• Romantický

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Krásné, stylové béčko s mnoha povedenými fóry, hláškami, tempo akce je někdy hodně zběsilé, násilí velmi syrové, hudba sedí dokonale, prostě pocta béčkovým filmům a zejména zombie hororům, i to záměrné poškrábání filmu, aby vypadal ako starý má svoje kouzlo. Jinak už chápu, proč se ženatý a mnoha dětmi obtížený Rodrigez rozvedl. Rose McGowan je vážně kost. A prosím přítomné aby sledovali film až do konce i po titulcích.

Pavoučí lilie (2007)

Zajímavé drama o osudu tří postav, které mají něco společnou minulost a nyní se znovu setkávají. Pokouší se vyrovnat s tím co je tíží z dob minulosti. Čekejte vizuálně nápaditý a velmi detailně propracovaný film. Některé kompozice scén jsou velmi estetické(zejména záběry ze zahrad, lesa a krajiny celkově) a práce s barvami je také skvělá. Mnoho detailů a záběrů se mi vrylo do paměti. Byla to lahůdka. Podmanivá hudba pomáhá dotvořit snovou, melancholickou atmosféru, ale nechybí ani syrové a realistické záběry, tohle drama si pomalu buduje příběh pomocí představ, flashbacků (zní to násilně, ale cítím v tom inspiraci od Lynche částečně). Je zde zobrazen přesvědčivě i smutek, pocity osamění, odcizení, strachu. Ale dějově je to také napínavé, příběh tu nemá statickou roli. Samotný děj musíte pozorně sledovat a seskládate si to do jisté míry sami. Romantická linie je zde velmi decentní, netlačí se na sladkobolnou pilu. Rainie Yang a Isabella Leong podaly vynikající výkon, jejich role jim člověk věří bez výhrad. Neobvyklý film hodný reprízování, který na mě silně zapůsobil.

Syupomaeniottdeon sanai (2008)

Na jednu stranu je to občas strašně prvoplánové a kýčovité, ale kupodivu to funguje. Scény kdy je doslovně citován Superman, případně jeho "hiding" verze to nemá chybu. Ji-hyeon Jeon hrála postavu nabručené novinářky, která se postupně změní, docela jí to šlo. Hlavní pozornost na sebe urval Jeong-min Hwang. Jeho postava chlapíka, který skrze malé akce chce měnit ostatní a tím pádem svět je velmi sympatická a nejde mu nefandit. Přes množství skvělých momentů, mi to přišlo někdy příliš vypočítavé a dost se tlačilo na pilu, ačkoliv se toho bez toho patosu mohlo obejít. Přesto za čtyři, strefilo to moje citlivá místa a hlavní myšlenka filmu je chvályhodná.

Yeonghwaneun yeonghwada (2008)

Kim Ki Duka sice nemusím, ale jeho scénaristický vklad k tomuto filmu se mi velmi líbil, duo hlavních herců bylo výborné ať už Ji-seob So se svým minimalistickým herectvím, drsnými pohledy a hláškami v roli gangstera, nebo Ji-hwan Kang v roli rozmazlené akční hvězdy na úbytě. Zápletka a celý příběh je vynikající, takový námět a zpracování jsem nikde neviděl, vážně originální točit film naostro... Působilo to celé dost reálně, občas černohumorné momenty, jinak to přetékalo násilím, ze kterého zejména ke konci šel strach, ale nijak to nesnižuje psychologickou rovinu filmu, která je zde také důležitá. Hudba je zde většinou decentní na pozadí, moc ji neregistrujete, dotváří atmosféru je většinou jemná a příjemná. Ten rozpor mezi filmovým světem a realitou, ta hranice, která se někdy těžce hledá, ale přitom ji někdy člověk nalezne velmi nečekaně a snadno v nepříjemných momentech, obě hlavní postavy reprezentují dva světy, dva charaktery, ale jsou tak rozdílné? Nebo mají dokonce něco společného? To už si musíte zodpovědět sami.

Anna a král (1999)

Mně se tento film velmi líbil, vynikající Jodie Foster a Yun-Fat Chow, který je naprosto přesvědčivý ve své roli krále, který chce zachovat nezávislost své země ačkoliv si je vědom všech nebezpečí i překážek. Velmi povedené vykreslení vztahu hlavní dvojice, tento film dokáže být křehký i realistický, nečekejte žádné tvrdé hrání na city na hraně. Spíše se připravte na budování specifické atmosféry a dojde na řadu moc pěkných a hřejivých momentů, nebudou jenom ty smutné. Nádhérné exteriéry, hudba také podporuje snažení tvůrců, celkově moc pěkný příběh.

Californication (2007) (seriál)

Tohle je absolutní bomba. Hlavní hrdina, spisovatel v krizi, který je značně vzdělaný, kultivovaný, přesto neváhá být mimořádně sprostý, ironický, vtipný. S ničím se moc nepáře a je radost na něj pohledět. David Duchovny postavě Hanka Moodyho dal život. Jeho anabáze a problémy nemají chybu, zasmějete se, občas zamyslíte a hlavně budete se těšit na další díl a držet Hankovi palce. Na některé dialogy a fóry nezapomenete. První sezóna je vynikající, druhá o moc nezaostává, jsem zvědav na třetí. Duchovny mu to jde fakt od ruky!

Anaega kyeolhonhaetda (2008)

Skutečně neobvyklý námět, šílené situace a absurdita zde vládne, taky jsem to nejlépe nepobral, ale je to zajímavé vidět. I pokud nejste fanoušky Ye-jin Son dejte tomu šanci, třeba se chytnete na této vlně, mně se to moc nepodařilo i přesto, že hodně scén a situací se mi v tom filmu líbilo, zejména ty fotbalové a i jiné dialogy stojí za to. Po větším časovém odstupu se dá říci, že je to jeden z podstatných a povedených filmů korejské kinematografie, navíc Ye-jin Son je fakt výborná.

Závrať (1958)

Oh, tak tohle byl značně povedený film, ačkoliv dost věcí mi od Hitchcocka nic moc neříká, tak zde mě naprosto dostal. Vizuální zpracování, kompozice scén a scenérie které se svou nádherou neztratí ani dnes. San Francisko vypadá skvěle. Propracovaný příběh a postavy, uhrančivá hudba a stísněná i napínavá atmosféra vám nedá vydechnout. Vážně jsem nečekal, že je možné, aby film odolal tak dobře drtivému zubu času. Kim Novak i James Stewart excelují. Budu se muset důkladně podívat na zoubek všem filmům Alfreda Hitchcocka. Jak psal Adrian utkvěla mi dokonale v pamětí ona hláška ("Only one is a wanderer; two together are always going somewhere"). Rozhodně rád vykonám reprízu, tento film určitě musel být na dobu uvedení naprosto revoluční v mnoha věcech.

Noc úplňku (2006)

Fantasy pohádka v lehce temném odstínu. Vizuálně je to naprosto perfektní na pět hvězd, výrazná výtvarná stylizace, nádherná výprava, kostými, exteriéry. Překrásné scenérie, kompozice scén, vychytané wuxia souboje. Sympatické hlavní duo, zejména Jung Woo-sung je můj oblíbenec a jeho charisma vždy podlehnu. Příběh je zasazen do zajímavého prostředí a námět není vůbec špatný, jenže k čemu je ta částečná originalita, když emočně to na mě tak nějak nepůsobí většinu času. Což je škoda, protože potenciál na skvělý film tu byl. Hudba se hodí do scén a patří k velmi povedeným ost, Shiro Sagisu se u mě stává čím dál oblíbenějším skladatelem po ost Musa a Casshern opět na plné čáře zabodoval. The Restless je dobrý žánrový film rozhodně ano, příznivci wuxia žánru a fantasy pohádek nebudou litovat. I přes objektivní nedostatky mě to celkem strhlo, pro reprízu si pořídím dvd.

Damo (2003) (seriál)

Damo je vysoce zajímavý seriál. Jednak poodhaluje některé historické reálie I přes sedmnácté století, prakticky středověké Koreje. Komedie se dostala do popisku omylem, proto jsem to odstranil, nic komického jsem tu nezaregistroval. Jde o detektivní a akční seriál, se spoustou parádních nejen wuxia soubojů. Je tu i silná dávka dramatu a romantiky. Příběh bratra a sestry(ta slouží jako Damo-policejní posluhovačka), přičemž každý se dostal na opačnou stranu zákona. Souboj rebelů a policie je velmi zajímavý, výprava nebyla šizena, ani kostýmy. Tempo je ze začátku pomalé, ale od poloviny nabírá na rychlosti a napínavosti. Z obsazení vyniká Ha Ji Won, které její souboj emocí a rozpolcenost naprosto věříte. No a hlavně jsem fandil veliteli rebelů, kterého hraje Kim Min Joon. Ten má úžasné charisma a seriál táhne svým výkonem. Obecně jsou rebelové sympatičtější, než vládní složky. Příběh se vyvijí celkem předvídatelně a zejména konec mě nepřekvapil, přesto narace měla slušný účinek a sílu na mě. Hudba je v mnoha případeh moderní a nejen symfomická, kupodivu to k tomu sedí. Zatoulal se sem i jeden slavný motiv Hanse Zimmera z Black Hawk Down.