveň. Nedávno se o něco takového pokusila Joanne Rowling s knihou Prázdné místo. Příbuzný děj (jen je tu jako spouštěč děje smrt a z ní vyplývající uvolněné místo radního) s podobným zakončením, jenže Rowlingové chybí ten nadhled a přesná muška, které si osvojili Kolečko s Prušinovským. Snad MOST! nebude osamělá vlaštovka v tom neustálém čecháčkovském smutnění po zlatých normalizačních časech na ČT.

Sucker Punch (2011)

Bohužel příběh není pro Snydera ničím, zajímají ho jenom videoherní orgie. Propojí sice konec se začátkem, ale to je tak všechno.Hlavní je pro něho akce. Nutné a nudné cut-scény nijak příběh neposouvají, ani ho neprohlubují. Nejhorší na celém filmu je, že ho vlastně nezajímají ani ty dívky. Nenamáhá se nijak jim dodat nějaký další rozměr, propojení s realitou, či dokonce emoce.Prostě si fetišisticky montuje hezké dívčí tvářičky do epické akce,

Já, Frankenstein (2014)

Asi nejvíc to připomíná spořič obrazovky ve Windows. Oranžové a modré čáry se klikatí po plátně stejně jako čáry na obrazovce monitoru. Ale ten spořič obrazovky má navrch, protože jeho výkon není přerušován stupidními dialogy.

Norimberský proces (1961)

Druhá světová válka byla spíše obrovská loupež, ve které byl systematicky vyvražďován jeden národ, a zabavován jeho majetek. Takto strojově vraždit vyžadovalo poslušnou všehoschopnou byrokracii. Kramer nepracuje se skutečnými jmény, ale ukazuje nám spíše archetypální typy (tvrdý Žalobce, ďábelský a vždy logický Obhájce, spravedlivý Soudce, Intelektuál svedený ďáblem, zkorumpovaní Přisluhovači zla). Díky skvělým hereckým výkonům je film nesmírně intenzivní, i když mi chybělo více rozhovorů s Obětmi (Clift a Garland). Hlavně poslední třetina je pak spíše rozhlasová (divadelní) hra, ve které postavy v dlouhých monolozích vyjadřují své postoje. A Marlene tak do toho všeho trochu nezapadá. Přesto jako reflexe okamžiku, kdy se válka změnila v čistou hrůzu a masové vraždění, je tento film obrovsky silný a nezapomenutelný.

MOST! - Epizoda 7 (2019) (epizoda)

Ano, začínají se předvídatelně uzavírat dějové linky (Tonda a Blanka), ano, vše jede dle pravidel, a tak před závěrečnou katarzí přichází krize, ve které hrdinové musí poznat bolest, aby se dokázali skutečně změnit. Kolečko s Prušinovským neexperimentují, spíše kopírují styl Judda Appatova či Setha Rogena, tj. od hodně sprostých fórků na začátku k životní lekci a "dospělosti" na konci. Oceňuji tu českou stopu, ten odkaz na Karla Maye, na to, že jsou tu skuteční nepřátelé jako Roman (u Maye Rattler (Santer), vrah Kleki-petry). Čtyři hvězdy, i když jsem trochu zklamaný, že se skutečné násilí vždy odehrávalo mimo obraz. Občas by autorům jít víc proti srsti prospělo, ale chápu, že jde v prvním plánu o "něžnou" komedii na ČT.

Bright (2017)

První čtvrt hodiny to vypadá na temnou sociální alegorii, ale naštěstí se to rychle překlopí do béčkového akčního výplachu. Smith s Edgertonem utíkají, střílí a hláškují (díky Smithovi za rozšíření slovní zásoby - unfuck this - s tou předponou jsem to ještě neslyšel). Finále bylo sice dost přeplácané, ale jsem zaháčkovanej, a těším se na další díly. Na prohlídku elfího města, na to, jak to vlastně je s federály (tady byli jen v roli diváků, co všude jezdí pozdě), na orčí klan... Rozehrané je to dobře, tak snad to dalšími díly nepošlou pod kytičky.

Thank Your Lucky Stars (1943)

Dvě hodiny plné muzikálových čísel. Překvapivě je však zábavná i výplň mezi nimi, protože Eddie Cantor je skvělý komik, a zvládá svoji dvojroli zlého/dobrého Cantora perfektně odlišit a vypointovat. Protože cílem tohoto charitativního filmu bylo hlavně vydělat na Hollywood Canteen, objeví se tu v malých roličkách mnoho hvězd. Humphrey Bogart je tu necelou minutu, ale jeho výstup se docela podařil ("Hlavně ať se to nedozví mí fandové!"), a Bette Davis, která stála za vznikem Hollywoodské Kantýny, tu dokonce zpívá a tančí.

Everly (2014) odpad!

Toto není akční film, ale torture porno. Není tu ani druhý plán, nějaké meta, jen příval nechutnosti v naprosto nelogickem ději. Proč Salmo, proč?

MOST! - Epizoda 6 (2019) (epizoda)

Je vlastně uklidňující, jak MOST! dodržuje pravidla moderní, ale přesto do morku kosti konzervativní hollywoodské romantické komedie. Na začátku hodně sprostých slov, a cool hlášek, ale jak se mezi hlavními hrdiny začnou rozvíjet vztahy, komedie zvážní, nastává "coming-to-age" poznání, že vztahy přináší odpovědnost, a že lhát se nemá, a že pravda občas bolí... A jako v každé hollywoodské komedii tu máme vedlejší postavičky, které se nevyvíjejí, ale jsou tu proto, aby držely humornou linii (Čonkin a spol.). Máme být spokojení, že Kolečko s Prušinovským nám dodávají tradiční komedii v moderním "cool" balení, anebo bychom chtěli trochu toho experimentu, trochu toho hlazení proti srsti?