Amsterdam (2022)

Odľahčená krimi rozprávka s megacastingom a omamným retro lookom, ktorá zadrháva kvôli nevzrušivému scenáru. Russell sa po American Hustle opäť opája jednotlivosťami, ale celok mu uniká medzi prstami.

Soumrak dne (1993)

Najjemnejšia a najtichšia romantika, akú som kedy videl. A jedna z najsrdcervúcejších. Príbeh krehkej, nenaplnenej lásky na pozadí veľkých historických udalostí. Príbeh podaný britsky odmerane, bez veľkých slov a činov, ale vnútri plný citu a vášne, vyjadrujúci sa pomocou nepatrných nuancií v pohľadoch a gestách. Režijne majstrovsky vedené a ústredným duom hercov doslova odžité. Herecký titan Hopkins odohrá očami to, na čo iní potrebujú tisíce slov a v tvári Emmy Thompson sa odráža krehkosť i sila celého ženského pokolenia. A tá záverečná scéna s holubom, ktorá rozprávanie tak krásne metaforicky uzavrie... 5*

48 hodin v Paříži (1988)

Námetom tuctový žánrový odvar, akých som videl už desiatky, ale Polanskiho delikátnym formálnym rozpracovaním onoho námetu žánrová chuťovka. Zúfalý hrdina hľadajúci nezvestnú manželku v cudzej krajine, v ktorej mu nikto nerozumie, ignorancia úradov, so všetkým nejak súvisiaca femme fatale Seigner, atmosféra neustálej paranoje, strachu, tápania... Prvú hodinu som bol nadšený a veril som, že sledujem ďalší režisérov masterpiece, pozabudnutú žánrovú klasiku. Ale druhá polovica ma vrátila na zem. Rozuzlenie zápletky (dôvod únosu, identita únoscov) som si vysníval rafinovanejšie, inteligentnejšie, nie ako zvrat vhodný skôr do osemdesiatkového béčka s Chuckom Norrisom. Nehovoriac o lacnej finálnej prestrelke, ktorá tam podľa mňa nemala byť vôbec. Ale pod 4* aj tak nejdem už len kvôli spomínanej forme a taktiež kvôli herecky až nezvykle silnému Fordovi (telefonát s dcérou).

Vycházející slunce (1993)

Slabý scenár s poltuctom nemastných-neslaných zvratov, v otravne béčkovom, deväťdesiatkovo televíznom aranžmáne, s hviezdnou dvojicou Connery-Snipes, ktorej to spolu vôbec nefunguje (pričom Snipesova postava má byť "sympatický detektív s chybičkami", ale pôsobí ako arogantný kretén). Rozhodovanie medzi 2* a 3* vyriešilo nechcene smiešne kung-fu poskakovanie vo finále.

Myši patří do nebe (2021)

Formálne i obsahovo animák svetovej úrovne, dôstojne spracovávajúci, pre deti ťažko vysvetliteľnú otázku smrti a toho čo po nej nasleduje. Podaný inteligentne, s vtipom a veľkou dávkou fantázie. Vo finále nechýbali slzy dojatia. Niet čo vytknúť, azda len kolísavé tempo v prostrednej časti. Veľmi pekné 4*.

Rychlá rota (2022)

Vtipné cameá a všelijaké roztomilé filmárske detaily (všímajte si filmové plagáty všade na stenách) potešia, ale detektívna zápletka, ktorá je kostrou celého deja je otravne šablónovitá. Králik Roger mal záživnejší príbeh, ktorý vedel prekvapiť aj šokovať.

Nestvůra z Essexu (2022) (seriál)

Dobovka pre nežnejšie pohlavie. Riešia sa tu predovšetkým romantické problémy a občas preblyskne trocha náboženského fanatizmu (ale nič extra vyhrotené). Mysteriózny prvok zaberá z celkovej minutáže asi päť minút a v závere vyšumí do stratena. Hiddleston je skvelým, láskou a vierou trápeným kazateľom, ale do úlohy navonok arogantnej, no v srdci krehkej bádateľky ma napadajú aj vhodnejšie herečky ako Claire Danes.

Prisoners of the Ghostland (2021)

Cage na vlnách šialenstva. Občas sa trafí, niekedy pripomenie svoje kvality, ale väčšinou to dopadne takto. Bizarný, neopísateľný úlet mizerných kvalít, ašpirant na titul najdivnejšieho filmu, aký som tento rok videl. Hviezdička za fajn post-apo výpravu a štýlový plagát.

C'mon C'mon (2021)

Príjemne pomalá, zasnená vzťahová variácia na miliónkrát videné, tentoraz o zbližovaní osamelého strýka so synovcom podivínom. Opäť úžasný Phoenix, čarokrásna čiernobiela kamera, zaujímavé vsuvky v podobe výpovedí malých detí, ktoré trefne rámcujú dej. Sympatické, ale obyčajné.

Zločin a Emily (2022)

Zobrazením kriminálneho prostredia, ktoré som ešte sfilmované nevidel, mi to pripomenulo toto, len s tým rozdielom, že Emily chýbajú satirické podtóny, nie je tak audiovizuálne vycibrená a režijne/scenáristicky je jednoduchšia. Preto len 3*. Scéna únosu psa skvelá, záver ešte lepší. A skutočne výborná Plaza. Doteraz som ju mal len za "tú podivínku z obskúrnych komédií", ale tu prekvapila.