Zlouni (2022)

Už úvodná kaviarenská scéna odkazujúca k Pulp Ficition ma uistila, že The Bad Guys sa mi budú páčiť. Roztomilo komiksovo štylizovaný animák so skvelou partiou postáv, atmosférou Dannyho parťákov a s diaľničnou naháňačkou ako od Baya. Jednoduché, svižné, vtipné. Žiaden umeleckejšie založený Pixar, ale pohodová jednohubka.  Dúfam, že vznikne aj dvojka. 4*

Všechny staré nože (2022)

Romanticko špionážna konverzačka o dvoch hercoch a jednom esteticky vymaznanom interiéri reštaurácie. Jej flashbacková štruktúra je trochu dezorientovaná a chémia on-ona nefunguje úplne stopercentne, ale ich príbeh dokáže zaujať aj napnúť. Finálny zvrat prekvapí, ale pri spätnom premýšľaní vyvoláva dosť otáznikov. Koniec je ok. 3*

Žhářka (2022)

Ničím zaujímavá, formálne tuctová a obsahovo sprasená kingovka, ktorá pôsobí ako násilný, štúdiový zostrih o hodinu dlhšieho, lepšie fungujúceho filmu. Netypicky obsadený Efron nevadí a indiánsky zabijak Greyeyes, najzaujímavejšia postava filmu, mal v závere zohrať významnejšiu úlohu. 2*

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Soderberghov kariérny vrchol. Majstrovsky napísaná mozaika, pomalá, nezaujatá, štylisticky veľmi blízka neskoršej Nákaze (dokumentárne ladená formálna stránka, rozprávanie sústredené na jeden problém, ale zároveň rozdrobené medzi viacero postáv rozličného pohlavia/veku/zázemia ponúkajúcich rozličné náhľady na daný problém). Režisér nikoho nesúdi, nemoralizuje, len pozoruje a drogové bahno ukazuje naturalisticky, bez príkras. Veľkú oporu má v hereckých výkonoch hollywoodskej elity. Obzvlášť matador Douglas svojho trochu arogantného a veľmi naivného politika, ktorý pocíti krutosť drogového problému na vlastnej koži, zvláda s gráciou jemu vlastnou. Krutý, deziluzívny, silný film, po ktorom som sa necítil vôbec dobre. 5*. P.S. Reči o emocionálnom chlade sú nezmyselné. Tie emócie tam, podobne ako v Nákaze sú, len režisér očakáva od divákov určitú  dávku angažovanosti. Toto nie je film na pasívne sledovanie. Ten príbeh treba precítiť spolu s postavami a garantujem vám, že tie emócie na konci pocítite. A nebude sa vám to páčiť.

Morbius (2022)

Kvalitatívna kontinuita s Venom sériou zachovaná. Nešťastne obsadení Leto a Smith sa celý film naháňajú po interiéroch štyroch budov a mlátia sa v zúfalo renderovaných CGI bitkách, v komiksovke, ktorá má mentálne najbližšie ku Catwoman. Viac upírskej zábavy ponúka aj toto.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Ragnarok mal humorné a dramatické momenty vybalansované lepšie. Aj dejovo bol zábavnejší a pekne pracoval s postavami. Tu to Waititi s humorom prehnal a na všetko ostatné sa vykašlal. Nefunkčných pokusov o vtip je priveľa, niektoré dialógy sú až nestráviteľné. Scenár je prázdne spojivo medzi rutinnými akčnými scénami so slabým CGI. Dejový posun v rámci Marvel univerza nulový, Thorov charakterový posun uponáhľaný a nedôveryhodný. Všetky vážne momenty sú hneď znevážené detinským humorom a z filmu robia sebaparodickú frašku. Waititi dostal príliš veľa voľnosti a utrhol sa z reťaze. Jediným svetlým bodom je Baleov démonicky namaskovaný Gorr a jedinými dobrými scénami sú tie z čiernobielej planéty. Najslabšia marvelovka. 2*

Predátor: Kořist (2022)

Koncepčne sympatický návrat ku koreňom série. Stret s indiánskym kmeňom je skvelý nápad, zameranie sa na všetkými podceňovanú ženskú aktérku neruší. Diskutovaná scéna s medveďom príliš digitálna, osobne ma viac potešila atmosferickejšia likvidácia francúzskych pytliakov. Finále uponáhľané a dehonestujúce predátorov intelekt. Ako oživenie série fajn, určite lepšie než Blackov príspevok, ale Antalovi Predátori boli originálnejší, vizuálne atraktívnejší a pobavili ma viacej. 3*

Odvaha pod palbou (1996)

Tak trochu obyčajná (formálne i obsahovo), rozvláčna dráma o hrôzach vojny a ich vplyve na mentalitu vojakov. Scenár nejde príliš do hĺbky a okrem flashbackovej skladby toho veľa neponúka. Po hodine rozprávania už pôsobí repetetívne. Washington tradične dobrý, ale proti typu obsadená Ryan tu nedostala príliš priestoru. 3*

Na seznamu smrti (2022) (seriál)

Temná alternatíva k odľahčenejšiemu Reacherovi. Pomstou hnaný, chladnokrvne uvažujúci drsniak Pratt a brilantné, adrenalínom nasiaknuté, dynamicky zostrihané akčné scény sú highlightom tejto série. Občas nelogická, prekonšpirovaná a suchopárne zrežírovaná zápletka jej kameňom úrazu. Ale záporákov je tu uspokojivé množstvo, sú skvele obsadení a efektne charakterizovaní a tie emócie pri ich postupnej likvidácií som si precítil spolu s Reeceom, takže nakoniec spokojných 3,5*

Virtuozita (1995)

Seriózne sa tváriaci, nechcene smiešny guláš populárnych sci-fi motívov s réžiou a efektami na úrovni neskorších vandammoviek. Že sa od tohto projektu očakávalo oveľa viac vidieť už z áčkového castingu, Crowe aj Washington majú obvykle na projekty čuch. Odporúčam ako dvojfilm s Johnny Mnemonicom, je to síce zážitok pre otrlých, ale aspoň si človek uvedomí, akým bahnom sa hollywoodske sci-fi v 90.tych rokoch brodilo a ako ho na prelome milénia spasil a redefinoval Matrix.