Insidious (2010)

Já si nemůžu pomoct, ale mně to zkrátka tak dobré ani zdaleka nepřijde. Trailer byl poměrně nicneříkající, což u horroru považuji za plus, ale po shlédnutí filmu jsem mírně v rozpacích. Vlastně ani ne tak mírně, jako spíš pořádně, protože tohle jsem po tolika komentářích pějících ódy na tenhle film nečekal...bohužel. Začátek je poměrně povedený, nic moc se nestane, jen občas se objeví nějaký ten paranormální jev. Pak syn upadne do komatu a leží v něm přes tři měsíce, maminka se hroutí a vypadá to, že začíná blouznit, to je ještě dobré, ale když dojde na poslední třetinu filmu, všechno se rázem mění výrazně k horšímu a to nejen ve scénáři. Režisér jako by nevěděl co dál, tak nadhodí značně ubohou "zápletku" a co je nejhorší, začne ve velkém vytahovat z rukávu jedno monstrum za druhým. Zkrátka tatínkův "trip" nestojí za nic a film snad horror už ani nepřipomíná. Pak přichází zdánlivý happy-end a s ním ještě narychlo jedna vražda. V tu chvíli jsem však už nevěděl, jestli jsem v mezičase nepřepl na nějakou komedii, protože to by odpovídalo nejvíce. Jsem tedy více než zklamán, protože podle ohlasů jsem očekával převážně atmosférický snímek, který by člověka opravdu vystrašil. Nestalo se. Drtivá většina "strašáku" je spíše k smíchu a kdybych na ulici potkal ďábla jako je tento, snad bych se v dnešní době ani nepozastavil. Zkrátka a dobře: film naprosto nevyužil svůj potenciál, strašidelná atmosféra se nekonala a nakonec jsem si nebyl vůbec jist, že ještě pořád koukám na horror. Nemůžu mu ale dát méně jak 3*, protože jsem v tomto žánru viděl i podstatně horší věci.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Podle mého názoru jeden z nejlepších seriálů vůbec. Mimořádně zajímavý příběh, propracované postavy, různé děje, nečekané zvraty, množství originálních nápadů a to vše zabaleno a podáno v nejlepším sci-fi kabátku, jaký jsem kdy viděl - bez logických i technických nepřesností (ty lodě skutečně manévrují pomocí trysek!! úžasné!). Jsem rád, že seriál skončil po rozumných čtyřech sériích, protože takto si udržel od počátku do konce vynikající kvalitu. Je také ohromující, že se tvůrcům podařilo skloubit dohromady politické, sociální, psychologické, náboženské a filozofické téma a zabalit je jako sci-fi, aniž by to vypadalo jakkoli nesourodě. Právě díky tomu má člověk ze sledování Galacticy naprosto unikátní prožitek, jelikož i když se zrovna díváte na zbytky lidstva bojující o přežití v tuhých (a bravurně zpracovaných) vesmírných bitvách, zanedlouho je na pořadu dne volba prezidenta a pak nalezení posvátné relikvie. A přitom máte pořád pocit, že koukáte na jeden a tentýž seriál a jednotlivé části do sebe perfektně zapadají. Paráda :)

Most do země Terabithia (2007)

Musím přiznat, že tohle jsem nečekal. Očekával jsem "klasickou" pohádku s množstvím roztodivných magických stvoření, fantasy světem, úhlavním záporňákem a dvěma dětskými hlavními hrdiny. Krom posledního se mi nic z toho nedostalo. Zpočátku se zdálo, že namísto toho dostanu příjemný příběh o dvou ousiderech, kteří si navzájem porozumí. Ovšem někdy ve dvou třetinách filmu dochází k (pro mě) poměrně neočekávanému zvratu, který dodává příběhu nevídanou sílu a divákovi značné množství emocí. A právě díky tomu v člověku tento film něco zanechá, toho si cením.

127 hodin (2010)

"Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...", tak by se dal vystihnout děj tohoto filmu. Líbilo se mi, že film ukazuje člověka, který se (vlastní blbostí) dostane do prekérní situace a musí si v zájmu přežití nějak poradit. Hlavního "hrdinu" (hlavního pitomce, chcete-li) jsem ani neodsuzoval, ani neobdivoval, jen jsem sledoval, co udělá, aby se zachránil. A tato část byla podle mého zpracována i podána velice dobře. Za to 4*.

Megamysl (2010)

Pro mne docela překvapení. V tom dobrém slova smyslu. Nedá se sice říci, že by byl tento snímek nečím nadprůměrně výjimečný, ale film jako celek mi sednul, příjemmně jsem se pobavil a především, neměl jsem ani chvíli pocit, že se koukám na nezajímavou kravinu. A to ani přesto, že zápletka byla poměrně předvídatelná a obecně nebyl snímek v ničem příliš inovativní. Ve výsledku je to ale zajímavý a zábavný (ve smyslu, že vás zabaví, ne že se budete smíchy za břicho popadat) animák, který podle mě stojí za to vidět.

Prvotní strach (1996)

Pěkný thriller. Nutno podotknout, že ačkoli příběh byl zajímavý, závěr nebyl příliš šokující ani překvapující. To ovšem vynahrazuje velmi dobré obsazení a jeden opravdu vynikající herecký výkon.

Auta (2006)

Co se hodnocení týče, jsem na vážkách. Po vizuální stránce není pochopitelně co vytknout, avšak ten zbytek není až tak ohromující. Jistě, příběh je milý a nekomplikovaný, ale humor není tak silný a trefný, jako v některých jiných filmech, což je to, na co se člověk zaměří hned po tom skvělém grafickém kabátku. Prozatím 4*, jestli se na to podívám ještě někdy, možná hodnocení upravím ;)

Legenda o sovích strážcích (2010)

Nejsem chopen pořádně říct, proč filmu dávám právě takovéto hodnocení, ale možná právě to bude ten důvod. Celý film mi přišel poměrně nesourodý a ačkoli zpracování je bezesporu vynikající, tvůrci podle mě tak docela přesně nevěděli, co chtějí a proto zcela nevyužili potenciál tohoto snímku.

Velká ryba (2003)

Jsem zaskočen. V dobrém, ba velmi dobrém, ale zaskočen. Podle komentářů mi sice bylo jasné, že tohle není klasický Burtonův film (alespoň co se potemnělosti týče), ale tohle jsem skutečně nečekal. Krásnou pohádku s mimořádnou dávkou fantazie, pohádkově barevným zpracováním (!) a v neposlední řadě s ohromně silným příběhem o otci a synovi. Nemá smysl vyjmenovávat tu všechny klady tohoto díla, jelikož to už udělali mnozí přede mnou. Já jen poznamenám, že jsem byl po celou dobu naprosto vtažen do děje a v samém závěru filmu bych se neobešel bez kapesníku. Těch 5* mi připadá skoro málo :)

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Rozhodně bych snesl méně zpěvu. Dokonce o poznání méně zpěvu. Ovšem jinak jsem byl vcelku spokojen. Sice jsou některé části zbytečně rozvleklé a tím pádem slabší (možná kvůli tomu zpěvu?), na druhou stranu tady Johny Depp trochu netradičně hraje krvelačnou postavu, což se mi docela líbilo. Zbytek (ponurou atmosféru, kvalitní zpracování, lehce morbidní scénář...) snad ani není nutné komentovat, to se už tak nějak očekává. Celkem tedy dobré, až na ten zpěv :)