Hra (1997)

Formou fincherovsky čistý, dramatický, pekelne dobre gradovaný thriller s tuctom zvratov a inteligentne prekombinovanou zápletkou, ktorú podráža rozporuplná pointa. Na jednu stranu je vyvrcholenie skutočne šokujúce a prekvapivé, na tú druhú nasilu vykonštruované a nedôveryhodné. Inak ale super. Umne budované pocity paranoje, hustá atmosféra, chladné prostredie americkej smotánky, jemná psychológia hlavného hrdinu, rola na telo pre Michaela Douglasa. Silné 4*

Kramerová versus Kramer (1979)

Bravúrny herecký film s precízne odpozorovanými životnými situáciami, skvelými dialógmi a ústrednou hereckou superdvojkou, ktorá svoje úlohy nehrá, ale nimi žije. Scenár síce drží stranu otcovi, ale oceňujem, že matku nijak nedémonizuje, dovolí jej vysvetliť svoje počínanie a získať si tak divákove sympatie. Skvelých scén je tu plno, ale mňa najviac zasiahlo záverečné robenie toastov, nevýslovne smutná momentka. 5*

Menu (2022)

Satira, ktorá skvelo vypadá i znie, je výborne obsadená a baví bizardnosťou a nepredvídateľnosťou svojich zvratov. Ale hlbšie dojmy nezanechá, pretože nepresahuje inteligenčné mantinely svojich postáv. Jedinou zaujímavou postavou je tá jediná normálna, hraná Taylor-Joy a jedinou scénou, ktorá nazrie pod povrch jej rozhovor so šéfom v jeho kancli. 3*

Nene (2022)

Dve tretiny sú na úrovni Peeleovho režijného debutu. Originálne, neustále prekvapujúce, mrazivo atmosferické, s niekoľkými tep zastavujúcimi scénami, ale aj priebežne odľahčované režisérovým svojským zmyslom pre humor. Naviac v podmanivom obrazovom podaní a hudobne zaujímavé. Preto ma štve moje výsledné hodnotenie odvýjajúce sa od tretiny poslednej. Tá je akčnou kovbojkou, starostlivé rozprávanie degradujúcou fraškou, s podivnou zmenou dizajnu "záporáka" k horšiemu. 3*

Bledé modré oko (2022)

Z výsledného filmu je cítiť, že vychádza z čitateľsky vďačnej knižnej predlohy, ale Cooper tentokrát režíruje akosi nesústredene, nezúčastnene (podobne ako v už zapadnutej gangsterke Black Mass). Ako by sa nevedel rozhodnúť, čo je pre jeho rozprávanie dôležité a čo má druhotný význam. Trpí tým tempo rozprávania i charakterizácia jeho postáv (až absurdne hysterická, správaním nepochopiteľná madam Anderson). Zachraňuje ho až druhý finálny zvrat, ktorý funguje aspoň po emocionálnej stránke (o jeho vnútornej logike pochybujem) a film robí lepším, než v skutočnosti je. Herci výnikajúci (obzvlášť Melling), zasnežená atmosféra mrazivá, kamera a hudba áčkové. 3*

Na nože: Glass Onion (2022)

V sofistikovanosti rozprávania a kvalite castingu slabšie ako originál, ale stále zábavnejšie a filmársky kreatívnejšie než Branaghove predramatizované, predigitalizované poirotovky. Oceňujem, že Johnson len nekopíruje dejový vzorec jednotky, ale snaží sa prekvapovať a byť originálny. Úvodná, fajnšmekersky zostrihaná predstavovačka postáv je top, vadí len pridlhá expozícia a tým pádom zbytočne nafúknutá stopáž. O 20 minút menej by bolo viac.

Víly z Inisherinu (2022)

Tak obyčajná dejová premisa a tak unikátny zážitok. Dialógovo vypiplaná dráma s citeľným divadelným pôvodom o postupnom rozpade chlapského priateľstva. Začína roztomilo čiernohumorne, postupne zvážnieva a končí ako pochmúrna tragédia. Naviac sa odohráva v malebnom, neodolateľne melancholickom prostredí malého írskeho ostrovčeka, kde sa zastavil čas. Že existuje aj iný svet pripomenú len občasné ozveny vojnového konfliktu z neďalekej pevniny. Majstrovská réžia, nádherná kamera a hudba, famózny herci vo všetkých štyroch najdôležitejších rolách. McDonagh stále drží kvalitatívnu latku  Silné 4*

1899 (2022) (seriál)

Produkčne kvalitné, s výborne obsadenými, zaujímavo charakterizovanými, rôznorodými postavami a krásnou výpravou, či už tou digitálnou exteriérovou alebo poctivou interiérovou. Len ten príbeh ma vôbec nechytil a jeho tajomné "Lost" smerovanie, ktoré ponúka vždy viac otázok ako odpovedí mi nie je po chuti. A keďže to Netflix po prvej sérií zabalil a je nad slnko jasné, že odpovedí sa už nedočkáme, tak v sledovaní pokračovať nebudem.

Moonfall (2022)

Otrasne nezáživná "emmerichovina" s priemerným digitálnym vizuálom a podpriemerným scenárom. Tá zápletka, tie dialógy a niektoré herecké výkony by vyzneli smiešne aj v 50.tych rokoch, zlatej ére béčkového sci-fi. Tam by ostatne bez problémov zapadol aj celý film. Emmerichovi nejak dochádza šťava. Hovadiny točil vždy, ale mali zábavnejšie parametre.

Šílená noc (2022)

Roztomilo poňatá, sympaticky nekorektná variácia na Die Hard s odtieňom Home Alone, ktorej alfou a omegou je štýlový Santa McClane Harbour. Jeho scény sú highlightom filmu. Ostatné postavy slabé (či už záporáci alebo rodinka), ich vzťahy a motivácie nerozpracované. Leguizamov boss mohol mať viac priestoru a viac scén so Santom. Akcie je dostatok, pôsobí prehľadne a správne krvavo, ale je zrežírovaná viac mechanicky, než zaujímavo. Záverečný fight slušný, ale predchádza mu nevýrazná naháňačka na skútroch. 3*