• Romantický

Rozluštěné poklady - Záhada podlouhlých lebek (2021) (epizoda)

Pozdní římské impérium bylo plné hladu, chudoby, vojenských nájezdů. Hunové však nebyli vnímání jen jako dobyvatelé, dokument ukazuje rozsáhlou kosterní analázu, vykopávky z hrobů. Jejich příchod způsobil novou módní vlnu, takže k identifikování lebky nestačí. Nová móda zasáhla celé impérium a vykresluje konec říše zcela jinak, než jsme byli zvyklí.

Rozluštěné poklady - Tajemství vraždy severských válečníků (2019) (epizoda)

Švédský ostrov Öland koncem 5. stol. n.l. nebylo úplně přátelské místo k životu, jak naznačují místní archeologické nálezy, tedy existence mnoha opevněných vesnice na kruhovém či oválném půdoryse. V jedné z nich bylo mnoho lidí zabito a ponecháno na místě. Co bylo příčinou? Archeologové dávají dohromady mozaiku důkazů a hypotéz, aby přinesli přesvědčivou teorii, co za masakrem stálo. Dokument je fascinující sondou do éry pozdní antiky, včetně šokujících nových novinek jako kontakt s římským císařstvím a Skandinávií.

Rozluštěné poklady - Utajené americké pyramidové město (2016) (epizoda)

Historie severoamerického kontinentu je fascinující a má stále co nabídnout i z předkolumbovských dob. Missisipská kultura (9.-14. stol. n.l.) budovala v oblasti St. Louis a dále obrovská města, hlavní z nich bylo Kahókia, kde nastal vrcholný rozkvět v 11.,12.stol. n.l. a žily zde tisíce lidí. Velice zajímavý dokument ukazující jak Severní Amerika vypadala a prosperovala, rovněž přináší odpovědi, co vedlo k pádu této civilizace.

Falešný agent (2022)

Británie 90.léta, IRA řádí a parta studentíků má nějaký ten úkol navíc. Posun do roku 2002, Gemma Arterton jako úspěšná právnička Alice Archer narazí na jistého Roberta Hansena (James Norton), prodejce luxusních aut. Nemá cenu prozrazovat děj. Hlavní hrdina je dokonalý manipulátor, který umí bez problémů přesvědčovat a ovládat lidi zaručenými postupy. Jenže Alice je proti. Velice zajímavý snímek přinášející charaktery, které jsou lidem jistě důvěrně známé. Lidé chtějí být součástí lepšího příběhu, než jsou a bohužel za to často platí vysokou cenu, jako by pro ně neexistovala cesta ven, čest výjimkám. Vážný, dospělý film, s poselstvím, minimalistickou hudbou, vynikající herecké výkony. Překvapilo mě, že Netflix si byl ochoten vzít zrovna takový druh příběhu, který určitě není zaručeným hitem a určen masovému publiku.

Jigeumbuteo Syotaim! (2022) (seriál)

Cha Cha Woong (Park Hae Jin) je kouzelnická hvězda, která vše měří penězi a nemá čas na nic jiného, než urvat status magického mistra číslo 1. Má proto skvělé předpoklady, slouží mu partička duchů, výměnou za obětní jídlo. Jeho triky jsou tak dechberoucí. Ko Seul Hae (roztomilá a křehká Jin Ki Joo, která je nemotorná, tvrdohlavá a stejně neodolatelná) jako mladá policistika touží kariéře detektiva, ale stále se jí nedaří splnit předpoklady. Jednou narazí na hvězdu magie a začnou spolu vyšetřovat případy, které by živí nemohli vyřešit. První dva díly absolutní nátřesk, Park Hae Jin si užívá roli sebestředného, arogantního magického spratka, který si díky svým zaměstnancům může ledacos dovolit. Roztomilá Jin Ki Joo věrohodně předvádí charakter svědomité policistky a ty dva protiklady spolu nepasují, ale musí spolu vyjít a přináší to řadu humornných situací. Krimi linka ok, romance se přidává jen postupně po malých drobečcích a vůbec neruší. Jsou zde povedené a nezapomenutelné momenty, jak služby duchů, nebo magické představení, kde dělá Jin Ki Joo asistentku. Prvních devět dílů super na rozhraní 4/5 hvězd, bohužel pak se nám do svojské kombinace romance, fantasy, krimi dostávají klišé (a ještě k tomu hrbolatě provedená), nešvary v podobě minulých životů, dávného zla. Seriál v těchto pasážích prostě ztrácí svoje původní kouzlo, začíná být navíc roztahaný a pomalý. Karmickou linku považuji za zbytečný filler, případně bych to podstatně osekal, už kolem 11 a.12. dílu jsem cítil, že se sérií zápasím, místo abych ji sledoval, a užíval si ji. Pak se to trochu zlepší a závěrečný souboj měl vše ukončit, a tady to mělo v dílu 14 skončit, bohužel pak jsou ještě dva díly a seriál teda nějak doklopýtá do finále, ale je prostě zkažen. Postrádá to drive, lehkost, originalitu. Přitom ze začátku je tady vše, co si můžete přát, vtipná zápletka, dobré herecké obsazení, nejen skvělá hlavní dvojka, ale i duchové, nemluvě o tom, že zde v cameo roli šamana září herecký univerzál Kim Won Hae. Je to tedy těžké účtování 3,5 hvězdy a určitě si dám někdy reprízu kvůli hlavní dvojce.

A Year-End Medley (2021)

Kwak Jae Yong dostal k ruce nabité herecké obsazení a představuje příběhy různých dvojic těsně před koncem roku, některé jsou melancholicky smutné, nebo s hořkosladkou příchutí. Věřím, že ta témata a postavy v Korejcích rezonují, film měl úspěch. Uvidíte mladého umělce a jeho manažera, jak se snaží vypořádat s nástrahami profese, hoteliérku, jejíž přítel se žení, mladého muže, smolaře, který už nechce žít, ředitele hotelu a služebnou. Některé segmenty vynikající, jiné bohužel pouze průměr, režisér jakoby nedokázal už přicházet s tolika nápady a hlubším prokreslením postav jako dřív, větší propracovanost příběhu někdy citelně chybí, stejně jako vyšší emoční impakt. Přesto mě mnozí herci ve svých rolích potěšili, dávám 3,5 hvězdy.

Zlouni (2022)

Animák, který přináší perfektní smečku zlodějů s jejich unikátními charaktery, jejichž heist dobrodružství neskončí slavně, jak předpokládali. Jenže zábavy a dobrodružství si užijí i tak dost na své cestě ke změně zločineckého charakteru a vy se rozhodně mockrát zasmějete. Byl jsem okouzlen a potěšenem hlasovým obsazením, celým provedením příběhu, který je hravý, komediální, ale stejně pořád napínavý a plný nápadů. Inu, když morčata městu vládnou...:)

Predátor: Kořist (2022)

Zájemci o historii Komančů ví (https://www.kosmas.cz/knihy/245701/rise-letniho-mesice/), že ženy tam měly otrocké postavení, ale tím si ten film nebudeme kazit. Predátor na návštěvě země roku 1719 hledá dobrý lov... Navzdory skroménu rozpočtu rozehrál režisér akční orgie naplno, a hanba vlastníkům, že film nepustili do kin. Vizuální zpracování je perfektní, dech beroucí scenérie kanadské přírody stojí za to. Film má velmi sevřenou atmosféru, která vás okamžitě vtáhne, a je to tak bezprostřední a pohlcující, jako bychom tam přímo byli. Lyrický počátek o životě indiánů postupně vystřídá krutý lov. Hlavní představitelka sympatická, herec číslo dva také (hafidlo), Predátor nelítostný, nemám nic na co bych si stěžoval. Precizní řemeslné zpracování rovněž potěší, prostě je zaděláno na reprízu.

Ašoka (2001)

Viděno před mnoha lety ve strašlivé VHS kvalitě na pc, pár dní zpět jsem si udělal čas na režisérkou verzi (v Blu-ray), a nebyl jsem vůbec zklamán. Na film musíte být v určitém rozpoložení a věnovat mu naplno svoji pozornost, klidně si dát uprostřed zdravotní pauzu. Santosh Sivan je méně uznávaný režisér, ale slavný, fenomenální kameraman, vizuální zpracování je obrovsky silné a monumentálně působící nazdory skromnému rozpočtu. Hrdinou příběhu je budoucí král Maurjovské říše, Ašóka (304-232 př.n.l.). Jenže mladý Ašóka je pouze jedním z kandidátů na trůn, navíc značně nechtěným. Fenomenální Shahrukh Khan předvádí v hlavní roli bezstarostného, někdy i melancholického prince, který však stále dovede být neúprosným válečným dravcem. Ta lehkost se kterou přepíná emoční póly své postavy je dechberoucí, stejně jako těch pár pasáží pro komediální odlehčení. Klobouk dolů, Shahrukh Khan byl machr už tehdy (jen prostě nedokážu přijít na chuť jeho filmům z let 90.tých, ale čeká mě Dil Se.., tak uvidíme, zda to nebude ona výjimka). V roli princezny Kaurwaki z království Kalina tehdy mladičká Kareena Kapoor, která má svoje kouzlo, ale ještě prostě nebyla na tom levelu, co později. Režisér si film vůči historii samozřejmě trochu přizpůsobil, ale to není vůbec na škodu, je to pořád epický a vážný příběh, navzdory pár komickým pasážím pro odlehčení (ty pasáže s třemi vojáky nemají chybu). Přijde mi, že tvůrce vycházel z legend a orálního podání, nejen oficiální historie a při tvorbě filmu jsem se nemohl zbavit pocitu, že vychází z tradice indického divadla. Což je rozhodně zajímavý přístup. Navíc musím uznat, že za relativně skromný rozpočet 13 crore (asi 1,635,801.22 mil. USD, mimochodem vydělal celosvětově 28 crore) se podařilo pořídit efektní a masové válečné scény (které dávají takticky smysl, což taky není ve filmu samozřejmost, viď Jacksone v Hobbitovi mrsknout lučištníky před kopiníky, facepalm). Film navíc vykresluje věrně dobovou nelítostnou atmosféru na královských dvorech, hrůzy války. Režisér dokázal zachytit to podstatné a předat historickou zprávu o významu míru. Skvělý film, který by se určitě hodil více na plátno, než domácí sledování.

Rozluštěné poklady - Zapomenutý faraon (2021) (epizoda)

Doba, kdy byl Egypt fragmentovaný a pod nadvládou Hyksósů, jeden muž z města Abydu se rozhodl k mocenskému vzestupu a stal se faraonem. Jeho dynastie však nebyla dříve známa, vědci tedy pátrají z jaké rodiny, sociální vrstvy pocházel, a jak žil, zemřel, kdo mohl za jeho smrt. Je to naprostá novinka a pro některé to bude v rámci vojenské historie šok (i pro mě, a já jsem zvyklý na ledacos:), rozhodně doporučuji ke sledování, Egypt má stále co nabídnout na poli nových objevů.