• Romantický

Král Drozdí brada (1984)

Moje nejoblíbenější slovenská pohádka. A to nejen kvůli krásné princezně, ale pro svoji "inakosť", odlišnost od jiných pohádek. Vlastně to ani není pohádka, ale příběh. Myšlenka hry s komedianty je v našich pohádkách ojedinělá. Líbí se mi hudba, líbí se mi typická slovenská krajina (tipuji Váh, Strečno). Právě jsem viděl na Primě, poslouchat český dabing bylo hrozné - v slovenštině mnohem lepší - hlavně princ/žebrák mluví úplně jiným hlasem!

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Člověku, který Miyazakiho nezná, bych toto doporučil jako první film. Vtipné ("až se ráno probudíš a uvidíš bílou kočku, to jsem já"), lehké, veeelmi pěkné.

Cesta do fantazie (2001)

Výborná animace, výborná hudba Joe Hisaishiho. Film o rozmalené holčičce, která musí expresně dospět, pokud chce přežít. Bylo to naše první DVD a od té doby jsme ho pouštěli tak často, až jsme museli koupit druhé :). Něco jsem napsal tady http://scobak.blog.sme.sk/c/116808/Cesta-do-fantazie.html. Díky Cestě do fantazie koupili i Zámek v oblacích, v angličtině Kikinu doručovací službu a Porco Rosso. Další čtyři filmy od Miyazakiho jsou objednané a doufám na cestě.

Howlův kráčející hrad (2004)

Stejně jako všechny miyazakiho filmy stoprocentní. Vzhledem k faktu, ze se jedná o jeden z posledních miyazakiho filmů, patří mezi kousky s nejpropracovanejší animací. Zajímavý tím, že hlavní hrdinka dlouhou dobu "funguje" v těle staré ženy, jedinečný postavičkou/strašidlem Kalciferem. Trochu méně srozumitelná zápletka války mezi královstvími, nevadila mi však (v konečném důsledku Miyazaki sám na jednom místě hovoří: "jsou to všechno stejní vrazi" - proto zřejmě ani nebyl záměr jít do hloubky a vysvětlovat). Krásný příklad miyazakiho filmové filozofie, že žádná postava není úplně zlá (každá má ke svému jednání důvody).

Řím (2005) (seriál)

Tak jsem s odstupem shlédl znova obě dvě série a musím potvrdit, ze si film mých starých 80% zaslouží. Hodnotím autentičnost, herecké výkony, charaktery postav (druhá série je samozřejmě o něco slabší, protože mě však zajímalo, jak některé postavy dopadnou, nevadilo mi). Navíc se moje jedenáctiletá dcera se seriálu doslova "zažrala" (při prvním sledování přibližně před rokem ji tak nezaujal) - je super, že pro ni mám tak přitažlivou "učebnici" římského světa.

Šogun (1980) (seriál)

S odstupem času a po dalších shlédnutích měním hodnocení na maximální. Samozřejmě se ani do seriálu nevejde celá kniha, v porovnání s japonskými filmy však Šógun vůbec nevyznívá hůř (až při aktuálním shlédnutí mi došlo, že Toranagu hraje Mifune a o to víc jsem si následně projekci užíval). Určitá rozvláčnost kamery už dnes působí archaicky, film však přesto funguje. Jediné, co mě mrzí, že nepoužili jazyky obsažené v knize - portugalštinu a španělštinu. Blackthorne s Mariko sice v knize mluví i anglicky (Mariko je jedním z mála Japonců té doby, který angličtinu ovládá, zatímco portugalsky mluví Japonců poměrně dost), přesto jsou však v knize přechody mezi těmito jazyky hojně využívány. Také mě mrzí, že se do filmu nedostal můj nejoblíbenější okamžik z knihy, kdy se Mariko-San a Kiku-San zeptají Blackthorna, jake je to u nich doma a on si v tu chvíli uvědomí se vší brutalitou rozdíl mezi čistými "porcelánovými panenkami", které proti němu sedí a "špinavou podlahou" středověké Evropy. A úplně nakonec - scházely mi "vnitřní monology" postav a iritoval mě souběžný anglicky hovořený překlad některých pasáží v japonštině. Přesto 5*. Výborné herecké obsazení, výborná výprava (spousta kimon nošených ve filmu vypadá naprosto úžasně), výborné exteriéry a interiéry, dostatečně autentické a "knihysedržící".

Old Boy (2003)

Jeden z filmů, který se mi za poslední rok nejvíc vryl do paměti. Psycho. Bezprostředně po jeho shlédnutí jsem se musel vypovídat na blogu (viz. http://scobak.blog.sme.sk/c/155715/Oldboy-prominte-ale-potrebuji-se-vypovidat.html). Geniální film, který jsem v seznamu svých oblíbených dal bez přemýšlení na první místo (netvrdím, že je nejlepší, co jsem kdy viděl, ale je mezi nejlepšími - záleží na náladě a výběru žánru).

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Jeden z nejoblíbenějších filmů naší jedenáctileté Zuzky! Fakt výborný komentář: "Tato samička je zcela jistě vyhrazena pro zdatného, movitého vůdce kmene."

Milenec (1992)

Jedna z nejlepších romancí. Přestože je to natočeno tak, až má člověk pocit, že se jedná o erotický film, za erotický film to nepovažuji. Nejvíc obdivuji detaily: chvějící se ruku s cigaretami, "zrcadlový" polibek na okno auta, atmosféru tíživého parna, kterou evokuje zdánlivě nekonečný průjezd automobilu plantáží. Miluji scénu, kdy matku probudí šustot peněz placených za večeři a ona se začne hystericky smát, obdivuji vrchol herectví, kdy zdrcená matka sedí na kraji tanečního parketu a omlouvá se, že nevychovala dobře své děti. Rozumím muži, který poté, co si ho milenka celý večer nevšímala, udeří ji, hodí na postel a vykoná soulož (jinak se to nazvat nedá). Nezapomenu slova: "... kompa přez Mekong ...", zní mi to stejně, jako když v jiném filmu zazní: "měla jsem farmu v Africe". Film sice nemá delší hudební motiv, ale těch několik úderů klavíru je nezapomenutelných stejně jako hukot cikád v odpoledním parnu Indočíny. A hej, Jane March je sexi. Možná víc, než v reálu :).