Orel Deváté legie (2011)

Římská tématika filmu přímo vybízí k provedení několika srovnání. Stejně jako v Gladiátorovi je i zde hlavní linka založena na cti hlavního hrdiny a na tom, že musí dostát určitého cíle, který si vytyčil - Orel se však svým zakončením Gladiátorovi jistě nemůže rovnat. Co má však Orel navíc, je srovnání kultur a pohled na válčení i z druhé strany barikády, což staví Římany do jiného světla, než je zvykem. Také nepočítejte s takovými potoky krve, jaké jsou vidění v Gladiátorovi (nebo ve filmu 300, potažmo v seriálech o Spartakovi).

Odplata (1999)

Akční film s dobře naměřenou dávkou vtipu. Porter je shodou okolností jakousi skládankou postav Bruce Willise - je mazaný a vychytralý jako McClane a zkažený jako Hallenbeck (jejich vzájemná setkání na opačných stranách barikády by jistě stála za to). Ano, tím chci naznačit, že bych film zařadil mezi klasiku akčních filmů zlatých 90. let.

Sbohem, baby (2007)

Kvalitní čtyři a půl hvězdy zejména za velmi působivé rozuzlení, které si nezadá třeba se Šestým smyslem nebo s Miluj bližního svého. Mimochodem, kromě mých oblíbenců Freemana a Harrise se krásně koukalo i na Michelle Monaghan. ;-)

Encrypt (2003) (TV film)

Mno, podle zdejšího hodnocení jsem čekal něco horšího, nakonec jsou to slabší tři hvězdy za mě. Dá se to přežít bez úhony, pokud nemáte žádná očekávání. Speciální efekty někde na úrovni Válečné planety, která také nedávno běžela v televizi. Samotný nápad nevypadal úplně k zahození. Postapokalyptické filmy celkem můžu, proto jsem tomu dal šanci. Holografická strážkyně sídla mi připomněla dětská léta, kdy jsem sledoval Roddenberryho Andromedu.

Specialista (1994)

Nic zvláštního, dvě a půl hvězdy. Za zmínku stojí dva klasické záporňácké ksichty v jednom filmu (Woods a Roberts).

Krvavý sport (1988)

Rocky IV víceméně přes kopírák, jen tu není ošetřená gradace příběhu - jedna bitka, druhá bitka, třetí bitka... a poslední bitka, tradá konec. Postava reportérky naprosto zbytečná. Ne, moment, hodila se v momentě, kdy si dva nerozluční přátelé bojovníci na závěr vyznávají lásku, aby to nevyznělo jinak, než autor zamýšlel. O vhodnosti výběru hudby se raději ani nebudu vyjadřovat.

Helena (2012) (seriál) odpad!

Běžely reklamy, tak jsem přepnul na tenhle seriál. Po pěti minutách jsem raději přepnul zpátky na reklamy.

Ocelová pěst (2011)

Precizně dávkované porce ingrediencí pro rodinný film - akce, napětí, komedie, přátelství, láska, vítězství... Všechno do sebe pasuje a výborně to funguje jako celek. Jistě, základní kostrou příběhu je ničím nepřekvapující příběh o cestě za vítězstvím, který jsme si mohli vychutnat už před mnoha lety s boxerem Rockym nebo s dětským hrdinou v Karate Kid, ale to vůbec nevadí. Znovu jsem byl také potěšen parádním záporákem v podání Kevina Duranda, jehož kvalit si blíže všímám už od dob Hvězdné brány. A můžu pochválit i dětského představitele, protože vybrat nějaké dítě, které nebude hrát příliš zkostnatěle, je obvykle docela fuška.

Všechno nejlepší! (2006)

Vůbec nechápu, co se se mnou stalo. :-) Česká sociální komedie, kde se toho zase tak moc neděje, a ono mě to naprosto nadchlo. Ale ne, má to svoje důvody - především inteligentně dávkovaný humor, u něhož bylo nanejvýš důležité, že byl cimrmanovsky jemný. Kdyby to byla nějaká pubertálně estrádní novácko-troškovská odnož, poslal bych to ke dnu odpadem. Vše podtrhují výborně zahrané party, kterým vévodí nejen Preiss, ale také mně zcela neznámý Dolanský, který dokázal taxikáře podat přesně tak, abyste si toho sukničkáře nakonec oblíbili. Mimochodem taková silná chemie mezi taxikářem a zákazníkem mi nemohla nepřipomenout vážnější a akční Collateral.

Hon na ponorku (1990)

Miluju tyhle šachové partie (podobně jako třeba Nejhorší obavy nebo Vyjednavač), ani nepotřebují nějaké úžasné speciální efekty. Když se to navíc doplní o oblíbenou kvalitní hereckou sestavu (Connery, Baldwin, Neill), musí to na mě nutně fungovat.