Mechanik (2004)

Nevím, jestli si zaslouží nějaké speciální ocenění to, že Bale riskuje cukrovku a bezpočet zažívacích nemocí, když z úctyhodné formy splaskne na pětapadesát kilo, ale rozhodně si zaslouží ocenit tenhle film. Možná ne úplně originální, ale na každý pád dobře zahraný, atmosférický a s dokonalým rozuzlením.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Ne všechny díly jsou perfektní, ale jako celek je to hodně slušný seriál a každý příběh otevírá řadu osobnostních, sociálních a morálních otázek. Světy, ve kterých se odehrávají, se moc neliší od těch našich a o to alarmující a děsivější jsou v konečném vyznění pointy jednotlivých epizod. I když to nepatří k tvorbě, na kterou bych se podíval rád znovu, rozhodně to stojí za shlédnutí.

Afro Samurai (2007) (seriál)

Na to jakou jsem na to slyšel chválu to žádný zázrak teda nebyl. Všichni vytekli z toho, že to dabuje L. Jackson, přitom tam utrousí větu za díl. Navíc to má tak neskutečně přímočarej a plochej děj, že i ty souboje se vám za pět dílů okoukají. Je fakt, že poměr techno/tradiční Japonsko je tam slušně vyvážený, ale to je asi jediný klad seriálu. Animace mi přijde dost úděsná, už jenom kvůli té statické čelence, která je asi nagelovaná, když vlaje i v bezvětří.

Neřízená střela (2010)

Milá komedie. Bohužel ale s dost nesympatickými postavami. Blunt hraje pitomou pipinu a Grint jí sekunduje jako idiot filmu, k čemuž má mnohaletou průpravu. Takže jedinou skutečně přijatelnou roli tam má jen Nighy a Freeman, kteří z toho ale vrchol komediální tvorby neutvoří. Ale párkrát jsem se fakt zasmál a i když se vtip občas propadnul do poloviny devadesátých let, je to docela dobrá, průměrná komedie.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Živě si pamatuju, jak z toho byli na základce všichni auf. To se dá možná pochopit, taky jsem byl tenkrát hotovej z Jeepers Creepers, ale když se na to dívám dnešní optikou, tak je dost bída. Jasně, je to o retardovaným vidlákovi, co honí teenagery s motorovkou po lese. To ale neznamená, že se musí všechny postavy chovat jako vypatlaní mentálové a že musí mít dialogy na intelektuální úrovni diváka Kouzelné školky. Od odpadu to chrání jen fakt, že jsem to dokoukal.

Soudce (2014)

Lehce nadprůměrné rodinné/soudní drama. Titulní duo Downey - Duvall hrají samozřejmě fantasticky, ale je to jen jeden z mnoha takových filmů a ta špetka patetiky na konci tomu moc neprospěla. Ale jinak se mi příběh líbil.

Jiroovy vysněné sushi (2011)

Jestli někdo dennodenně praktikuje tu samou práci už sedmdesát let a stále hledá nové postupy a rozhodně se necítí jako staré železo, bude to v devíti z deseti případů Japonec. Dokument o jídle nebyl nikdy tak zajímavý, tak inspirující. Je v tom cítit kus opravdové poezie, když vidíte přípravu od A do Z a rozhodně to i změní váš pohled na to jídlo, které si většina našinců představí jako "ty černé čtverečky". A co víc, ten člověk ve věku, kdy většina Čechů, pokud nejsou pod drnem tak nervózně přešlapují každý čtvrtek před Kauflandem a cestou domů se staví pro své kýble léků, tenhle člověk podává životní moudra s tou typicky asijskou poetikou.

Equalizer (2014)

Tím, čím je John Wick akčním filmům, tím je i Equalizer. S tím rozdílem, že tady to funguje lépe a aspoň se to snaží o nějaké novoty. Má to ty samé nedostatky, je to téma milionkrát převyprávěné, hlavní hrdina umí bojovat jak nikdo, taktiku má v malíku, přemýšlí tři roky dopředu a z pytlíku zahradního hnojiva dokáže vyrobit hydroplán. Čili nic nového pod sluncem. Ale přeci jen to mělo co do sebe, i když debilní Ivani fungovali jen jako odkladiště na zahradní vybavení a boxovací pytle pro stárnoucího hitmana. Polovina akce se dokáže obejít bez výstřelu, což je poměrně osvěžující, po všech těch ohlušujících groteskách. Pravda, má to své chyby, třeba že jako katalyzátor posloužila zoufalá šlápota nebo že chlápek s prakticky volnýma rukama se nedokáže dostat ze zamčeného auta. Ale budiž, na lepší tři to rozhodně je a za Vláďu Kulicha ještě půlbod navíc.

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Pár holek a jejich teplej kámoš sledujou, kdy nějaká celebrita odfrčí točit bijáky a pak ji vykradou SKŘÍŇ. Hadry, boty, šperky, občas nějaký prachy a pak se oháknou a někde to roztočí. Nič moč.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Na rovinu říkám, že to nebylo vyloženě špatné. Ale oproti předešlým dílům je to hodně ukecané a neakční. Komorní drama rozpolcené Jennifer nefunguje už proto, že její role je prostě špatně zahraná a to, že se z její vyloženě bojovného charakteru stává polopasivní tvář propagandy, tomu moc nepomáhá. Objevilo se pár nových, ale v zásadě zbytečných postav, takže jediné, co film může nabídnout, je příběhová výplň před finální bitvou.